Haber Detayı
10 Ağustos 2017 - Perşembe 09:40
 
Bir İlke İmza Atıldı
Malatya'da temizlediği tüfeğin ateş alması sonucu yüzü parçalanan Orhan Candan'a Turgut Özal Tıp Merkezi'nde üç boyutlu çene nakli yapıldı. Yapılan başarılı işlem Malatya’da bir ilk olarak kaydedildi.
Sağlık Haberi
Bir İlke İmza Atıldı

‘BACAKTAN ALINAN DOKU’

Temizlediği tüfeğin ateş alması sonucu yüzünün ortasındaki tüm kemikleri ve alt çenesindeki kemiklerinin büyük bir kısmını kaybeden ve yüzü tanınmayacak hale gelen Orhan Candan'a İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi branşında görevli Prof. Dr. Yusuf Kenan Çoban tarafından üç boyutlu çene nakli yapıldı. Prof. Dr. Yusuf Kenan Çoban, tüfek kazası sonucu alt çenesinin üçte ikisini kaybeden hastanın sağ bacağından aldıkları 20 santimlik kemik dokuya şekil vererek ve üç boyutlu hale getirerek çenesine naklettiklerini söyledi.
 

‘BAŞARILI BİR OPERASYON OLDU’

Hastanın geçirdiği ateşli silah yaralanması sonrasında yüzünün ortasındaki tüm kemikleri ve alt çenesindeki kemiklerin büyük bir kısmını kaybettiğini aktaran Prof. Çoban, “Şu anda biz bu operasyonla birinci aşamayı gerçekleştirdik. Bugün sekizinci gün, başarılı bir operasyon oldu. Hastamızı haftaya taburcu edeceğiz, taburcu olduktan sonra iyileşme süreci bir kaç ay sürecek. Bu arada takiplere gelecek kendisi ile kontağımız kesilmeyecek. Yüzünün üst tarafının yani burun ve damak bölgesinin onarımını da üç dört ay sonra planlayacağız” diye konuştu.

 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Bir, İlke, İmza, Atıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı