Haber Detayı
05 Şubat 2018 - Pazartesi 16:49
 
"Birlikteyiz, Biz Türkiye'yiz"
Yaklaşık beş ay önce Bursa'da başlatılan "Farklıyız, Birlikteyiz, Biz Türkiye'yiz" girişimi, birlikte ve kardeşçe yaşama iradesini toplumun bilincine çıkartmak için yazılı bir açıklama yaptı.
Yaşam Haberi

Kutuplaştırıcı ve düşmanlaştırıcı siyaset dilinin toplumda yol açtığı gerilimi dindirmek isteyen Bursalı yurttaşlar, “Farklıyız, Birlikteyiz, Biz Türkiye’yiz” girişimini kurdu. Girişim kendisini "Farklılıklarımızı değil, birleştiğimiz noktaları esas aldık. Hepimizin amacı, farklılıkları düşmanlık olarak değil, zenginlik olarak gören bir Türkiye'dir" diyerek tanımlıyor.

Girişim, birliktelik ve kutuplaştırmanın azaltılması çağrısı için yazılı bir açıklama yaptı. ‘Yurttaşlara çağrımızdır’ başlıklı yapılan yazılı açıklama ise şöyle: “Biz Bursa’da yaşayan yurttaşlarız. ”Farklıyız, Birlikteyiz, Biz Türkiye’yiz” adı altında bir girişim başlattık. Amacımız, birlikte ve kardeşçe yaşama iradesini toplumsal bilince dönüştürmektir. Bu nedenle muhafazakâr, milliyetçi, liberal, sosyal demokrat ve sosyalist arkadaşlarla biraraya gelerek birlikte yaşama iradesini ete kemiğe büründürdük. Farklılıklarımızı değil birleştiğimiz noktaları esas aldık. Ülkemiz için kaygı duyuyoruz. Çünkü kutuplaştırıcı ve düşmanlaştırıcı siyaset dilinin toplumda gerilime yol açtığının bilincindeyiz. Ama biz, bizim gibi düşünmüyor ya da inanmıyor diye bir kişinin dahi acı çekmesini istemiyoruz. Ve kesin kararlılık içindeyiz. Hangi güç odakları hangi kararları alırlarsa alsınlar birbirimizle çatışmayacağız, çocuklarımıza, torunlarımıza parçalanmış ve birbiriyle kavga eden bir Türkiye bırakmayacağız. Önceliğimiz, birlikte yaşayabileceğimiz bir ülkenin mümkün olduğunu insanlarımıza göstermek ve başlattığımız bu birlikteliği ülke geneline yaymaktır. Sonuçta biz bir vicdan hareketiyiz. Ne kimsenin yanındayız, ne de kimsenin karşısındayız. Biz yalnızca demokrasiden, barıştan ve hukuktan yanayız. Bir Türkiye hayal ediyoruz, çalışıyoruz ve başarmak istiyoruz. Türkiye’nin iyi ve güzel insanları. Tüm çabamız sizin içindir. Gerçekçi olun ve hayallerimize destek verin” denildi. 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: "Birlikteyiz,, Biz, Türkiye'yiz",
Yorumlar
Haber Yazılımı