Haber Detayı
21 Mart 2018 - Çarşamba 17:01
 
“Çanakkale Şehitleri” Anıldı
Çanakkale Zaferinin 103. Yıl dönümü vesilesiyle Yeşilyurt Belediyesi tarafından, “Çanakkale Şehitlerini anma” programı düzenlendi. Özel programında sahnelenen tiyatro gösterileri ve müzik dinletisi duygu dolu anlar yaşattı.
Video Haber Haberi
“Çanakkale Şehitleri” Anıldı

Malatya Kongre Kültür Merkezi, Kemal Sunal salonunda gerçekleştirilen etkinliğe, Yeşilyurt Kaymakamı Ali Sakar, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, belediye Başkan Yardımcıları, Şehit yakınları, Yeşilkonak öğrencileri velileri ve vatandaşlar katılım sağladı.

POLAT: “BU MİLLETE KİMSENİN GÜCÜ YETEMEZ”

Gerçekleştirilen etkinlikte bir değerlendirmede bulunan Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, “Rabbim birliğimizi ve beraberliğimizi daim eylesin. Biz, bir olduğumuz ve omuz omuza verdiğimiz müddetçe, hiçbir emperyalist gücü bize yetmeyecektir. Dönemin en güçlü ve en büyük donanmalarına sahip emperyalist güçlere karşı büyük bir zafer kazanan kahraman ecdadımızı ve bütün şehitlerimizi saygıyla yâd ediyoruz. 103 yıl önce güçlü donanmalarıyla Çanakkale'yi geçerek buradan İstanbul'a ulaşarak ülke idaresini teslim alma düşüncesinde olan dünyanın dört bir tarafından gelen batı emperyalizmi "hasta adam" olarak gördükleri Osmanlı İmparatorluğu'na son tokadı vurmak istedi. Ancak diriliş ruhuna sahip atalarımız, dedelerimiz büyük bir vatanseverlik örneği göstererek, iman gücü ve memleket sevdasıyla düşman ordularının ülkemize girmesine müsaade etmedi. 1915 yılında eğer Çanakkale geçilmiş olsa idi Anadolu toprakları tamamen işgal edilecek ve özgürlüğümüz kalmayacaktı ancak ecdadımız tüm zorluklara rağmen "Çanakkale Geçilmez" diyerek büyük bir destan yazdı. 103 yıl önce bu topraklara nasıl düşmanın girmesine izin vermediysek bugün de tüm saldırılara, hain planlara, terör saldırılarına, iç karışıklık oluşturmak isteyenlere karşı dimdik duracağız ve ülkemize, dinimize, milletimize, bayrağımıza hep birlikte sahip çıkacağız. Ecdadımızın çok büyük zorluluklar ve sıkıntılar içerisinde olduğu bir dönemde ‘ söz konusu vatansa gerisi teferruattır’ diyerek düşmana geçit vermedikleri Çanakkale’de ve Kut-ül Amera’de yazılan destanın aynısı 103 yıl sonra Fırat Kalkanı ve ardından ‘Zeytin Dalı’ harekatı kapsamında Afrin’de yazılıyor. Rabbim cephede düşmanlarla göğüs göğüse çarpışan Mehmetçiklerimizin yardımcısı olsun, yeni zaferler nasip etsin. Yeşilyurt Belediyesi olarak ta böylesine büyük bir destanı gururla kutladığımız bugünlerde o dönemi sanatsal etkinliklerle hemşerilerimize aktarmak istedik, gerçekten çok duygusal ve güzel bir etkinlik oldu, emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum, vatan ve bayrak sevdasını erken yaşlarda kalbine yazarak duygularını bizlerle paylaşan bütün öğrencilerimizi kutluyorum. Yarışmalara katılan bütün öğrencilerimizi ve dereceye girenleri tebrik ederken, bu özel programda bizleri yalnız bırakmayan tüm katılımcılara ve hemşerilerimize teşekkür ederim

SAKAR: “GURUR DUYDUK”

Yeşilyurt Kaymakamı Ali Sakar ise Çanakkale Zaferinin yıl dönümünde bizlere, Afrin zaferini yaşatan ordumuzla gurur duyduk” diyerek, şunları söyledi;  “Türk’ün adını tarihe şanlı harflerle bir kez daha yazdırdığı, Çanakkale zaferinin yıl dönümünde düzenlenen bu etkinlikte, bir arada olmaktan dolayı onur duydum. İstiklal ve kurtuluş savaşını en onurlu zaferlerinin yaşandığı Çanakkale zaferinin üzerinden 103 yıl geçmiş. Ancak asırlar geçse de, biz canını kanını bu vatan toprağına akıtan, vatanın kara bağrında kefensiz yatan canlarımızı, şehitlerimizi asla unutmayacağız. Çanakkale Zaferinin yıl dönümünde bizlere, Afrin zaferini yaşatan ordumuzla gurur duyduğumuzu ifade etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

ÇANAKKALE’YE MEKTUP YARIŞMASININ ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Yeşilyurt Belediyesine bağlı Yeşilkonak ve Gençlik Merkezlerinde eğitim gören öğrenciler arasında düzenlenen ‘ Çanakkale’ye Mektup’ yarışması sonucunda; Gedik Gençlik Merkezinden Cebrail Kılıç birinci, Topsöğüt Yeşilkonak’tan Fatma Dağseven ikinci, Şahnahan Yeşil Konak’tan İkranur Polat üçüncü, Dilek Yeşilkonak’tan Elif Su Aslan ise dördüncülüğü elde etti. Dereceye giren öğrencilere kitap seti ve satranç takımı hediye edildi.

MİSAFİRLERE ÜZÜM HOŞAFI İKRAM EDİLDİ

Çanakkale Savaşları sırasındaki kahramanlık destanlarının sanatsal etkinliklerle anlatıldığı özel anma programına katılan davetlilere o dönem cephedeki askerlere verilen üzüm hoşafı ikram edildi.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: “Çanakkale, Şehitleri”, Anıldı, ,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
“Çanakkale Şehitleri” Anıldı
Yorumlar
Haber Yazılımı