Haber Detayı
18 Mart 2018 - Pazar 14:40
 
Çanakkale Şehitleri Yad Edildi
Malatya’da 18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. yıl dönümü kapsamında Garnizon Şehitliğinde resmi anma töreni düzenlendi.
Video Haber Haberi
Çanakkale Şehitleri Yad Edildi

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 103’ncü yıldönümü Şehir Mezarlığının içerisindeki Garnizon Şehitliğinde düzenlenen törenle kutlandı. Törene, Malatya Valisi Ali Kaban, 2’nci Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Asım Kocaoğlu, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan,  askeri ve mülki erkan, CHP il yöneticileri, dernek ve oda başkanları, şehit aileleri ile öğrenciler katıldı. Anma töreninde Valilik, Garnizon Komutanlığı, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, şehit aileleri, Baro Başkanlığı ve Cumhuriyet halk partisi tarafından şehitlik anıtına çelenk sunumu gerçekleştirildi.

“MİLLETİMİZ VATANIN YILMAZ BEKÇİLERİDİR”

Düzenlenen programda şeref defterini imzalayan Malatya Valisi Ali Kaban, ‘Devletimiz ve Milletimiz üzerinde hesap ve plân yapanlar bilmelidir ki Necip Türk Milleti dün olduğu gibi bugün de “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır; Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır” anlayışıyla kutsallarının yılmaz bekçisidir’ diyerek şu ifadelere yer verdi;  “Necip Türk Milleti'nin birlik ve beraberliği, Kutlu Vatan'ımızın bölünmez bütünlüğü uğruna inanç, cesaret ve teslimiyetle mücadele ederken şahadetle şereflenen Aziz Şehitlerimizin manevi huzurlarındayız. O Şehitler ki Malazgirt'ten Çanakkale'ye uzanan ve İstiklal Savaşı ile taçlanan kahramanlık destanları ile Türk'ün esir edilemeyeceğini, Al Bayrağın göklerden indirilemeyeceğini, Vatan toprağına uzanan ellerin kökünden kırılacağını şanlı tarihimiz boyunca tüm dünyaya ilan etmişlerdir. Aziz Şehitlerimiz ve ebediyete irtihal eden Kahraman Gazilerimizin Anadolu'yu Ebedi Türk Yurdu yaptığı zaferler, Milletimizin sarsılmaz iradesini tesis eden kodların en asil tezahürleridir. Çünkü bu zaferlerin mimarı olan Türk Milleti, hiçbir aidiyet gözetmeksizin bütün dinamikleriyle Sarıkamış’tan Gelibolu’ya kadar Anadolu coğrafyasında yekvücut olarak mücadele vermiş, kanını ve bedenini katık ettiği bu toprakları ebedi Türk Yurdu olarak bizlere miras bırakmıştır. Devletimiz ve Milletimiz üzerinde hesap ve plân yapanlar bilmelidir ki Necip Türk Milleti dün olduğu gibi bugün de “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır; Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır” anlayışıyla kutsallarının yılmaz bekçisidir. Şerefli Ecdadımızın emanetleri, son nefer, son nefes ve son damla kana kadar, sarsılmaz bir iman ve iradeyle muhafaza ve müdafaa edilecek; birlik, beraberlik ve kardeşlik bağlarımızı koparmaya hiçbir güç muvaffak olamayacak, buna yeltenen herkesin karanlık emelleri mutlak hüsranla son bulacaktır. Bu gurur günümüzde, başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve Kahraman Silah Arkadaşları olmak üzere, Ülkemizin varlığı ve bütünlüğü uğruna hayatını feda eden Aziz Şehitlerimizi ve sonsuzluğa yürüyen Şanlı Gazilerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyorum. Ruhları şad, makamları cennet olsun” dedi.

Çelenk sunumu ve şeref defterinin imzalanmasının ardından protokol, şehit mezarlarını ziyaret ederek, mezarlara karanfil bıraktı. Programa katılanlara, o günün menüsü olarak verilen yağlı buğday çorbası ve yarım ekmek verildi. Program Malatya kongre ve kültür merkezinde düzenlenen etkinlikle devam etti.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: Çanakkale, Şehitleri, Yad, Edildi,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Çanakkale Şehitleri Yad Edildi
Çanakkale Şehitleri Yad Edildi
Yorumlar
Haber Yazılımı