Haber Detayı
15 Eylül 2019 - Pazar 15:21
 
Birlik Ve Beraberlik Aşuresi
Hacı Bektaş'ı Veli Kültür Vakfı Genel Merkezinde aşure etkinliği düzenlendi. Düzenlenen etkinlikte yaklaşık 5 bin kişiye aşure ikram edilirken, etkinlikte birlik ve beraberlik mesajları verildi.
Video Haber Haberi
Birlik Ve Beraberlik Aşuresi

Vakfın Genel Merkezi'nde düzenlenen Aşure Günü etkinliğine Malatya Valisi Aydın Baruş, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, AK Parti Malatya Milletvekilleri Bülent Tüfenkci, Öznur Çalık, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz ile Çok Sayıda STK temsilcisi, Daire Müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve istiklal marşı ile birlikte Kur'an tilaveti ve semah gösterileri yapıldı. Sonrasında Bir değerlendirme yapan Vakfın Genel Başkanı Hasan Meşeli, birlik ve beraberlik mesajları vererek şunları söyledi;  "Toprak nasıl suya muhtaç ise, aşuk maşuka, gül bülbüle, bizlerde yaratıcı ilahi kudretin affı kudretine ve Peygamberler sultanını Hz. Muhammed(A.S.) ve onun ehli beytinin şefaatine muhtacız. İnsanlık âleminin yüz akı, Yüce peygamberimizin torunu, Hz Ali ile Fatma'nın ciğer paresi, cennet gençlerinin seyidi ve efendisi Hz, imam Hüseyin Efendimiz ve 72 şühedasının 10 Muharrem 680 tarihinde Kerbela'da Emevi Halifesi zalim Yezit'in binlerce ordusu tarafından katledilmesinin 1339'uncu Miladi yıl dönümüdür"' diyen Meşeli tarihi süreci değerlendirerek, "Milli birlik ve beraberliğe ihtiyacımız olduğu hiçbir zaman unutulmamalıdır. Alevi Sünni düşmanlığını yaymak isteyenleri asla ve asla gündeme getirmeyiz ve onlara asla ve asla müsaade etmemeliyiz" ifadelerinde bulundu.

Meşeli'den sonra İl Müftüsü Veysel Işıldar selamlama konuşması yaparak, Kerbela olayından bahsetti.

Daha sonra söz alan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ile AK Parti MKYK üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, birlik ve beraberlik mesajları vererek, Aşureyi, hangi inançtan, hangi mezhepten olursa olsun birlik ve beraberce yaşayan Türk Toplumuna benzettiler.

Program Malatya Valisi Aydın Baruş'un selamlama konuşması ve aşure ikramı ile sona erdi. 

 

 


 

 


 


 

 

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Birlik, Ve, Beraberlik, Aşuresi,
Yorumlar
Haber Yazılımı