Haber Detayı
21 Nisan 2016 - Perşembe 11:08
 
BİR ÇIRMIKTI KÜLTÜRÜ: PİLAV ŞENLİĞİ
Yeşilyurt’un eski geleneklerinden biri olan ve mahalle sakinleri arasında toplanan erzaklarla yapılan ‘Pötürcek Pilavı’ geleneği düzenlenen şenlikle yeniden hatırlatıldı.
Kültür Haberi
BİR ÇIRMIKTI KÜLTÜRÜ: PİLAV ŞENLİĞİ

Yemekleri, sokak oyunları, adetleri, gelenekleri ve tarihi özellikleriyle birçok güzellikleri içinde barındıran Yeşilyurt İlçesinde unutulmaya yüz tutmuş gelenekler arasında yer alan Pötürcek Pilavını unutturmamak ve gelecek nesillere aktarmak adına düzenlenen şenlikte hem duygusal, hem de neşeli anlar yaşandı.

“PÖT PÖT PÖTÜRCEK, PÖTÜRCEĞE NE GEREK”

Hıroğlu Mahalle sakinlerinden Mustafa Demirsoy’un organize ettiği şenliğe Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcısı Haydar Şahin, Yeşilyurtlu vatandaşlar ve çocuklar katıldı. Etkinlik için bir araya gelen çocuklar öncelikle kendi aralarında “ Var mısınız Hayfene Kurmaya” teklifi yaptıktan sonra ucuna Türk bayrağı ve yazma bağladıkları bir sopayı geline benzeterek mahalle aralarında gezmeye başladılar. Çocuklar “ Pöt pöt pötürcek,   Pötürceğe ne gerek?   İki kaşık yağ gerek” diyerek kapı kapı dolaştıkları mahalle aralarında her evden yemeklik malzeme, tava ve ocak talep ettiler. Ekonomik sıkıntıların had safhada olduğu yıllarda “ortak yaşam kültürünün” en güzel örneklerinden olan ve mahalle sakinlerinin bir araya gelip ortaklaşa pişirip hep birlikte yendiği için farklı bir kültürel özelliği bulunan Pötürcek Pilavı şenliğine duyarsız kalmayan Çırmıktılılar “Çorbada benimde tuzum olsun” diyerek yağ, bulgur, salça ve kavurma verdiler.

Bir araya getirilen malzemelerden yapılan Pötürcek Pilavı, Kuran-ı Kerim tilaveti ve yemek duasından sonra mahalle sakinlerine ikram edildi.

Mahalle sakinlerini şenlikte yalnız bırakmayan Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcısı Haydar Şahin, adetlerin ve geleneklerin toplumları var eden önemli etkenler olduğunu ifade ederken, geleneklerin yaşatılmasına katkı sağlayan Mustafa Demirsoy ve mahalle sakinlerini tebrik etti. Başkan Yardımcısı Haydar Şahin, “Çırmıktı’da yıllar öncesinde çocuklar tarafından başlatılıp mahalle sakinlerinin destek vermesiyle yapılan ve geleneksel özellikleri bulunan Pötürcek Pilavı’nın şenlik halinde hatırlanması çok önemlidir. Tarihimizde var olan bu tür adetlerin ve geleneklerin yaşatılmasına bizlerde Yeşilyurt Belediyesi olarak destek veriyoruz. Bu tür şenliklerin daha geniş kesime duyurulması, katılımın daha fazla olması adına elimizden gelen tüm desteği vermeye hazırız” dedi.

 

Şenliği organize eden Mustafa Demirsoy, Pötürcek Pilavı’nın Çırmıktı’ nın en eski geleneklerinden olduğunu hatırlatırken, unutulmaya yüz tutmuş adetleri, gelenekleri yaşatmaya çalıştıklarından bahsetti. Demirsoy, “Pötürcek Pilavı, 30-40 yıl öncesinde Çırmıktı’da yapılan artık unutulmaya yüz tutmuş olan geleneklerimizden bir tanesidir. Biz çocukken bir araya gelip kapı kapı gezerek büyüklerimizden yağ, kavurma, salça isterdik. Toplanan erzaklar mahalle ortasında kazanlarda pişirilir, tabağını kaşığını alıp gelenlere ikram edilirdi. Birlik, beraberlik ve güzellikler içerisinde yemekler yenirdi. Çırmıktı dendiği zaman akla gelen bu geleneğimizi yeniden canlandırmak adına bu şenliği düzenledik. Amacımız halk arasındaki birlik ve beraberliğin sağlanmasına katkı sunmaktır” dedi. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yeşilyurt’un, eski, geleneklerinden, biri, olan, mahalle, sakinleri, arasında,
Yorumlar
Haber Yazılımı