Haber Detayı
31 Ekim 2017 - Salı 09:22
 
“Cezaevi Nüfusu Yüzde 300 Arttı”
CHP Malatya Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Ak Partinin iktidara geldiğinde cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlü sayısının 59 bin 429 olduğunu, bu rakamın 229 bin 790’a ulaştığını kaydederek, “AKP’nin 15 yıllık bilançosu yüzde 300’lük artan cezaevi nüfusudur” dedi.
Siyaset Haberi
“Cezaevi Nüfusu Yüzde 300 Arttı”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlü sayılarındaki artış ile ilgili meclis araştırması açılması için önerge verdi.

 

Cezaevlerinde doluluk oranının en üst noktaya ulaştığını kaydeden Ağbaba, son 5 yılda cezaevlerinin nüfusunun 97 bin kişi arttığını, kapasite fazlası 22 bin tutuklu ve hükümlünün, bazen mutfakta, bazen top oynanan sahalarda, bazen yerde yattığını söyledi. Hükümetin ceza evi koşullarından haberdar olduğunu da ileri süren Ağbaba, hükümetin suçları önleyecek tedbirler almak  yerine, çözümü yeni cezaevleri açmakta bulmasının kaygı verici olduğunu kaydetti.

 

Veli Ağbaba ve CHP Milletvekilleri tarafından TBMM Başkanlığına sunulan araştırma önergesinde cezaevleriyle ilgili tutuklu ve hükümlülerin yaşadıkları sorunların tespiti, kapasite üstü cezaevlerinde yaşanılan problemlerin ele alınıp, çözüme ulaştırılması, tutuklu ve hükümlü sayısındaki ürkütücü artışın nedenlerinin araştırılması istendi. 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: “Cezaevi, Nüfusu, Yüzde, 300, Arttı”,
Yorumlar
Haber Yazılımı