Haber Detayı
06 Eylül 2017 - Çarşamba 10:16
 
“Birilerine Peşkeş Çekiliyor”
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, CHP Malatya İl binasında gündeme ilişkin basın mensuplarına açıklamada bulundu. Ağbaba, Hekimhan’da çıkan ancak Sivas’ta işlenecek demir madeni için, “Doğal zenginliğimiz birilerine peşkeş çekiliyor” ifadelerini kullandı.
Siyaset Haberi
“Birilerine Peşkeş Çekiliyor”

İl binasında gündeme ilişkin birçok konuya değinen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, yargı bağımsızlığının yok edildiğini, demokrasi birikimlerinin de yok edildiği bir süreç ile karşı karşıya kalındığını belirtti.

 

“YARGIYA GÜVENSİZLİK YÜZDE 70’İ GEÇTİ”

Ağbaba, yargı bağımsızlığının herkesin gözü önünde bitirildiğini savunarak, “Dünkü anayasa başkanının AKP Genel Başkanının önünde iki büklüm olarak eğilmesi, ardından çocuklarını sarayda işe sokması, Danıştay başkanının CHP için söylemiş olduğu sözlere bakıca yargının sadece bir siyasi anlayışın değil, bir kişinin eline girdiğini rahat görebiliyoruz. Bugün yapılan anketlerin tamamında yargıya güvensizlik yüzde 70’i geçmiş durumda.  AK partiye, MHP,  HDP, CHP’ye oy vermiş herkes yargının bağımsızlığına güvenmiyor. Bunun en büyük sebebi de hükümet. Bir dönem yargıyı teslim ettiği FETÖ’yü, insanları Ergenekon, Balyoz, Oda Tv, Asgeri Casusuluk davaları ile muhalifleri susturdu. Şimdi başka tarikatlar eli ile kendi muhalifleri susturmaya çalışıyor. Bizim Cumhuriyetimizin, demokrasimizin kazanımları yok ediliyor. İlk kez bu kadar açıkça bakanlıklar, tarikatlar arasında pay edilmiş durumunda. Sağlık Bakanlığı Menzile, Milli Eğitim Bakanlığı bilmem hangi tarikata pay ediliyor. Birçok cemaat devleti pay ediyor şimdi. Bunun Türkiye’ye faydası olmayacağını ilerleyen zamanlarda göreceğiz ama Türkiye çok şey kaybedecek. Nasıl ki yargıyı, devleti bir tarikata teslim ettiğiniz de darbe oluyorsa, yarın da bunların benzer sonuçlarını göreceksiniz. 5-6 yaşındaki çocuklarımıza yüzyıllar önce terk ettiğimiz modeli tekrar dayatmaya çalışıyorlar. Tekrar o sistem ile kendine benzeye çocuklar yetiştirmeye çalışıyorlar.  Belki kendine benzeye çocuklar yetiştirebilirler ama Türkiye’nin eğitimdeki yeri çok düşük olur. Bu neden ile tekrar hükümeti uyarıyoruz. Devleti cemaatlere pay etmekten vazgeç. Demokrasi birikimimizi yok etme” dedi.

“SÜRGÜNÜN 1970’LI YILLARDA KALDIĞINI BİLİYORDUK”

Ağbaba, Eğitim Sen’e mensup bin 87 öğretmenin başka illere sürgün edildiğini de ifade ederek şunları söyledi : “Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yaşanan hükümetlerin yapmış olduğu bütün hukuksuzlukların toplamından fazlasını bu hükümet yapıyor. Türkiye birçok hükümet gördü. Birçok muhalefet gördü ama bu kadar hukuksuzca iş yapanı görmedi. Biz sürgünün 1970’lı yıllarda kaldığını biliyorduk.  Eğitim Sen’e mensup 1087 öğretmen kendi illerinde başka illere sürgün ediliyor. Kendisi gibi düşünmeyen, kendisine biat etmeyen kamu emekçileri cezalandırılmaya doyulmuyor. Kanun hükmünde kararname ile binlerce insan ihraç edildi. Pasaportlarına el konuldu. Eğitim yılının açılmasına 2 hafta kala, bu sürgün sadece öğretmenlere değil, öğrencileri velileri de cezalandırmak demek. Diyarbakır, Elazığ, Şanlıurfa, Tunceli, Gaziantep, Kars, Muş, Van, Bitlis, Mardin illerinde bin 87 eğitimci sürgün edilmiş durumda. Eşlerin tamamı farklı illere sürgün edildi. Aile bütünlüğünün korunması ilkesi yok sayıldı. Kanser tedavisi gören, farklı sağlık sorunları ile mücadele eden çocuk, yaşlı, bakım özürlü olan eğitimciler de sürgün edilmiş durumda. Artvin’de 6 öğretmen Konya’ya, 2 öğretmen Afyon’a sürgün edildi. Urfa’da 29 Aralık eylemine katılan 367’nin tamamı sürgün edildi. Engelli çocukları olan bir anne baba farklı illere sürgün edildi. Elazığ’da yine 29 Aralık eylemine katılan Öğretmenlerin tamamı sürgün edildi. Daha önce KHK ile laikliği savunan öğretmenler eğitimden, meslekten ihraç edildi.  Şimdi bizim 30-40 yıl önce gördüğümüzü sandığımız sürgün yine hortladı. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde en fazla hukuksuzluğu bu hükümet yapıyor. Bir isim vermek gerekiyorsa ‘Organize Kötülük Harekâtı’ diyebiliriz. Kendine muhalif kim varsa ya meslekten atıyor, ya sürgün ediliyor. Şimdi geliştirilen mülakat sistemi ile AKP’nin dar çerçevesinden olmayan bir tek insanın girmesi mümkün değil. Kapalı kapılar ardından milli eğitim müfredatı değiştiriliyor.  Mustafa Kemal Atatürk’ü müfredattan çıkarıyorlar. Yazılı kitaplardan çıkarabilirsin ama 30 Ağustos’ta nasıl çıkaracaksın. 26 Ağustos’ta başlayan 30 Ağustos’ta biten bütün dünya emperyalizm ülkelerine meydan okuyarak bir ülkeyi yoktan var eden bir insanı nasıl çıkaracaksın. Çanakkale savaşlarından nasıl çıkaracaksın.”

