Haber Detayı
19 Eylül 2018 - Çarşamba 10:31
 
“Banka Faizleri Aşağıya Çekilsin”
Malatya İnşaat Müteahhitleri Derneği (MİMDER) Başkanı Mustafa Kırteke, son zamanlarda açıklanan banka faiz oranlarını değerlendirdi. Kırteke, banka faiz oranlarının yüksek olduğunu ifade ederek, faiz oranlarının aşağı çekilmesini talep etti.
Video Haber Haberi
“Banka Faizleri Aşağıya Çekilsin”

Dernek binasında Banka faiz oranları ve bankaların yaptıkları uygulamaları değerlendiren MİMDER Başkanı Mustafa Kırteke, hükümete taleplerini iletti.

“PİYASANIN HAREKETLİ OLMASI GEREKMEKTE”

 

 

Bankalar tarafından yapılan bazlı uygulamaların piyasayı olumsuz yönde etkilediğini dile getiren Mustafa Kırteke; “Bildiğiniz gibi dövizde son 2 aydır farklı hareketler var. Bu farklılıklarda piyasaları olumsuz yönde etkilemektedir. 21. Yüzyılın küresel teröristi Amerika, ülkelere karşı yaptırım yapmaya kalıktı. Tabi biz bu yaptırımlara boyun eğmedik, Allah’ın izniyle de bundan sonra boyun eğmeyeceğiz. Bu yaptırımlar piyasayı olumsuz yönde etkiliyor. Ayrıca bu olumsuz koşulda rant elde etmek isteyenler var. Bu rant elde etmek isteyenlerin başında bankalar yer almaktadır. Bankalar esnafı, tüccarı, vatandaşı arayarak ‘biz şu kadar faiz veriyoruz. Aylık paranıza bu kadar faiz veriyoruz’ diyerek paranın hapsine yol açıyorlar. Buda piyasalarda ister istemez sıkıntılar yaratmaktadır.  Bunların önüne bir an önce geçilmesi gerekiyor.  Yapılan bu uygulama piyasaları aşırı şekilde tıkamakta.  Piyasaların tıkanması ilimizi ve ülkemizi farklı yönlere götürecektir. Piyasanın hareketli olması, istihdamın sağlanması ve üretimin devam etmesi için paranın piyasada hareketli olması gerekmektedir. Bizler Hükümetimizden bu konu ile ilgili bir çalışma yapmalarını talep ediyoruz” dedi.  

 

 

 

“FAİZ ORANLAR DÜŞÜRÜLSÜN”

Banka faiz oranlarının düşürülmesini talep eden Kırteke; “Bankalarda yeni faiz oranları açıklandı. Bazı bankalarda faiz oranları, 100 binin altı 1,98, 100 bin ile 500 bin arası kredilerde 2,09 oranına yükseldi. Aslında ticareti kısıtlayıcı faiz politika kazanımlarından vazgeçmemiz lazım. Konut satışlarının artması için faiz oranlarının 1’lere çekilmesini talep etmekteyiz. Birde bankalar, ‘Şu kredinizi yatırın yeni kredi verelim’ diyorlar. Bu talebi hemen gerçekleştirmeleri etikte değil,  yasalda. Bir başka konu ise devletin verdiği garanti kredileri var, devlet garantör olmasına rağmen bu kredileri esnafa vermiyorlar. Esnaf şuan sıkışık durumda. Bu kredilerin acilen piyasaya sürülmesi gerekir” diye konuştu.  

“KATKI PAYI İSTEDİK”

Yapı ve Dekorasyon fuarı için çalışma yürüttüklerini dile getiren Kırteke; “Şehrimizde 3-7 Ekim tarihleri arasında yapı ve dekorasyon fuarımız var. Bununla ilgili Malatya Kültür A.Ş. ile bir çalışma yürütmekteyiz. Fuarda standa açacak müteahhit arkadaşlarımız var. Bununla alakalı bankalardan, katkı pay kredi istedik. Eğer bu kredilere Bankalar olumlu bakarsa bu da piyasayı farklı hareketlendirecektir. Bu konu ile ilgili gerek Kültür A.Ş. müdürlüğü ve gerekse bankalarla istişare içerisinde olacağız” ifadelerinde bulundu.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: “Banka, Faizleri, Aşağıya, Çekilsin”,
Yorumlar
Haber Yazılımı