Haber Detayı
08 Şubat 2019 - Cuma 13:52
 
Büyük Yatırımlara 2 Yıl Ara
AK Parti Pütürge Belediye Başkan adayı Mikail Sülük'ün basın ile istişare toplantısında bir değerlendirme yapan AK Parti Malatya İl Başkanı İhsan Koca; " Önümüzdeki bir iki yıl içerisinde belki büyük yatırımlara başlama ihtimalli bulamayacak" dedi.
Video Haber Haberi
Büyük Yatırımlara 2 Yıl Ara

Bir Otelde düzenlenen programa, AK Parti İl Başkanı İhsan Koca, AK Parti Pütürge Belediye Başkan adayı Mikail Sülük ile partililer ve basın mensupları katıldı.

"ZARARLAR TELAFİ EDİLMEYE ÇALIŞILIYOR"

'Ülkenin ekonomik saldırı sonrası toplanmaya çalıştığını' belirten İhsan Koca, “Pütürge’den ziyade Büyükşehir'i ilgilendiren, belki Merkezi hükümetin yatırımlarını gereken projeler var. İnşallah önümüzdeki dönemlerde o projeler üzerinde durulacaktır. Ama şu anda biliyorsunuz ülkemiz ekonomik bir saldırı ile karşı karşıya kaldı. Şu anda bu saldırının zararlarını telafi etme aşamasında çalışmalar yapılıyor. Önümüzdeki bir iki yıl içerisinde belki büyük yatırımlara başlama ihtimalli bulamayacak.  Ama nasip olursa belki 2 yıl sonra bahsettiğiniz önemli projelerde tekrar gündemimizde yerini alacaktır takibini yapmaya çalışacağız. Malatya'nın şu anda devam eden projelerinin bir an önce bitirilmesi ve yeni projelerin de hazırlanması konusunda çaba içerisindeyiz” ifadesini kullandı.

"İLÇEYİ ZİRVEYE ÇIKARTACAĞIZ"

Pütürge'yi zirveye taşıyacaklarını söyleyen AK Parti Pütürge Belediye Başkan adayı Mikail Sülük; “AK Parti, Belediyecilikte çığır açmış, milletimizin gönlünde bu hizmetleriyle yer edinmiş, kadrolar tarafından kurulmuş bir partidir. Her faaliyetimizi, en başından en sonuna kadar, hemşerilerimizin önünde, şeffaf bir yöntemle yürüteceğiz. Örnek olarak aldığımız, model, Genel Başkanımız-Liderimiz Sn. Recep Tayyip Erdoğan belediyeciliğidir. Gurbette Pütürgeliler birbirini ne kadar tutuyorsa Pütürge’de de Malatya’da da bizler birbirimize sarılmaya, sahip çıkmaya devam edeceğiz. Çünkü biz birlikte Pütürge’yiz. Pütürge’mizi ulaşımda, sağlıkta, turizmde, hayvancılıkta, tarımda, ticarette kısacası her alanda zirveye taşıyacağız. Şehri emanet görmek, şehri emanet almak, şehri emini olmak ancak gönül sahibiysen olur, Gönüllere girerek olur. Pütürge’mizde 2 yıl süren bir saha çalışması gerçekleştirdik. Bu saha çalışmasının içeriği Pütürge’nin temel sorunları ve çözüm yolları. Pütürge’de durum ne?” diye konuştu.

İLÇE GÖÇÜNE DİKKAT ÇEKTİ

İlçede yaşanan göç sorununa dikkat çeken Sülük;“1965 yılında TÜİK verilerine göre 44 bin 356 kişi olan Pütürge’nin Nüfusu 1980 yılında 49 bin 756 kişi olmuş ama 1985 yılından sonra her yıl düşüşe geçmiştir. 2007 yılı 22 bin 810 kişi, 2014 yılı 18 bin kişi, 2018 yılı 14 bin 392 kişi olarak görünüyor. Bu veriler ışığında sürekli azalan bir nüfus Pütürge’de çok net görünmektedir. Pütürge de şuanda gerekli sosyal-kültürel alanların yetersizliği ve özellikle iş ve istihdamın olmamasından kaynaklandığını tespit ettik. Kamu Personelinin geldiği Pütürge’mizde kalmak istememesini tespit ettik. Hem konaklama hem sosyal ve kültürel faaliyetlerin olmayışından dolayı gelen kamu personelinin erken tayin istediğini tespit ettik. Yaz - Kış sürekli bir ulaşım sorununu belirledik. Yol ve su sorunu belediyemizin olmazsa olmazıdır. Temel çalışma ve özel ilgi gösterilecek alandır. Kalifiye Eleman Azlığı, Tarım Ve Hayvancılığın Yetersizliği, Bu 8 başlıkta sıraladığım Pütürge’nin temel sorunlarının en acil şekilde çözüme kavuşması gerekiyor. Hedefimiz istisnasız tüm fertleriyle önce milletimizin gönlünü kazanmak, ardından sandıkta oyunu almaktır” dedi.

PROJELERİNİ AÇIKLADI

Pütürge’de yapacakları projelere değinen Sülük; “Allah nasip eder bu göreve gelirsek, ilk etapta uygulamaya alacağımız 15 projeyi sizlerin huzurunda kamuoyuyla paylaşmak istiyorum. Kilit Parke Taşı Üretim Tesisi Kurulması, Küçük Sanayi Sitesi Kurulumu (KSS), Bilgi Masası Merkezi, Kooperatif Kurma Eğitimi Verilmesi Ve Kooperatif Kurulumu, Halıcılık Ve Nakış İşletmesi, Kentsel Dönüşüm Projesi, Şiro Çayının İslah Edilmesi, Sebze yetiştiriciliği ve besicilik faaliyetleri yürüteceğiz. Et Ve Süt Entegre Tesisi ile Et Ve Süt Entegre Tesisi yatırımını yapacağız. Hayvan Pazarı Kurulması, Pütürge Pazarı Kurulması, Soğuk Hava Deposu, Coğrafi İşaret Projesi, Çok Amaçlı Spor Alanı Projesi, Pütürge Kültür Ve Mesleki Eğitim Merkezi Projesi, Güneş Enerjisi Santrali Projesi. 1980 yılında Pütürge’mizde 49.756 kişi yaşarken bugün neden şuan nüfus 14 binlerde? Projelerimize başladığımız gün itibariyle, imkânları olan, istihdamı olan, yaşam koşulları iyi olan bir Pütürge'ye dönüşecek ve nüfusumuz kademeli olarak hem artacak hem de var olan gitmediği gibi gitmiş olanlar geri dönecektir” dedi.

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Büyük, Yatırımlara, 2, Yıl, Ara,
Yorumlar
Haber Yazılımı