Haber Detayı
21 Mart 2017 - Salı 17:33
 
“Başkanlık Bizi Geriye Götürür”
Malatya’da bir takım ziyaretler içinde bulunan Sosyalist Enternasyonal Genel Başkan Yardımcısı CHP’li Umut Oran, “Yönetim sistemimizdeki eksiklikleri gideriz düzeltiriz ama başkanlık olmaz. Bu bizi geriye götürür” dedi.
Siyaset Haberi
“Başkanlık Bizi Geriye Götürür”

Malatya’da bir takım ziyaretler içinde bulunan Sosyalist Enternasyonal Genel Başkan Yardımcısı CHP’li Umut Oran ve beraberindeki heyet, Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB)’u ziyaret etti. CHP’li heyeti Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanvekili Orhan Özbek karşıladı. Eski bir işadamı olduğunu anımsatan Umut Oran, 30 yıldır bu ülkeye vergi ödemiş birisi olarak bir şeyler söylemek istediğini kaydetti. Geçmişte Anadolu’ya gittiğinde parti ayrımı yapılmaksızın siyasetçilerin bir araya gelerek o bölgenin nasıl kalkınacağın tartıştığını, sonuç da alındığını, GAP’ta dahi bu yolun izlendiğini anımsattı.

ÖZBEK: “TEŞEKKÜR EDİYORUM”

CHP’li heyetin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkanvekili Orhan Özbek, “Sosyalist Enternasyonal Genel Başkan Yardımcısı CHP’li Umut Oran ve CHP il Başkanı Enver Kiraz’ın yapmış olduğu bu nazik ziyaretinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Bu ziyaretten dolayı çok memnun olduk” dedi.

EVREN: “MALATYA’YA HOŞ GELDİNİZ”

Ziyarette hazır bulunan Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi (ESKKK) Başkanı Ali Evren ise, “Bugün bizlere gösterdiğiniz bu nazik ziyaretten dolayı çok teşekkür ediyorum. Malatya’mıza tekrardan hoş geldiniz diyorum” ifadelerini kullandı.

KİRAZ: “PARTİLER ÜSTÜ BİR KONU”

Umut Oran ile Malatya’da bir takım ziyaretlerden bulunduklarını belirten CHP il Başkanı Enver Kiraz: “Daha önce partimizde Genel Başkan Yardımcısı ve vekillik yapan ve şuanda da partimiz adına yurt dışında önemli görevler üstlenen Umut Oran ile Malatya’da çeşitli görevler üstleniyoruz. Bu programı gerçekleştirirken malum önümüzde 16 Nisan gibi bir süreç var. Dolayısıyla bu referanduma yönelik düşüncelerimizi bu ziyaretlerde paylaşıyoruz. Esnafların ve odaların ne kadar büyük bir kesimi temsil ettiğini hepimiz biliyoruz. Farkındayız. Esnaflarımızın sorunları hakkında önemli düşünceleri var. Bunları özet ile sizlerle paylaşacağız. Umut Oran’ında belirli çalışmaları var. Bu çalışmaları yaparken, parti kimliğimizi bir kenarı bırakıyoruz. Gerçekten bu çalışmalarının partiler üstü bir konu olduğunu düşünüyoruz. Önümüzdeki dönemde ülkemizin nasıl yönetileceği ilgili olarak bir karar vereceğiz. Malatyalı bir insan olarak, Malatya’da bir huzur ortamı var. Bu huzur ortamının bozulmaması noktasında da tüm Malatyalılara bir çağrıda bulunmak istiyoruz. Bu referandumda herkes kendi kararını verecektir. Evet diyenlere de saygımız var. Hayır diyenlere de saygımız var. Elbette daha fazla insanın hayır demesi için çaba veriyoruz ama sonuçta bu ülkenin vatandaşı. Hep birlikte yaşıyoruz. İnsanlar bu kararı verirken sağduyulu olmalarını bekliyoruz. Ön yargılarını bir kenarı bırakmak gerekiyor. Herkesin hassasiyetle davranması gerektiğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

 “BAŞKANLIK BİZİ GERİYE GÖTÜRÜR”

Ziyarette konuşan Sosyalist Enternasyonal Genel Başkan Yardımcısı CHP’li Umut Oran, “Bu ortamda biz de dedik ki kişileri tartışmayalım. Ülkenin geleceğini konuşalım. Gelişmiş ilk 20 ülkenin 18’inde parlamenter sistem var tek başkanlık örneği ABD’de ama orada da sistemin nasıl işlediğin gördünüz. Trump geldi astı kesti ama hukuk durdu yapamazsın dedi. Öbürü de yarı başkanlık olan Fransa’daki orası da demokrasinin beşiği. Bizim Cumhuriyetçi parlamenter sistemimiz Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyet çizgisidir. Eksiklikleri olsa da bundan vazgeçmememiz gerekiyor. En kötü durumdaki 20 ülkenin ise 19’u başkanlıkla yönetiliyor ve buralarda iç savaş var, bölünme var. Allah bana akıl fikir vermiş yolumuz hangisi olmalı? Yönetim sistemimizdeki eksiklikleri gideriz düzeltiriz ama başkanlık olmaz. Bu bizi geriye götürür” ifadelerinde bulundu.

