Haber Detayı
31 Ocak 2018 - Çarşamba 17:48
 
Çalışmalarda Sona Yaklaşıldı
Orman ve Su İşleri Bakanlığınca Malatya'da inşa edilen Boztepe Recai Kutan Barajı Sulaması'nın yüzde 92'si tamamlandığı açıkladı. Bakan Eroğlu: “Çiftçilerimizin yüzünü güldürecek bu dev sulama tesisi ile ülke ekonomisine de yıllık 68 milyon liranın üzerinde bir katkı sağlayacağız” dedi.
Gündem Haberi
Çalışmalarda Sona Yaklaşıldı

Bakanlığa bağlı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Malatya’da inşa edilen Boztepe Recai Kutan Barajı Sulaması inşaatında çalışmalar hızla devam ediyor. Hizmete alındığında 120.600 dekar zirai araziyi suya kavuşturacak projede şu an itibariyle yüzde 92 fiziki gerçekleşmeye ulaşıldı.

TERFİ MERKEZİ İNŞAATI DEVAM EDİYOR

99.4987 metre CTP boru, 260.592 metre HDPE boru imalatı tamamlana sulama projesinde terfi merkezi inşa çalışmalarına devam ediliyor. Daha önce 33.310 dekar zirai araziyi sulayan sol sahil sulama alanının hizmete açıldığı projede 57.540 dekar zirai araziyi suya kavuşturacak sağ sahilde ise sanat yapıları ve şebeke inşaatı tamamlandı. 29.750 dekar zirai araziye su temin edecek olan terfi sulama safhasında ise iletim hattı tamamlanırken terfi merkezi inşaatı ile regülasyon havuzu çalışmalarına devam ediliyor.

ÜLKE EKONOMİSİNE BÜYÜK KATKI

Malatya’da muazzam yatırımlara imza attıklarını kaydeden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Söz konusu projeyi bu yıl içinde tamamlayarak hizmete açmayı hedefliyoruz. Takriben 181 milyon TL’ye mal edeceğimiz bu tesis ile 120.600 dekar zirai araziyi suya kavuşturacağız. Çiftçilerimizin yüzünü güldürecek bu dev sulama tesisi ile ülke ekonomisine de yıllık 68 milyon TL’nin üzerinde bir katkı sağlayacağız” dedi.

“CİDDİ BİR ÜRÜN PATLAMASI OLACAK”

Bakanlık olarak Malatya’da sulama yatırımlarına büyük önem verdiklerinin altını çizen Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Malatya ilinde sulamayla birlikte ciddi bir ürün patlaması olacak ve özellikle gıda ve gıdaya dayalı sanayi altyapısı yatırımcılarımız için daha da elverişli hale gelecektir. Toplam yatırım bedeli yaklaşık 126 milyon lira olan bu proje ile milli ekonomiye yıllık yaklaşık 69 milyon lira katkı vermeyi hedefliyoruz. Ayrıca proje ile 36 bin kişinin de istihdam edilmesi planlanıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Çalışmalarda, Sona, Yaklaşıldı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Çalışmalarda Sona Yaklaşıldı
Yorumlar
Haber Yazılımı