Haber Detayı
23 Aralık 2017 - Cumartesi 18:58
 
“Başıma Gelmeyen Kalmadı”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanlığı Genel Kurulunda Ahmet Küçükşahin, seçime saatler kala adaylıktan çekildi. Küçükşahin, İlçe başkanlığının düşürülmesine değinerek, parti içinde hukukun peşine düştüğü için başına her türlü olayın geldiğini söyledi.
Siyaset Haberi
“Başıma Gelmeyen Kalmadı”

CHP İl Başkanlığına adaylığını açıklayan Ahmet Küçükşahin, mevcut başkan Enver Kiraz’ın tekrar başkan seçildiği seçime saatler kala adaylıktan çekildi. Çekilme sürecinde birçok faktörün olduğunu dile getiren Küçükşahin, parti içinde hukukun peşine düştüğünü bu nedenle başına her türlü olayın geldiğini belirtti. 

“BAŞIMA GELMEYEN KALMADI”

Küçükşahin, CHP İl Örgütünün geldiği noktayı eleştirerek, “ Bir devlette, bir partide, bir kurumda hukuktan söz edilebilmesi için öncelikle tüzük, yönetmelik, kongreler kılavuzu gibi düzenlenmiş kurallara olması gerekir. İkinci olarak düzenlenmiş kurallara kadar bu kurallara uymayanlara için yaptırım olması gerekiyor. Bu iki koşul olmadığı takdirde hukukun varlığında söz edilemez. Polis ve Jandarma olmazsa adliyelerde verilen kararların hiçbir önemi olmaz. Maalesef Cumhuriyet Halk Partisi İl Örgütü bu durumdadır.  Hukukun peşine düştükçe başıma gelmeyen kalmadı bu partide. 15 ay İlçe başkanlığı yaptım ve düşürüldüm. Bugün gücü elinde bulunduranların hukuka uymama gerekçeleri, sürekli iktidarda kalma hırslarıdır. Suç işleyeni partide tutuğunuz zaman, parti daha çok zarar görecektir. Bazen ameliyat ilaç tedavisinden daha iyidir” dedi.

“KİRAZ, ÜYELERİ KOVMAMI İSTEDİ”

Yeşilyurt İlçe Başkanlığının düşürülmesine de değinen Küçükşahin, şunları söyledi:Cumhuriyet Halk Partisi üyesi Hasan Hüseyin Gedik, Mehmet Şerif Yıldırım ile iki arkadaşını parti binasına davet ettim. Bu gençlerin parti binasında olduğunu öğrenen İl Başkanı Enver Kiraz, beni toplantıdan yanına davet ederek bu şahısları Parti'den kovalamam gerektiğini ifade etti. İl Başkanı, bir CHP üyesini parti binasından kovalamak cüretini kimden alıyor, ben onu merak ediyorum. Bu durumu CHP Genel Merkezine bildirdim. Sonuç Enver Kiraz bilgilendirdi. Bu konuda bunu da konuşmalardan anlıyorum. 21 Ekim 2017 günü yönetim Kurulu toplantısı yaptık. Bu toplantıda o güne kadar hiç görmediğim yedeklerden yönetime katılan bir yönetim kurulu üyesi de geldi. Toplantıda delege seçim konusu tartışıldı. Bu tartışma sonucu bu şahıs dahil olmak üzere 4 yönetim kurulu üyesi istifa etti. Yönetim kurulunun düşmesi için 2 üyeye daha ihtiyaç vardı.  Ben 23 Ekim günü İstanbul'da iken 6 aydır toplantıya gelmemiş olan ve gelişmelerden haberdar olan 2 üye daha görülen lüzum üzerine diye yazdıkları istifa dilekçesi vererek yönetimi düşürdüler.”

“DELEGELER HUKUKSUZ VE KAYIT DIŞI”

Küçükşahin, Kiraz’ın üyeleri tek tek aradığını da ileri sürerek, “Üyesi olmayan mahalleler içinde delege ön görülmüş. Bu husus kongreler kararı ile çelişkilidir. Bir yönü ile ilgili mahallenin dışında başka Mahalle de delege yapılması tüzüğe aykırıdır. Kâğıt üzerinde yazılsa da CHP bilgisayar sistemine kaydedilmesi mümkün değildir.  Bununla birlikte CHP üyesi olmayan mahallelerde de delege yazılamaz. Yazılan delegeler hukuksuzdur ve kayıt dışıdır. Genel merkezi tüzüğe aykırı talimat gönderiyor. Delege seçimleri başladı. Enver Kiraz benim başkanlıktan düşmem için yönetim kurulu üyelerine arayarak Ahmet başkanı istifa etmenizi istiyor dediği kulağıma geldi.  Tek tek yönetim kurulu üyelerini arayarak böyle bir durumun söz konusu olmadığını söyledim. Bu durumu da 26 Eylül 2017 günü gönderdiğim yazıyla Genel Merkeze Sayın Kılıçdaroğlu’na rapor ettim. Bundan da bir sonuç çıkmadı, rapor burada” şeklinde konuştu.

“UMUTLARIM TÜKENDİ”

Halka dayanmayan partinin başarılı olmasının mümkün olmayacağını aktaran Küçükşahin, son olarak “Kendi içinde hukuka uymayan siyasi partinin halka dayandığını iddia etmek de komiktir. Pazartesi günü Enver Kiraz’ın İl Başkanlığına adaylığını açıklamasına müteakip Cumhuriyet Halk Partisi İl teşkilatında hukukun yeniden tesis edileceğine dair umutlarım tamamen tükenmiştir. Bu aşamada almış olduğu il başkanlığı adaylığından çekilme kararını huzurlarınızda ifade ediyorum ve adaylıktan çekiliyorum” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Başıma, Gelmeyen, Kalmadı”,
Yorumlar
Haber Yazılımı