Haber Detayı
25 Haziran 2019 - Salı 15:52
 
Berber Ve Kuaförler Çözüm Bekliyor
Malatya Berber ve kuaförler odası başkanı Ramazan Toptaş; "Hafta sonu tatili ve çalışma saatleri, fiyat tarifeleri ile ilgili sıkıntıların çözümü için çalışmalar sürüyor. Kısa zaman içerisinde sıkıntıların çözüleceği inancındayım" dedi.
Gündem Haberi
Berber Ve Kuaförler Çözüm Bekliyor

Malatya Berber ve kuaförler odası başkanı Ramazan Toptaş, esnafların hafta sonu tatili, özlük hakları ve çalışma saatleri ve fiyat tarifeleri konuları ile ilgili sıkıntıları ve çözüm için yapılan çalışmaları gündemine aldı.

 "BİR YIL İÇERİSİNDE ÇÖZÜLECEĞİNE İNANIYORUM"

Oda binasında basın mensuplarına bir değerlendirme yapan Toptaş, ilk olarak hafta sonu tatilini değerlendirdi. Toptaş; "Kanayan yaramız kuaför ve berber camiasının hafta tatili ve çalışma saati. Gündemde ki ilk maddemiz buydu. Hafta tatili bildiğiniz üzere yıllarca devam eden sorunumuz. 30 oda komisyona davet edilerek ciddi bir çalışma sağladılar. Bu odanın içerisinde Malatya'da yer aldı. Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanı ile görüşmek için taleplerde bulundu. İnşallah bu görüşme sağlanır. Konfederasyon genel başkanımızı çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum. Hafta sonu tatili şuan belirsiz ama mutlaka bir çözüme bağlanacaktır. Esnafımıza vermiş olduğumuz sözü yerine getireceğiz. Çalışma ve iş yeri açma, kapama saatleri belirli olacak. Bu bizim için çok önemli. İnşallah buda tatil ile birlikte çözüme varacaktır diye umut ediyorum. Şuan çalışma saatleri ile ilgili bir bilgimiz yoktur. ama dediğim gibi bu sorunun da çözüleceği inancındayım. Tatil konusunda en geç bir yıl içerisinde çözüme bağlanacağını tahmin ediyoruz" dedi.

"SABİT FİYAT TARİFESİ UYGULANSIN"

Sabit bir fiyat tarifesinin uygulanması için ellerinden geleni yaptıklarını söyleyen Toptaş; "Diğer bir sorunumuz ise, tarifeler konusu. Ucuz çalışan arkadaşlarımız var. Gidip bakıyorsunuz salonlar dolu ama ortada bir kazanç yok.  Tarifelerin direk berberler ve kuaförler odası tarafından verilmediğini belirtmek istiyorum. Benim önerim, bir ekip oluşturulur esnafın giderleri hesaplanır ve ona göre bir fiyat tarifesi belirlenir. Biz mağduriyetlerin yaşanmaması için sabit bir fiyat tarifesinin kararı çıkartılması ve belediyeler tarafından denetlenmesi için bir çabamız var. Öyle olunca ciddi bir şekilde herkes fiyat tarifesi uygulaması zorunda kalacak. Şimdi ucuz çalıştığı zaman ister istemez ürün kalitesi düşüyor. Biz bunu istemiyoruz. Kaliteli çalışsınlar üründe kaliteli olsun. Malatya'daki vatandaşlarımız, kuaförlerimiz, berber camiasına gelen vatandaşların mağdur olmaması için biz böyle bir çalışmanın içindeyiz. Tahminim bu sorunda çözüme ulaşacaktır" ifadelerinde bulundu.

"ÖZLÜK HAKLARIMIZ OLSUN"

SGK konusunda özlük hakları hakkında taleplerini de ifade eden Toptaş; "Bir diğer sorunumuz ise, SGK'da belirtilen özlük haklarımızı istiyoruz. SGK ile BAĞKUR arasında bir fark var. Hem maaşta, hem de ödemelerde farklar var. Genel Başkanımız, bu konuyu da yetkili yerlere iletecek, haklarımız talep edecekler. SGK'dan faydalanılan tüm hakları biz berberler ve kuaförlerde görmek istiyoruz" şeklinde konuştu.

"HAK EDENE BELGE VERİLSİN"

Son olarak eğitim konusuna da değinen Toptaş; "Bir maddemizde eğitim. Oda olarak 27’ye yakın eğitimler düzenledik, kaliteli eğitimcileri üyelerimiz ile buluşturmaya çalıştık. Son zamanlarda her önüne gelen eğitimci olduğu için biraz sıkıntı yaşamaya başladık. Diploması olmayan bazı kişiler eğitim vermeye çalışıyor. Diploması veya bir belgesi olmayan bir kişi nasıl eğitimci olur. Bu konu ile ilgili de çalışmalarımız olacak. Konuyu Milli Eğim Bakanlığına taşıyacağız. Eğitim belgesini hak eden kişilere sınavlar ile birlikte hak ettiği bir belge ile eğitim hakkı verilmesi bizim için çok önemli" diye konuştu.

 

.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Berber, Ve, Kuaförler, Çözüm, Bekliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı