Haber Detayı
05 Kasım 2018 - Pazartesi 11:47
 
Başvuru Ücretleri Belirlendi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında önceki gün gerçekleştirilen MKYK toplantısında alınan kararlara göre, 2019 yerel seçimlerinde Büyükşehirlerden Belediye Başkanı aday adayı olmak isteyenlerden 10 bin lira başvuru ücreti alınacak.
Siyaset Haberi
Başvuru Ücretleri Belirlendi

AK Parti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında, Mahalli İdareler Seçimlerine ilişkin önemli kararlar alındı. Başvuruların bugün başladığı AK Parti’de, aday adaylarının ödeyecekleri aidatlarda açıklandı. 12 Kasım’da son bulacak olan adaylık başvurularında, aday adaylarda alınacak aidat ücretleri de arttı. 2014 yerel seçimlerinde 7 bin 500 lira olarak alınan aidat ücreti, 2019’da seçimlerinde 2 bin 500 lira arttı. 10 bin lira yatıracak olan aday adayları, AK Parti il başkanlığına giderek bizzat başvurusunu yapacak.

ADAYLAR 10 BİN LİRA ÖDEYECEKLER

Büyükşehir belediye başkanı aday adaylarından 10 bin, nüfusu 100 binin üzerinde olan il belediye başkanı aday adaylarından 5 bin, nüfusu 100 bin ve daha az olan il belediye başkanı aday adaylarından 3 bin, nüfusu 200 binden fazla olan ilçe belediye başkanı aday adaylarından 3 bin, nüfusu 50 binden 200 bine kadar olan ilçelerde belediye başkanı aday adaylarından 2 bin 500, nüfusu 50 bin ve daha az olan ilçe belediye başkanı aday adaylarından bin 500, belde belediye başkanı aday adaylarından bin, büyükşehirlerdeki belediye meclisi üyesi aday adaylarından bin, il genel meclisi üyesi ve büyükşehir olmayan diğer illerin belediye meclisi üyesi aday adaylarından 500 lira alınacak. Kadın ve genç adaylar, belirlenen aidatların yarısını, engelli adaylar ise dörtte birini ödeyecek.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Başvuru, Ücretleri, Belirlendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı