Haber Detayı
09 Temmuz 2019 - Salı 14:49
 
Canlı Et Fiyatları Artmadı
Malatya İli Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Taneli, geçen yıla göre yem girdilerinde yüzde yüzlük bir artış yaşanmasına rağmen kurbanlık fiyatların da herhangi bir artış olmadığını söyleyerek, canlı hayvanda kilogram fiyatının en düşük 18 TL olduğunu söyledi.
Video Haber Haberi
Canlı Et Fiyatları Artmadı

Malatya Büyükşehir Belediyesi Canlı Hayvan Pazarında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Birlik Başkanı Mehmet Taneli, üreticiler ile de görüşerek bu yılki kurban fiyatlarını belirlediklerini söyledi. Aldıkları karar gereği bu yıl kurbanlık tosunda kilogramın 22,5 TL, düve de ise 20 TL olduğunu belirten Taneli, inekte ise etinin kilosunun 18 TL olarak belirlendiğini dile getirdi. 

" YEM FİYATLARI ARTTI ÜRETİCİ ZARAR EDİYOR"

Taneli, artan yem fiyatlarının üreticiyi olumsuz yönde etkilediğini ifade ederek şunları söyledi; "Bilindiği gibi kurbanlık fiyatlarını açıklamak için bugün buradayız. Gerek üreticilerle gerek Yönetim Kurulu üyelerimizle yaptığımız istişareler sonucunda tosun, inek ve düve olmak üzere kurbanlık fiyatlarını açıklayacağız. Kurban olacak hayvanların şartları var. Şartlara göre randımanı yüzde 50’nin üzerinde olan kör, topal veya herhangi bir sıkıntısı olamayan, en az 2 yaşını doldurmuş olan tosunun kilo karkas fiyatı 22,5 TL, aynı şartlara haiz olan düvenin 20 TL, şartları aynı olan inek ise 18 TL olarak belirledik ve bunu Malatya kamuoyuna açıklıyoruz. Açıkçası kurbanlık fiyatları yükselmedi. Geçen yıl yem fiyatları 45 TL’ydi, bugün bir torba yemin fiyatı 90 TL oldu. Yüzde 100’e yakın arttı. Buna rağmen üreticilerimiz vatandaşlarımızın kurbanlık kesmesini istedikleri için yetiştirdikleri kurbanlıklarda feragat yapacaklar. Yem fiyatlarına ve girdi maliyetlerine bakılırsa ciddi anlamda çok büyük zamların olduğunu görüyoruz. Üreticilerimiz zarar ediyor. Açıkladığımız bu kurbanlık fiyatının ülkemize ve Malatya’mıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyoruz"

"KURBAN SAYISIMIZ ÇOK, GTİRMESİNDEN ELLERİNDE KALIR"

Dışarıdan kurban getirenlere uyarıda bulunan Taneli, kurbanlıklar ellerinizde kalır diyerek şunları söyledi; "Malatya’da dışında hayvan getirmek isteyen kardeşlerimiz, hayvan getirmesin. Getirdikleri hayvanlar ellerinde kalır. Besilerimizde kurbanlık hayvanlarımız var. Hayvanımız var. Kimse il dışından Malatya’ya hayvan getirmesin, hayvanlar ellerinde kalır. İstanbul’a, İzmir’e ve diğer yerlere götürsünler. Bu konuda bir sıkıntımız yok. Hayvan Pazarını dışarıdan gelecek hayvanlara kapatılması gibi anlaşılmasın bu. Malatyalı hemşerilerimiz eğer kurban kesmek istiyorlarsa, kurbanları yoksa bununla ilgili bir sıkıntı yaşıyorlarsa Birliğimizi arayabilirler. Bu konuda yardımcı olabiliriz"

"PASAPORTSUZ HAYVANLARI GETİRMEYİN" 

Canlı hayvan pazarında kurban bayramına yakın kalabalık olması ile birlikte herhangi bir hastalık yaşanmaması için pasaportsuz hayvan getirilmemesi gerektiğine vurgu yapan taneli; " Ayrıca hayvan hastalıkları Kurban bayramlarında, hayvan hareketlerinin daha fazla olduğu dönemlerde ortaya çıkıyor. Raporsuz, sevksiz, pasaportsuz hayvanları Hayvan Pazarına sokmayacağız. Çünkü bu konuda sıkıntılar yaşanıyor. Her yıl Kurban Bayramından sonra şap hastalığı oluyor, sıkıntı çıkıyor. Bu yüzden ben hayvancılık yapan tüm üreticilerimize, sevksiz, pasaportsuz hayvanları getirmemeleri yönünde sesleniyorum"  dedi.

Kaynak: Editör: Hüseyin Canbay
Etiketler: Canlı, Et, Fiyatları, Artmadı,
Yorumlar
Haber Yazılımı