“OHAL’DE SEÇİM SÜRECİ OLMAZ”

OHAL sürecinde seçimin olmayacağını belirten Oran, “OHAL’de seçim süreci olmaz, burada referandumunu konuşmamamız gerekiyordu. Emeklilerin sorunu esnafın sorunu gençlerin işsizliği bunlar nerede? 18 maddenin hiçbirinde bunlar yok. Bütün yetkiyi tek kişiye veriyor! 80 milyonun her yetkisini bir kişiye veriyor. Bütün o kişiye güvenebilirsiniz ama o kişinin başına bir şey gelirse kim gelecek yerine? O kişi isterse yerine eşini getirebiliyor ki Azerbaycan’da örneğini yaşadık, çocuğunu getirebilenler dahi var” ifadelerini kullandı.

“TBMM’NİN YETKİSİ BOŞALTILIYOR”

Rejim değişikliği ile TBMM’nin içini boşalttıklarını dile getiren Oran, şöyle konuştu: “Anayasa mahkemesinin 15 üyesinin 12’sini atayacak VE bu kişiler bir durum olursa onu yargılayabilir mi? Başbakan yok o makamı yok ediyorlar. TBMM’nin içini yetkisini boşaltıyorlar. Rejimi değişiyor, rejim değişikliği dediğiniz zaman akan sular duruyor. 15 yıldır birçok şeyde beni yanılttılar aldattılar dedin. E şimdi ortalık cayır cayır yanarken yangına körükle gidip toplumu ayırmanın hayırcıları darbeci hain olarak nitelemek kabul edemiyorum ve üzülüyorum.”

 “TARIM ÇÖKTÜ, TURİZM İSE KAN AĞLIYOR”

Türkiye’de tarımın çöktüğünü ve turizmin ise kan ağladığını vurgulayan Oran, “Bütün esnaf kara listeye girmiş batmış kredi istiyor ama bir türlü kara listene çıkamıyor. Biz bunları konuşacağımız yere gelmişiz. Evet mi, Hayır mı diye dayatılan bir konuyu görüşüyoruz. Vatandaşımızı koruyup sorunlarını çözmemiz gerekirken iktidarın dayattığı bir konuyu konuşuyoruz. Antalya kan ağlıyor. Turizmciler rezervasyon iptalleri nedeniyle inanılmaz kötü günler yaşıyorlar. Ama birileri Eyy Almanya, ey Hollanda diyor. Bu sorunlar bu şekilde çözülmez. Turizmde bir önceki yıla göre 2016’da yüzde 25 turist sayısı kaybı var, gelirde ise yüzde 30 düşüş var. Rusya ile zaten düzelmedi ilişkiler. Bu durumda turizmci 2017’yi bırakın 2018’i bile karamsar görüyor. Ülkede tarımı bitirdiler gittiler Somali’de tarım arazisi kiraladılar. Böyle bir şey kabul edilebilir mi, Türkiye nasıl bu hale getirilebilir. Türkiye tarım arazilerinin üçte birini artık ekip dikemiyor çiftçinin borcu nedeniyle ya banka bu arazilere el koymuş ya da çiftçi mazot tohum ilaç alamıyor” dedi.

“BİZ KENDİLERİNİ UYARDIK”

15 Temmuz FETÖ Darbesi ve seçim barajı hakkında da konuşan Oran, şunları söyledi: “15 Temmuz’da Türkiye büyük bir darbe girişimi yaşadı. Bunun sebebi nedir? Bunun sebebi 2010’daki referanduma kadar uzanıyor. O zaman da uyardık. Yapmayın yargıyı bağımlı hale getirmeyin, yoksa tuz da kokacak dedik uyardık. Dinletemedik iktidara. Yüzde 10 seçim barajı olmaz. 2002’de oyların yüzde 44’ü baraj nedeniyle çöpe gitti. Şimdi de kalkmış iki parti olsun daha iyi diyorlar. Hayır doğru değil. Çoğulcu demokrasi daha iyidir. İstikrar yok diyorlar şimdi. Ben iktisatçıyım, geçmişte 11 hükümetle çalıştım, masanın her tarafında bulundum. Geçmiş cumhuriyet hükümetlerine bakınca büyüme, işsizlik, enflasyon her rakam geçmişten iyi değil. 15 yıldır tek parti var durum iyi değil, istikrar sürsün Türkiye büyüsün diyorlar ama böyle değil gerçekler.”

“BUNUN SONU NEREYE VARACAK”

Türkiye’nin Orta Doğu Politikasını da eleştiren Oran, “4 milyon Somalili Türkiye’de misafir ediliyor, dünyada en yüksek sayıda Türkiye’de bulunuyorlar. Ülkemizin eti ne budu nedir. Bunun sonu nereye varacak? Geçen hafta Bursa’daydım. Bir doktor yanıma geldi. Geçen hafta 24 yaşında Suriyeli bir kadının doğumunu yaptırmış 8. Çocuğu dünyaya gelmiş. Bu ülkenin sonu nereye varacak?” dedi.

“DAHA İYİ BİR TÜRKİYE MÜMKÜN”

Herkesin mutlu olduğu Türkiye’yi beraber yaratacaklarının altını çizen Oran, sözlerini şöyle tamamladı: “Daha iyi bir Türkiye mümkün, herkesin mutlu olduğu Türkiye’yi birlikte yaratacağız. İnşallah 16 nisanı cumhuriyetimizi koruyarak daha da yükselterek geçireceğiz. Ama hemen ertesi gün oturup parlamenter sistemi nasıl daha iyi çalıştırabiliriz oturup ona çalışmamız lazım. Çalışıyorum Anadolu’ya karış karış geziyorum gittiğim yerleri gördükçe de umut oranım artıyor” diyerek sözlerini tamamladı. 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: “Başkanlık, Bizi, Geriye, Götürür”,
Yorumlar
Haber Yazılımı