Haber Detayı
22 Aralık 2018 - Cumartesi 16:50
 
Birlik Lokması ve Birlik Cemi Yapıldı
Alevi Eşit Yurttaşlık Derneğinde, Abdal Musa Lokması ve Cem etkinliği düzenlendi. Düzenlenen etkinlikte birlik beraberlik mesajları verildi.
Video Haber Haberi
Birlik Lokması ve Birlik Cemi Yapıldı

Paşaköşkü mahallesinde bulunan dernek binasında gerçekleştirilen etkinliğe, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, AK Parti Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, TSO Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkıkoğlu, ADD Malatya Şube Başkanı Yunus Millioğulları, Malatya Söz Gazetesi Yönetim Kurulu üyelerinden M. Duran Özkan, Kemal Deniz ile Dernek yönetimi, üyeleri ve vatandaşlar katıldı. 

Etkinlikte bir değerlendirme yapan Alevi Eşit Yurttaşlık Derneği Başkanı Erdoğan Ünverdi; “Her yıl kış aylarında Alevi mahallerinde ve köylerinde Abdal Musa Birlik lokmaları düzenlenmektedir. Bu lokmanın amacı, insanların bir araya gelmesi, birbirine dargın olanların barıştırılması, yoksullara, yetimlere yardım etmektir. Yani bir olma yâda beraber olma adına yapılan en güzel etkinliklerden bir tanesidir. Abdal Musa bilindiği gibi, Hünkâr Hacı Bektaşi Veli’nin amcası torunudur.  Alevi Bektaşi geleneğinden gelmektedir.  Abdal Musa’nın türbesi Antalya’nın Elmalı İlçesi Tekke köyünde bulunmaktadır. Abdal Musa lokmasını dernek olarak her zaman düzenli olarak yapmaktayız. Amacımız, birliği sağlamak ve sorunları çözmektir. Lokma yaparken, herkes gönlünden ne koparsa vermeye çalışır. Parası olan para, bulguru olan bulgur, hiçte bir şeyi yoksa hizmeti ile katkıda bulunmaya çalışır. Böyle bir güç birliği arasında bir araya gelinir” ifadelerinde bulunurken, etkinliğe gelen herkese teşekkürlerini iletti

 Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise; “Alevi toplulukları, sosyal ve kültürel etkinlikleri giderme noktasında etkinlikler yapmaktadır. Böyle bir mekânın olması da hakikaten güzel buluyoruz. İnşallah onlarında bu tür aktivitelerini yerine getirme noktasında bizlerde elimizden geleni yapmaya çalışacağız. Bu lokmanın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

 Yapılan konuşmaların ardından Aydın Gültekin tarafından lokma duası okundu. Okunan duanın ardından birlik ve beraberlik içerisinde pişirilen lokmalar gelen misafirlere ikram edildi. İlk İkramı İse Selahattin Gürkan ile Mehmet Çınar yaptı.

 Lokma dağıtım öncesi ise, Abdal Musa Birlik Cemi etkinliği gerçekleştirildi.

 

 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: Birlik, Lokması, ve, Birlik, Cemi, Yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı