Basak'da Kış Yarısı Etkinliği
Haber
01 Şubat 2020 - Cumartesi 10:52
 
Basak'da Kış Yarısı Etkinliği
Kışın az kalmasını müjdeleyen ve asırlardır devam eden 'Kış Yarısı' etkinliği Hekimhan'ın Basak Mahallesinde gerçekleştirildi.
Yaşam Haberi
Basak'da Kış Yarısı Etkinliği

Yıllardır devam eden orta oyunları ile süslenen, lokmaların pişirildiği ve ikram edildiği 'Kış yarısı Etkinliği' Basak mahallesi muhtarlığı ile Basak Mahallesi Kültür ve dayanışma derneği tarafından düzenlendi.

Etkinlikle ilgili yapılan açıklamada; "26 Ocak tarihinde yapılması planlanan ancak Malatya ve Elazığ'daki deprem nedeniyle ertelenen Hekimhan Basak Mahallesi Kış yarısı etkinliği Bu hafta gerçekleştirdik.  Asırlardır düzenlenen kış yarısı etkinliği Tarım ve hayvancılıkla geçinen halkın kışın sona yaklaşmasını, canı ve malına zarar gelmeden kışın geçirilmesi için düzenlenen bir etkinliktir. Lokmalar verilir, birlik ve beraberliğin önemi vurgulanır. Birlik ve beraberliğe çok daha fazla ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde bu etkinlik ayrı bir önem kazandı. Elazığ ve Malatya'daki depremde hayatlarını kaybedenler anıldı. Yaralılara şifa dilendi. Acıları paylaşıldı" ifadelerine yer verildi.

Etkinliğe Hekimhan belediye başkanı Turan Karadağ, İzmir Balçova belediye başkanı Fatma Çalkaya ve meclis üyeleri, Hekimhan kaymakamı Ahmet Özdemir, ilçe jandarma komutanı, ilçe emniyet müdürü, Daire amirleri, Sivil toplum kuruluşları temsilcileri, köy muhtarları, Hekimhan ve çevre köylüleri ile Basak köylüleri katıldı. Davetliler ve köylülere evlerden toplanan kazanlarda birleştirilip pişirilen lokmalar ikram edildi.

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Basak'da, Kış, Yarısı, Etkinliği,
Yorumlar
Haber Yazılımı