Haber Detayı
30 Haziran 2017 - Cuma 09:54
 
Besin Zehirlenmelerine Dikkat!
Son günlerde sıkça yaşanan besin zehirlenmelerine karşı uyarı niteliğinde bir açıklama yapan Diyetisyen Tuğçe Yıldız, besinlerin yanlış depolanma ve pişirme yöntemlerine dikkat çekti.
Sağlık Haberi
Besin Zehirlenmelerine Dikkat!

Diyetisyen Tuğçe Yıldız, yaptığı açıklamada, şunları ifade etti, “Gıdalarda başlıca iki amaç için mikroorganizmalar kontrol altına alınmak istenmektedir; birinci amaç, gıdalarda mikrobiyolojik bozulmaların geciktirilmesi veya tamamen engellenmesi, ikinci amaç gıdalarla insanlara geçen hastalıkların önlenmesidir.

Geçtiğimiz günlerde haberlerde gördüğümüz hepimizi üzen Manisa’da ki askerlerimizin zehirlenmesi olayından dolayı, ilk olarak yumurtayı mikrobiyolojik açıdan değerlendirmek istiyorum. Yapılan en son açıklamalara göre Salmonell’ya bağlı gıda zehirlenmesi olduğu bildirilmiştir. Yumurtaların ve yumurta kabuklarının Salmonella ile kontaminasyonu (bulaşma), dünya çapında bir halk sağlığı sorunu olarak tanımlanmıştır. Kabuklu yumurta yapısı itibariyle mikrorganizmalara karşı en iyi şekilde korunan gıdalardan birisini oluşturur. Taze yumurtanın iç kısmı genellikle steril olarak kabul edilir. Kabuk yüzeyinde ise çok sayıda mikroorganizma mevcuttur. Yumurta kabuğuna mikroorganizmaların bulaşabileceği başlıca iki kaynak dışkı ve topraktır. Ayrıca tavukta meydana gelen bazı enfeksiyon hastalıklar sonucu yumurtanın oluşumu sırasında iç kısım kontamine olabilir. Kabuk yüzeyinin nemli kalması ve ani sıcaklık değişiklikleri yumurta yüzeyinde bulunan porlardan (gözenek) içeri mikroorganizma girişine sebep olabilir. Bunun dışında yumurtada pH (asitlik-bazlık derecesi ) değişikliklerine yol açarak yine mikroorganizma oluşumuna sebep olabilir. Yumurta yıkamada kullanılacak suyun ısısı çok önemli olup daima yumurta sıcaklığından 10-22 °C daha sıcak olmalıdır. Böylece yumurta içi bulaşmaların ve termal yumurta kırılmalarının önüne geçilmiş olur. Yumurtayı yıkayıp buzdolabına yerleştirmek yanlış bir uygulamadır. Yumurta buz dolabında muhafaza edilmeli ve kullanmadan hemen önce uygun sıcaklıkta yıkanmalıdır. Bunun dışında yumurtaların kırık ve çatlak olmamasına dikkat edilmelidir. Tavuk eti, yumurta ve yumurta ürünleri dünyadaki en besleyici gıdalardır ve beslenmemizin önemli bir parçasıdır. Bununla birlikte, et, balık ve diğer gıda maddelerinde de olan yanlış işlenmiş kanatlı hayvan ve yumurta ürünlerinin tüketimi salmonelloz gibi gıda kaynaklı hastalıklarla yakından ilişkilidir. Yumurta ise hepimizin evinde bulunan ve hemen hemen her gün tükettiğimiz bir besindir.

 Manisa’da ki gıda zehirlenmesine ise tavuk kaynak gösterilmiştir. Tavuk da olsa, yumurta da olsa sonuçlar ve sebepler ortaktır. Yanlış depolama, muhafaza, kullanım ve pişirme yöntemleri sebep, Salmonella ve gıda kaynaklı zehirlenmeler ise sonuçtur. Besinlerimizin muhafazasında uygulanması gereken hususlara dikkat edilmesi gerekir.”

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Besin, Zehirlenmelerine, Dikkat!,
Yorumlar
Haber Yazılımı