“FETÖ’CÜ AKP’LİYSE DOKUNMUYORLAR”

Organize bir şekilde Atatürk heykellerine saldırıların olduğunu söyleyen Ağbaba, “Birisi Mustafa Kemal Atatürk’e ayyaş diyor ardından Mustafa Kemal’in heykeline saldırıyorlar. Dini kullanarak iktidarını sağlamlaştırmaya çalışıyorlar ama yapılan uygulamalar baktığınız zaman hem Türkiye’de hem dünyada komik duruma düşüyoruz. Diyoruz ki devleti, cemaatlere parselliyorsun diyoruz. İsim veriyoruz. Malatya için de bunu söylüyoruz. Malatya’da siyaseti, Malatya’yı kimlerin yönettiğini biliyoruz. Gidip bir araştırsınlar bakalım belediyeyi kim yönetiyor bir baksınlar. Cemaatle FETÖ ile mücadele edeceğim diye fakirin fukaranın çocuklarını ekmeğinden ediyor. Eniştesi Bank Asya’ya aidat yatırdı diye kayınbabasını öğretmenlikten atıyor. Memurları görevden atıyor ama darbenin beyni olduğu iddia edilen, darbenin en önemli ikinci adamı olduğu iddia edilen Mehmet Dişli’nin kardeşi Şaban Dişli saraya baş danışman oluyor. Bu kriteri uyguladığın bir başka yoksul memur var mı? FETÖ’cü AKP’li ise dokunmuyorlar. Gelin hodri meydan hangi siyasi partide kaç tane FETÖ’cü var araştıralım beraber” ifadelerini kullandı.

“KENT ÇÖKMÜŞ DURUMDA”

Adalet Kurultayının öneminden de bahseden Ağbaba, Malatya ile ilgili vatandaşın sık sık kendisini aradığını söyleyerek, “ Bazen beni arıyorlar Alişar’dan, Boran’dan suyumuz yok, kanalizasyonumuz sorunlu diyorlar. Malatya’yı yönetenlerin utanması gerekiyor. Hala Malatya’nın en verimli ovaları, şehrin en yakınındaki yerleşim yerleri susuzlukla terbiye ediliyor, kanalizasyon suyuna insanlar mecbur edilmiş durumda. Hem yönetenler utansın hem de her seçimde sandık başına gidip oy verenler de şapkalarını önlerine alsın düşünsün diyoruz. AKP Genel Başkan Yardımcısı basın toplantısı yapıyor Orman ve Su İşleri Bakanı ile birlikte müjdeler olsun diyor. Mecliste Orman Bakanının gözüne baka baka ben Malatya’da su sorunu var, sen Malatya’ya haksızlık yapıyorsun dediğimde Veli Ağbaba yalan söylüyor, Malatya’da su sorunu yok diyen sen değil miydin? Bunun hesabını da Malatya’nın sorması lazım.  Kent çökmüş durumda sadece sulama suyu değil içme suyunda da, elektrikte de kent çökmüş durumda” şeklinde konuştu.

“CEVHERİMİZ BAŞKA ŞEHİRDE İŞLENİYOR”

Ağbaba, Hekimhan cevherinin Sivas’ta işlenecek olması ile ilgi de şöyle konuştu: “Malatya ekonomisi için önemi olan bir Hekimhan Hasan Çelebi demir cevheri var. Burası istimlak edilirken burada üretim yapılacağı, fabrikanın burada kurulacağı söylendi ama maalesef Malatya toprağının altından çıkan cevher dünyanın en kaliteli cevheri, Sivas’ta işlenecek. Bu da Malatya için züldür, utanç verici bir durumdur. Bizim cevherimiz alınıyor başka şehirde işleniyor yani bizim cevherimiz bize ekonomik olarak bir katkı sağlamıyor. Düşünün kendi tarlanızdan çıkan suyun, siz susuzlukla kıvranırken başka şehre verildiğini düşünün. Doğal zenginliğimiz birilerine peşkeş çekiliyor. AKP milletvekilleri de bunları izlemekle yetiniyorlar onların yapmış oldukları tek şey, nereye iş alınacak, hangi memur nereye getirilecek diye uğraşıyorlar. Biz konuyla ilgili kamuoyunun dikkatini buraya çekeceğiz gerekirse eylemler yapacağız.”

“BİR HAFTA GERİYE ALMIŞTIK”

Ağbaba son olarak kongre süreçleri ile ilgili sürecin başladığını kaydederek, “Süreç başladı, devam ediyor. Kongre sürecimiz askıya çıkarıldı askıdan sonra delege seçimlerimiz olacak. Delege sürecinden sonra kongrelerimiz devam edecek. Tarihte bir değişiklik yok sadece Adalet Kurultayı dolayısı ile bir hafta geriye almıştık onun dışında sürecimiz devam ediyor. İl ilçe örgütlerimizde görev almak isteyen herkesi tüm Malatyalıları bekliyoruz, başımızın üzerinde yerleri var” dedi.

 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: “Birilerine, Peşkeş, Çekiliyor”,
Yorumlar
Haber Yazılımı