Haber Detayı
10 Şubat 2018 - Cumartesi 15:03
 
“Bilim Ve Araştırma” Konuları Anlatıldı
28- 29 Nisan tarihleri arasında, Kurtuba akademi V. Ulusal öğrenci sempozyumuna, ön hazırlık amacı ile “bilim araştırma nasıl yapılır?” Temalı, Üniversite Lisans ve Lisansüstü eğim alan öğrencilere yönelik konferans verildi.
Video Haber Haberi
“Bilim Ve Araştırma” Konuları Anlatıldı

 Bilgi Yolu Eğitim Kültür ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (BİLSAM)’da gerçekleştirilen konferansta, Araştırma ve veri toplama uzmanı Doç. Dr. Gökhan Tuncel, Araştırmayı yayına dönüştürme ve yayın eğitim uzmanı Yrd. Doç Dr. Mehmet Sağlam, tarafından lisans ve lisansüstü öğrenciler bilimsel çalışmalar hakkında bilgiler aktardılar.

“Nereden, nereye gidilmesi ve nasıl gidilmesi konusunda, hangi konunun neden belirlendiğini bilinmesi ve bilinçli bir şekilde ortaya konulması, bilginin veya yazılması konusunda neler yapılabilir onunla ilgili değerlendirmelerde bulunacağız. Başlangıçta genel, daha sonra sıralı dizim şeklinde, nereden, nereye nasıl varılır şeklinde bir sunum yapacağız. Bir defa bizler, bilimsel çalışmalara başlamadan önce şöyle bir bilgiyi bilmemiz lazım. Bilim neden var sorusunu her zaman kendimize sormamız lazım. Bilim eğer doğru yere oturtamaz isek, bir defa yanlış başlangıç yapmış oluruz.

Bilim aslında açıklama faaliyetidir. Bizim bilmemiz gereken, duyu organları vasıtasıyla elde ettiğimiz bilginin dışını bilmeyiz aslında. Bir kaleme bakıyoruz ve diyoruz ki bu bir kalem, bunu biliyoruz aslında. Ama her şeyi görür müyüz? Her şeyi göremeyiz. Bilim açıklamadır, başka bir şey değildir, var olanı açıklıyoruz. Bu fen bilimlerinde de böyledir, sosyal bilimlerde de böyledir. Deney yapıldığında ne yapıyoruz, aslında var olanı açıklıyoruz. İnsan, kendisini devreye sokmaya başladığında, gözlemini, tecrübesini ortaya koymaya başladığında bunu başarmaya başladığında bilim başlıyor. Modern bilim bizlere neyi sunmuş, her şeyi insan merkezli açıklama, her şeyi bilimsel yönde açıklamadır. Demek ki bizim işimiz nedir açıklama işidir.

Tarihte, neden sonuç ilişkilerini bilmiyorsak, yada onları dikkate almıyorsak, bugünkü içinde bulunduğumuz şartlarla geçmişi değerlendirmemiz gerekir. Biz, bilimi bir onur işi, bir haysiyet işi, olabildiğince gerçeği sunma işi olduğunu bildikten sonra ne yapmamız lazım. Birincisi yapacağın çalışma için, konuyu belirleyip, iyi bir literatür çalışması yapacağız. Yani birikimden faydalanacağız, tarihsel olan birikimden. Bunlar sadece tarih kitaplarından değil, dedeme başvuracağım, nineme başvuracağım, kuruma, kurumun yaptıklarına, yazılı olana, sözlü olana başvuracağım örneğin, çünkü bunların hepsi bir tarih. İkincisi, bunu ortaya koyduktan, taramamızı yaptıktan sonra, artık bizim detay ile ilgili bir şeyler yapmamız lazım, derine inmemiz lazım. O zaman ne yapacağız, alanımızı daraltacağız. Yazıya dökmek bir daraltmadır, yazıya nasıl dökeceğiz Başlıkla. Başlık o kadar önemli ki, bizim nereden nereye gideceğimizin ip uçlarını veriyor. Onun için başlık çok önemlidir”  İfadelerinde bulundu.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: “Bilim, Ve, Araştırma”, Konuları, Anlatıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı