Haber Detayı
26 Ekim 2017 - Perşembe 10:23
 
CHP'de Kongre Süreci
Cumhuriyet Hak Partisi (CHP) Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, mahallelerde kurulan sandıklarla delege seçimini, adil bir şekilde gerçekleştirdiklerini ifade ederken,“Kongre süreçlerini bulandırmaya çalışanlara asla geçit vermeyeceklerinin” vurgusunu yaptı. Kiraz ayrıca Yeşilyurt ilçe Başkanı Ahmet Küçükşahin’in yönetimden düşmesi hakkında da değerlendirmelerde bulundu.
Siyaset Haberi
CHP'de Kongre Süreci

 CHP İl binasında yapılan değerlendirme toplantısında, açıklama yapan CHP İl Başkanı Enver Kiraz, delege seçimlerinin adil ve tarafsız bir şekilde yapıldığını vurgulayarak, “İl ve ilçe kongrelerinde, kongre öncesi ortama çıkıp, kendi iç tartışmalarına boğmak isteyenlere geçit vermeyeceğiz” diyerek şöyle devam etti: “13 ilçemizde ve bütün mahallelerimiz de, delege seçimlerimizi gerçekleştirdik. Bu delege seçimlerinde öncelikle şunu ifade edeyim, hem siyasi partilerimize, hem de geçmişteki parti yapımıza, gerçekten önemli ölçüde demokrasi dersi verdiğimize inanıyorum. Bütün Mahallelere bizzat sandık kurarak, üyeler kimi delege olarak görmek istiyorsa, onların tercihinin sandığa yansıması oldu. Burada seçim yapıp sonuçları Ankara’da da açmadık, torbaları oraya göndermedik, delegelerimiz bizzat orada seçildi ve orada ilan edildi. Masa başında değil, bizzat sandık başında, delegelerimizin seçimini gerçekleştirdik. Kasım ayı içerisinde ilçe, Aralık ayı içerisinde de İl kongrelerimizi gerçekleştireceğiz. İlçe ve il kongrelerimizde de aynı demokratik usulleri, bütün partilere örnek olacak şekilde işleteceğiz. Partinin her kongre öncesi ortama çıkıp, kendi iç tartışmalarına boğmak isteyenlerin bu dönemde de sahnede olduklarını görüyoruz, ama bunlara geçit vermeyeceğimizi ifade ediyoruz.”

 

“İSTİFALAR SONUCU İLÇE BAŞKANLIĞI DÜŞTÜ”

Kiraz, Yeşilyurt ilçe Başkanının düşmesini değerlendirerek, Şahin’in konuyu bilmediği iddialarını yalanlayarak, her şeyden haberi var dedi ve şunları kaydetti; “Yeşilyurt ilçe örgütümüzde bulunan yönetim kurulundaki arkadaşlarımız, yöneticilerimizin, istifa etmesi sonucu düşmüş durumda. Tabi uzun süredir, ilçe yönetimi ile ilçe başkanı arasında bir inatlaşma, bir anlaşmazlık söz konusu. Bu anlaşmazlığın giderilmesine yönelik birçok adımı atmamıza rağmen, delege seçimleri var bu delege seçimlerine gölge düşmesin, delege seçimleri tamamlansın, daha sonra yapılacaksa bir uygulama yapılsın dememize rağmen olay buraya kadar getirildi. Parti tüzüğümüz neyi söylüyorsa biz onu uygulayıp gerçekleştireceğiz. Bizim partimizde hiçbir kimseye asla ve asla baskı yapılamaz, hiçbir üst yönetim, Milletvekili, hatta genel başkanımız tarafından bile kimseye baskı yapılmaz. Herkesin özgür iradesi vardır, herkes özgür iradesi çerçevesinde kararını verir, istifada, yönetime gelmede, bir yere gelmede, seçilmede de herkes kendi kararını verir” diyen Kiraz, Yeşilyurt ilçe başkanlığından düşen Ahmet Küçükşahin’in, düştüğünden haberi olmadığı iddialarını yalanladı ve her şeyden haberinin olduğunu ifade ederek, “ ilçe başkanlığından düşen herkes il başkanını suçlamasın önce dönüp kendisine baksın.”  

‘YENİDEN ADAY OLACAK MISINIZ’ SORUSU

Aralık ayında gerçekleştirilecek olan İl kongresinde yeniden aday olacak mısınız? sorusunu cevaplandıran Kiraz, “Bizim tüzüğümüz gereğince hiçbir arkadaşımız bir yere aday olmuyor, biz tüzüğümüz gereğince aday gösteriliyoruz, parti bizi hangi noktada görmek istiyorsa, biz noktada partimize hizmet ederiz” dedi.

“ÖNERİLERİMİ DİKKATE ALMADI”

Yeşilyurt Örgütten sorumlu Başkan yardımcılığı görevini yaparken, istifa eden ve akabinde diğer yönetim üyelerinin de arkasından istifa etmesi ile Yeşilyurt ilçe Başkanı Ahmet Küçükşahin’in düşmesine neden olan Bayram Duman, Başkan benim önerilerimi dikkate almadı, eleştirileri asla kabul etmediği için istifa etme kararı aldım diyerek şunları ifade etti;

“Yönetimimiz bu güne kadar, Ahmet Başkanımızın arkasında ve özellikle de ben arkasında durmuşuzdur, bir ilçe örgütünden sorumlu başkan yardımcısı olarak, mahalle komitelerinde görev almadığımı kendisine ilettim, kabul etmedi. Benim, bütün Mahallelerde, 82 mahallede görev almam gerekiyor görev almadığımdan dolayı itiraz ettim kabul etmedi ve ile attı, il ile en ufak bir alakası olmayan, kendi içerimizde yaşanan bir tartışmadan dolayı, beş arkadaşımız istifa etmiş, bu istifa ile görevden düşmüştür. Dışarı çıkıp da olayları farklı boyutlara çekmenin hiçbir anlamı yoktur, biz örgüt olarak bir insan kazanmak içi elimizden gelen her şeyi yerine getiriyoruz, kazanmak içinde yönetim kuruluna gelen eleştirilere açık olunması gerekiyor, başkanların bizler öz veride bulunması gerekir ki, doğru söylediklerini kabul edip, bir üye bir oy bir basamak daha öne çıkalım diye mücadele etmemiz gerekiyor. Maalesef, Ahmet Başkanımıza, o kadar destek olduğum halde hep geriye itti, hep geriye itti, ben bugüne kadar idare ettim ama son toplantıda, büyük bir çıkış yapması ile istifa etmek zorunda kaldım, benim önerilerimi asla dinlemedi.  Ben istifa edince diğer arkadaşlarım sen yoksan bizde ayrılıyoruz diyerek istifa dilekçesini verince Ahmet Başkan görevinden düşmüş oldu haberi de var bilgisi de var. Basına kirli bilgi vermenin de hiçbir anlamı yoktur.”

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: CHP'de, Kongre, Süreci,
Yorumlar
Haber Yazılımı