Haber Detayı
25 Nisan 2016 - Pazartesi 13:29
 
Battalgazi Standı Büyük İlgi Görüyor
EXPO 2016 Antalya Fuarı’nda yer alan Battalgazi Belediyesi standı, tarihi dokusuyla ve kültürüyle büyük bir ilgi görüyor.
Kültür Haberi
Battalgazi Standı Büyük İlgi Görüyor

Türkiye'nin ilk kez ev sahipliği yaptığı ve 53 ülkenin katılım sözleşmesi imzaladığı EXPO 2016 Antalya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıldı. 6 ay boyunca açık kalacak olan EXPO’ya bugüne kadar EXPO’lara yapılan en yüksek uluslararası katılım ve yerli-yabancı 8 milyon ziyaret hedefleniyor. EXPO 2016 Antalya, Aksu’da bin 121 dekarlık alanda gerçekleşiyor. EXPO 2016 Antalya’da, Battalgazi Belediyesi de yer alıyor. Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Battalgazi Belediyesi standında yaptığı açıklamada, “Burada 53 devletin bulunuyor. Battalgazi ilçesinin de burada olması da Battalgazi’nin tarihinde kazanmış olduğu bu misyonun tezahürüdür. Battalgazi, ‘Anadolu’yu Anayurt yapan’ yerdir. Biz Battalgazi’yi ilden ilçe olarak görüyoruz. Hatta devlette il ve ilçe olduğunu görüyoruz. Battalgazi, 350 yıl önce Anadolu’nun fetih sürecini üstlenen devletin, sancağın ismidir. Dolayısıyla Battalgazi’yi bir ilçe olgusunda düşünmek ne derece doğru bilemiyorum. Biz, geçmiş dönemde il idik, daha önceki dönemde de Anadolu’yu anayurt yapan Türk devletinin ismiydi. Bu anlamda da Battalgazi’yi sadece ilçe boyutuyla görmemek lazım. Battalgazi demek, Malatya demektir. Battalgazi demek, Türkiye demektir” şeklinde konuştu.

Gürkan ayrıca, sergide yer almalarının önemli olduğunu ifade ederek, “ Sergi 6 ay sürecek daha sonra Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na devredilerek, aynı hüviyetini ve tanıtım noktasındaki görevini devam ettirecek. Dolayısıyla burada Malatya’nın ve Battalgazi’nin bir evi var. Bu ev her zaman Malatya ve Malatya insanını ayrıca kültürünü tanıtma noktasında işlevini yerine getirecektir. Uluslararası bir konsepte Malatya ve Battalgazi’nin tanıtımı noktasında burada bu standı açtık. Stant, kısa sürede çok geniş bir alan içerisinde, güzel bir organizasyon ve güzel bir yapılaşma, aynı zamanda Battalgazi’nin Ulu Cami, Kervansaray, Namazgah, Emir Ömer Mescidi ve oradaki tarihi eserler tek bir mekan üzerinde toplandı. EXPO 2016 Antalya fuarı içerisinde bu anlamda en prestijli stant olması Battalgazi açısından önemli bir kazanım” dedi. 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: EXPO, 2016, Antalya, Fuarı’nda, yer, alan, Battalgazi, Belediyesi, standı, tarih
Yorumlar
Haber Yazılımı