Haber Detayı
29 Ocak 2018 - Pazartesi 08:38
 
Bakkallar Can Çekişiyor
Türkiye ve Malatya geneli artan büyük marketler karşında ayakta durma mücadelesi veren küçük esnaf Bakkallar, “Marketlerin artmasıyla mahalle kültüründen gelen bakkalları bitti” dedi.
Video Haber Haberi
Bakkallar Can Çekişiyor

Küçük esnaf Bakkallar’a bir dokun adeta bin ah işit. Yaşadıkları ekonomik sıkıntılara karşın, kapılarına kadar gelen dar gelirli ailelerin isteklerini karşılamaya çalışan ''Bakkal Esnafları” can çekişmeye devam ediyor. Artan marketler zinciri karşısında ayakta kalma mücadelesi veren bakkallar, artık iş yapamaz duruma geldi. Birçok mahallede bakkal ve küçük market işleten esnaflar, yaygınlaşan marketler zincirine sınır getirilmesi talep ediyor.

 “BAKKAL, MÜŞTERİSİNİ AİLE GİBİ GÖRÜYOR”

Halep Caddesi Merkez iş hanında Bakkallık yapan Sabri İlik isimli esnaf, Paran olmasa bile bakkal artık senin ailen gibi oluyor ve veresiye veriyor diyerek şunları söyledi; “Ülkemizde daha önce herkesinde bildiği gibi bakkallar çoğunluktaydı. Ancak Süper Marketlerin ortaya çıkması ile birlikte, cazibe merkezi haline getirilen, insanların orada zamanını geçirip, eğlenip, hem de alışveriş yapmaları için bir çekim merkezi haline getirdikleri yerler kuruldu. Bunun zararı ise ekmeğini evine götürmek isteyen bakkal esnafına oldu.  Oysaki mahallede bakkallık yapan esnaflarımız, mahalle sakinlerini kasasıdır. Gece yarısı bile bakkalı uykudan kaldırıp, alış veriş ihtiyaçlarını karşılayabilirsin. Bakkalından veresiye olarak alış veriş yapabilirsin. Büyük marketler sana veresiye hiç bir şey vermez. Birde Bakkal artık tanıdık ve aileden biri gibi oluyor. Tanıdığı müşterisini ailesi olarak gördüğü için veresiye verebiliyor. Bakkallar insanların sırdaşı, danışmanı, adres gösterenidir. Bakkalların canlı tutulmasını sağlamaya yönelik çalışmalar yapılması gerekirken, bakkalları yok etme gibi bir düzenek var şuanda. Küçük esnaf, büyük marketlerle hiçbir zaman rekabet edemez. Ne yapıyor büyük market, direk fabrika ile anlaşıyor. Bizim satış fiyatımızın altındaki fiyata satış yapabiliyor. Bir bakkal o ürünü pahalı satıyorsa, pahalıcı olduğundan değil, pahalı aldığından dolayı pahalı satıyor.”

“MARKETÇİLİK ZIVANADAN ÇIKTI”

Taştepe-Melekbaba yol ayrımında bakkallık yapan Fatih Çubuk ise “Ben, Türkiye’de birçok mahalleyi gezdim. Malatya’da bu marketçilik olayı bana göre biraz zıvanadan çıktı. Köşe başı market var. Bakın benim hemen dükkanımın karşısında bir tane dükkan var. Onun bitişiğinde düğün salonu ve onun bitişiğinde başka market var. Bana göre sıkıntı marketlerde değil, bunlara ruhsat verende. Büyük marketler bütün mahallelerde. Biz küçük bakkalların işleri öldü” dedi.

“GECE İŞ YAPIYORDUK ARTIK ODA YOK”

 İş yerinin karşısında bulunan bazı marketlerin gece yarısına kadar artık çalıştıklarını kaydeden Çubuk, bunların çalışma saatlerine sınırlandırma getirilmesini talep etti ve şunları söyledi;  “Kendi şahsıma söylemek istersem, iki tane dev marketin karşısındayım. Bu marketler, diğer şubelerinde işlerinin iyi olmamasından dolayı, gece 12 ‘ye kadar marketini açık tutuyor. Zaten gündüz işimiz olmuyordu, akşam saatlerinde biraz iş yapabiliyorduk ama artık oda yok. Şuanda gece yarısına kadar açık durumda ve bu işlerimizi tamamen öldürdü. Sabah ben 06:30’da dükkanı açıyorum. Gece yarılarına kadar satış yaparım umuduyla bekliyorum. Zaman süremiz yok. Gece evimize gidiyoruz ama evi otel gibi kullanıyoruz.  Ailemize zaman ayırmak yok” şeklinde konuştu.

“BİZİ BİTİRDİLER”

Taştepe-Melekbaba yol ayrımında başka bir bakkal esnafı Ahmet Karcı, Büyük marketlerin kendilerini bitirdiklerini söyleyerek şunları belirtti; “Marketler, biz bakkalları bitirme noktasına getirdi. Şuan bu yol üzerinde 4 tene büyük market var. Burada bulunan bazı marketler gece 12 ‘de kapatıyor ve bunu 7/24 olacağı da söyleniyor. Bizim normalde, 21:00 ile 00:00 arası işimiz oluyordu, bu marketlerden bazıları gece 12’ye kadar açık olmasından dolayı, artık o da olmuyor. Diyeceğimiz bir şey yok, büyük marketler bizi bitirdi” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: Bakkallar, Can, Çekişiyor,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Bakkallar Can Çekişiyor
Yorumlar
Haber Yazılımı