Haber Detayı
21 Şubat 2017 - Salı 11:04
 
“Bir Meydanda, Bir Anıt Olur”
CHP Battalgazi İlçe Başkanı Avukat Selahattin Sarıoğlu, yapmış olduğu yazılı basın açıklaması ile Malatya Büyükşehir Belediyesinin ‘Şehitler Anıtı’ yapma kararını sevinçle karşıladıklarını bildirdi. Sarıoğlu, anıtın yeri ile ilgili ise bir eleştiride bulundu.
Siyaset Haberi
“Bir Meydanda, Bir Anıt Olur”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Milletvekili Selahattin Sarıoğlu ‘Şehitler Anıtına’ ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı, “Malatya Büyükşehir Belediyemizin, şehrimize bir "Şehitler Anıtı" yapma kararıyla bir proje hazırlandığını basınımızdan öğrendik ve bundan büyük sevinç duyduk.

Bilindiği gibi, Türkiye'miz, yıllardır dış güçlerin boynuna bağladığı bir terör belası ile yaşıyor. Bu terör belası yüzünden Yurdun her köşesinde ocaklar sönüyor; analar, babalar, kardeşler ağlıyor, gelinler, çocuklar ağlıyor.  Elbette ki Malatya'mız da bu beladan nasibini alıyor! Bu kanlı terörün Malatya'mıza  gönderdiği 200 şehidimiz, 300 gazimiz var, bunların aileleri var. Devletimiz bu terör belasıyla milletiyle birlikte mücadele etmelidir. Bunun için sadece dağlarda, şehirlerde askerlerin, güvenlik güçlerinin mücadele etmesi yetmez. Diğer birçok çalışmanın yanında, olayın psikolojik yönüyle de ilgilenmek gerekir. Terörün, insanlarımızı korkutan, küçük farklılıkları nedeniyle onları ayrışmaya yönelten etkisine karşı da mücadele etmek gerekir. Bu bakımdan, Büyükşehir Belediyemizin bir Terör Şehitleri Anıtı  yapma çalışmasını çok olumlu buluyoruz. Bu anıt,  hemşerilerimizin, özellikle çocuk ve gençlerimizin terör üzerinde düşünmesine, olayları anlamaya çalışmasına, şehit ve gazilerimize vefa duygularıyla dolmasına ve teröre karşı ortak bilinçte buluşmasına yarayacaktır.

Sevinmemizin birincil nedeni budur. Sevincimizin ikinci nedeni ise, Malatya'mıza bir "Terör Şehitleri Anıtı" yapılması çağrı ve önerisini 16 Haziran 2016 'da, Cumhuriyet Halk Partisi Battalgazi İlçe Başkanlığı olarak bizim yapmış olmamız ve Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın önerimizi doğru ve dikkate değer bularak icraya karar vermesi ve bizim de böylesi hayırlı bir işe vesile olmamızdır.

 Biz o gün, Yönetim Kuruluyla birlikte Eski Belediye Binasının yıkılmasıyla oluşan alana gelerek, basınımıza, Malatya'da, halkın, çocukların, gençlerin, kadınların yoğun olarak gezip dolaştığı bir yere 'Terör Şehitleri ve Gazileri'  anıtı yapılması çağrısında bulunmuş;  terör karşısında en stratejik gücümüzün topumuz, tüfeğimiz değil birlik ve bütünlüğümüz olduğunu, bu anıtın vatandaşlarımızda  teröre karşı ortak mücadele bilincinin oluşmasına yarayacağını, belirtmiştik.  Bu açıklamamızda anıt yeri olarak da Eski Belediye'nin yerini, olmadığı takdirde Kernek Parkını önermiştik. Belirtmek gerekir ki, böyle bir anıt önerimiz Türkiye'de bir ilk olması bu bakımdan da ayrıca dikkate değerdi. İnşallah, yapılacak ve Türkiye'ye örnek olacaktır.

Yine, Beşiktaş maçından sonra polislerimize yönelik kanlı terör sonrasında da,  CHP Battalgazi İlçe Başkanlığı olarak, 12 Aralık 2016 günü yaptığımız açıklamada kaygı ve önerilerimizi yineleyerek, kolaylık olsun diye, Beylerderesi mevkiinde kapatılan askeri bölge içinde bir kenarda duran  Şehitler Anıtının merkeze taşınarak birebir Eski Belediye yerine veya Kernek Parkına kurulmasını talep etmiştik.

Şimdi Büyükşehir Belediyemizin açıklamasıyla ilgili önemli bir eleştirimizi burada belirtmemiz gerekiyor, o da şudur: Büyükşehir Belediye Başkanlığı bu Anıtı, Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürlüğünce tescilli olan İsmet İnönü Anıtının bulunduğu Meydana yapmak istediğini belirtmiştir. Bu düşünce son derece yanlıştır ve gereksiz yere polemiklere, tartışmalara, ayrışmalara neden olacaktır. Bu görüş ayrıca kent estetiği açısından da yanlıştır, çünkü o alan Malatya'nın simge alanıdır ve ayrıca bize göre bir meydanda bir anıt olur. Bu nedenle Belediye bu görüşünde üsteleyici olmamalıdır.” BÜLTEN

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: “Bir, Meydanda,, Bir, Anıt, Olur”,
Yorumlar
Haber Yazılımı