Haber Detayı
07 Aralık 2017 - Perşembe 16:30
 
“Büyük Yalnışı Tarih Affetmez”
İnönü Üniversite Senatosu, ABD Başkanı Donald Trump'ın açıklamasına tepki gösterdi. Rektörlük binasında toplanan senato, ABD’nin Kudüs’ün, İsrail başkenti olarak tanımasını bölgenin kaderine yapılan bir saldırı olduğunu söyledi.
Gündem Haberi
“Büyük Yalnışı Tarih Affetmez”

İnönü Üniversitesi Rektörlük binasında toplanan senato ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ün İsrail'in başkenti olarak tanımasına ilişkin kararı oybirliği ile kınadı. Senato, ABD’nin Kudüs’ün, İsrail başkenti olarak tanımasını bölgenin kaderine yapılan bir saldırı olduğunu söyledi.

“HAKSIZ BİR GİRİŞİMİDİR”

Rektörlük binasında açıklamada buluna senato, “Kutsal ve kadim kent Kudüs'ün İsrail işgaliyle adım adım ilhak edilme çabalan, bu zihniyeti destekleyenlerce meşrulaştırılmaktadır.  Ecdadımızın hâkimiyeti altında asırlar boyu en huzurlu, en müreffeh dönemini yaşayan Kudüs, büyük bir haksızlık ve uluslararası hukuk ihlali ile zapturapt altına alınmaya çalışılmaktadır. ABD yönetiminin aldığı son kararla Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak kabul ettiği, büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıyacağı yönündeki talihsiz söylemi, bölgenin kaderine yapılan bir saldırıdır; bölge ve dünya barışını büyük bir kaosa sürükleyecek haksız bir girişimidir. Kudüs; Müslümanların ilk kıblesi, onuru ve şerefidir. Bu topraklarda Osmanlı hâkimiyetinin son bulduğu 9 Aralık 1917 tarihinden beri süregelen işgalin 100. yılında kurgulanan bu senaryonun, aynı tarihlere denk getirilmesi planlı bir projenin son adımıdır” ifadelerine yer verdi.

“TARİHİN AFFETMEYECEĞİ BÜYÜK BİR YANLIŞ”

Senato, yaptığı açıklamada İsrail’in 1967’den beri devam ettiği haksız iskan politikasına da son vermesi gerektiğine yer vererek, şunları söyledi: “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 1967 ve 1973 yıllarında Doğu Kudüs'ün işgal altında bir bölge olduğunu kabul etmesi ve 1980’de, İsrail'in ilhak ve başkent ilanım geçersiz sayması kabul gören bir karardır. ABD ve İsrail'in üyesi olduğu BM'nin aldığı kararları hiçe sayan tutumu, tarihin affetmeyeceği büyük bir yanlışlıktır. İsrail, 1967'den beri devam eden haksız iskân politikasına bir an önce son vermelidir. İsrail ve destekçisi ABD'nin Harem-i Şerifin kutsiyetine saygı göstermesinin insani ve hukuki bir yükümlülük olduğunu ilan ediyor, iç politika hesaplaşmalarıyla dünya barışının tehlikeye atılmasını planlı bir eylem olarak nitelendiriyoruz. Bu zihniyetin ve destekçilerinin aldığı sözde başkent kararını kınadığımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.” 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: “Büyük, Yalnışı, Tarih, Affetmez”,
Yorumlar
Haber Yazılımı