Haber Detayı
22 Haziran 2019 - Cumartesi 17:43
 
Burun Ameliyatından Korkmayın
Kulak Burun Boğaz (KBB) uzmanı Doktor Ali İhsan Bebek, Burun ameliyatlarının korkulan bir ameliyat olmadığını söyleyerek, ameliyat sonrası hastanın nelere dikkat etmesi yönünde tavsiyelerde bulundu.
Video Haber Haberi
Burun Ameliyatından Korkmayın

Özel bir hastanede KBB uzmanı olarak doktorluk yapan Ali İhsan Bebek, Ameliyat nedenlerini sıralayarak burun estetiği, nefes alamama gibi birçok nedenlerden dolayı sürekli ameliyatlar yaptığını kaydederek, vatandaşlara bu tür ameliyatlardan korkmamaları konusunda tavsiyelerde bulundu. 

"İYİLEŞME SÜRESİ 2 HAFTA"

Ameliyat sonrası, 2 hafta bir iyileşme süreci olduğunu belirten Bebek; “Burun ameliyatları neden yaparız diyecek olursanız? Ameliyatları özellikle travmaya bağlı, burunda şekil bozukluğu, nefes alma zorluğu, ağız içi kuruması, Baş ağrısı gibi hastalar nedeniyle uygulamaktayız. Hastalar ameliyat sürecini zor ve sıkıntılı bir süreç olarak düşünüyor. Ama öyle değil. Ameliyat süreci anestezi altında gerçekleştiriliyor. Yaklaşık 2-3 saat içerisinde tamamlanan bir ameliyattır. İyileşme süreci yaklaşık 2 haftayı bulur. Bu iki hafta içerisinde burunda şişlik, burun tıkanıklığı, gözaltlarında morluklar yaşanır. Ancak çok korkulacak ve çok risk teşkil eden durumlar söz konusu olmaz. Hasta iki hafta sonunda normal hayatına dönebilir. Ama tamamen iyileşme süreci altı ay kadar süreyi bulmakta. Kemiklerin kaynaması, dokuların yerine oturması bu süreç içerisinde devam eder” dedi.

 AMELİYAT SONRASI YAPILMASI GEREKENLER

Burun ameliyatı sonrası 6 ay ağır sporlardan uzak durulmasını da ifade eden Bebek; “İlk birkaç ay travmalardan uzak durması lazım. Spor etkinliklerinden, yüzme, fitness, gibi ağır sporlardan ve burna darbe gelecek sporlardan uzak durmalıdırlar. Gözlük kullanıyorsa, birkaç ay gözlük kullanmaması onun yerine lens kullanmasını öneriyoruz. Sigara içen kişilerde iyileşme biraz daha geç olmakta. Onun için hastalara ya sigarayı bırakmalarını, bırakamıyorlarsa da azaltmalarını öneriyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör: Hüseyin Canbay
Etiketler: Burun, Ameliyatından, Korkmayın,
Yorumlar
Haber Yazılımı