Haber Detayı
18 Eylül 2017 - Pazartesi 10:00
 
“Bilimsellikten Uzak Müfredat Getirildi”
Eğitim Sen Malatya Şube Başkanı Tarık Kaya, 2017 -2018 eğitim yılının başlamasını değerlendirerek, eğitimde ciddi sıkıntılar yaşandığını belirtti.
Eğitim Haberi
“Bilimsellikten Uzak Müfredat Getirildi”

Eğitim Sen Malatya Şube Başkanı Tarık Kaya, sendika binasında, sendika yönetimi tarafından yaptığı açıklamada, eğitim için çalışan herkese başarı dileklerini iletti.

“SÖZLEŞMEYİ TANIMIYORUZ”

Geçtiğimiz aylarda yapılan memurlar için toplu sözleşme sürecini değerlendiren Kaya, sözleşmeyi tanımadıklarını ifade ederek şunları söyledi; “18 Eylül’le birlikte en çok konuşulan konular olmakla beraber, müfredat üzerinde yoğunlaşmalar yaşanmakta.  Biz, bir yaz dönemi geçirdik, bu yaz dönemi içerisinde Toplu iş sözleşmesi dönemi yaşadık. Türkiye kamuoyunun dikkatinden kaçmayan ve yaygın medyanın da günlerce haber yaptığı, enflasyonun da yüzde 11’lere vardığı bir süreçte memura yüzde 4+3,5 gibi enflasyon altında satış sözleşmesi dediğimiz, Toplu iş sözleşmesi süreci ile karşı karşıya kaldık.  Bu Toplu iş sözleşmesinde altına konulan imzayı ve imzayı atan konfederasyonu, bu sözleşmeyi tanımadığımızı, bunun çalışanlar yararına olmadığını bir kere daha vurgulamak isteriz.”

“BAKANLIK GÖZÜNÜ KULAĞINI KAPATTI”

Kaya, hizmetli ve memurlara da ödenek verilmesi çağrılarına Bakanlıktan ses çıkmadığını ifade ederek şöyle konuştu: “Yine bu dönem içerisinde, Öğretmenlik strateji belgesi yayınlandı, bu strateji üzerinde, performansa dayalı çalışma sistemini, ücretli kölelik dediğimiz sistemle karşı karşıya bırakılma durumuyla karşı karşıya. Eğitim çalışanlarının bu konuda gerçekten duyarlı, ortak, örgütlülüğünün, sendikaların. Eğitim öğretim ödeneği altında öğretmenlere verilen, bir miktar paranın, bizim istediğimiz miktarda olmamakla beraber, her dönme başı ödenmesi gerektiğini, hizmetli ve memur arkadaşlarımızı da kapsaması gerektiğini yıllarca dile getirdik. Bakanlık her nedense bu konuda kulaklarını ve gözlerini kapatmış durumda.  Tekrar ediyoruz, öğretmenlere verilen azınlık ödeneğinin, hizmetli ve memur arkadaşlarımıza da verilmesi, en azından eğitimde iş barışı sağlama noktasında önemli olarak gördüğümüzü bir kere daha tekrarlamak gerektiğini ifade ediyoruz.”

“CİNS AYRIMCILIĞI YAKLAŞIMI”

Seferlere başlayan ve birçok kez Malatya gündeminde yer alan ve hala da alamaya devam eden Pembe Trambüsleri eleştiren Kaya, cins ayrımcılığı ifadelerini kullandı ve şunları söyledi; “Malatya’da eğitim ve öğretimin başlaması ile beraber, Malatya Büyükşehir belediyemiz de çok büyük bir değişiklik yaparak, pembe trambüsünü faaliyete başlatıyor. Malatya Büyükşeir Belediyesinin de eğitime böyle bir katkısı var. Cins ayrımcı yaklaşımların, bugün yaşadığımız çağda karşılığının olmadığını bir kere daha belirtmek isteriz. Bu uygulama doğru bir uygulama değil, yerel yönetimlerin, pembe trambüs katarak sürdürmemeli, buna karşılık yapması gereken başka işler var.”

“SINIF DAĞILIMINDA AYRIMCILIK VAR”

Kaya, konuşmasını sınıf dağılımlarına getirerek şunları ifade etti; “Öğretmenlere sınıf dağlımlar noktasında sorunlar var, bunların gerek mülkü amirlerle, gerek Milli Eğitim Müdürlüğü ve gerekse Valilikle görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Hakkaniyet, eşitlik, eğitimde çalışanların huzurlu olması, iş barışının sağlanması noktasında, bir kriter var bu kriterin uygulanmasını sonuna kadar sınıf dağılımlarının, noktasında yandaşlık ve partizanlık ilişkilerini veya tanıdık ilişkilerin devreye sokulmasını doğru bulmadığımızı, okul müdürlerinin kendi kişisel seçimleri üzerinde öğretmenleri belirleyip, onlara sınıf verme tutumlarının kabul edilemez olduğunu ifade etmek isteriz.”

“BİLİMSELLİKTEN UZAK MÜFREDAT GETİRİLDİ”

51 konuda müfredat değişikliğine gidildiğine de söyleyen Kaya amacın “Tek tip bir nesil yetiştirmek” olduğunu kaydetti. Kaya, yeni Müfredatın bilimsellikten uzaklaştığını kaydetti ve konuşmasını şu sözlerle tamamladı; “Milli Eğitim Bakanlığı bir anda 51 farklı alanda müfredatta değişikliğe girdi, bu değişikliğe girerken elbette ki toplumla tartışma yürütmek, sendikalarla, demokratik kitle örgütleri ile birlikte, tartışmaya yapmak yerine bunu kapalı kapılar ardında gerçekleştirdi, kendi bildiğini okudu. Biz bu müfredatın hazırlanması noktasında, bakanlık nezdinde, genel başkan, genel yönetim kurulu düzeyinde girişimlerde bulunduk ve eğitim senin görüş ve düşüncelerini hem kamuoyu, hem de Bakanlık yetkilileri ile paylaştık. Ama ne yazık ki bu öneri ve görüşlerin hiçi birisi dikkate alınmadı ve yaklaşık, 2-3 haftadır Türkiye gündemi, müfredat üzerine şekillendi. İlkokuldan, ortaokula, liseye kadar bir çok ders konusu 51 farklı derste değişimler gerçekleşti. Özellikle tarih dersinde ayıklamalar, evrim teorisinin ortadan kaldırılması, yeni yaklaşımalar üzerinde cihat olgusunun işlenmesi  ve benzeri yaklaşımları ayrıntılandırdığımız zaman yeni müfredatın, tamamen bilimsellikten, uzak tamamen tek tipçi, nesil yetiştirmek üzerinde gerçekleştirildiğini söylemek gerek.”

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: “Bilimsellikten, Uzak, Müfredat, Getirildi”,
Yorumlar
Haber Yazılımı