Haber Detayı
08 Ağustos 2019 - Perşembe 16:53
 
CHP İl Yönetiminde Değişim Sinyalleri
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) eski yöneticilerinden Avukat Ercan Kısacık, Bayram sonrası yapılaması planlanan il ve ilçe kongreleri için değerlendirmelerde bulunarak; " Bu anlamda Örgüt içerisinde değişim ve dönüşüm isteyen birileri mutlaka olacaktır ve bu anlamda kongreler sürecinde mutlaka yarışacaktır" diyerek, il ve ilçe yönetimlerinde değişim ve dönüşümün olabileceğinin sinyallerini verdi.
Video Haber Haberi
CHP İl Yönetiminde Değişim Sinyalleri

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) eski yöneticilerinden Avukat Ercan Kısacık ile CHP'nin 31 Mart yerel seçimleri ve sonrasında yinelenen İstanbul seçimleri ile Kurban Bayramı sonrası yapılması planlanan il ve ilçe kongreleri ile ilgili değerlendirmeler aldık.

"YERELDEKİ BAŞARIYI GENELE YAYMALIYIZ"

Kısacık, ilk olarak 31 Mart mahalli seçimlerini ve sonrasında yinelenen İstanbul seçimlerini değerlendirdi. Kısacık; "31 Mart'ta bir yerel seçim yaşadık ve bu yerel seçimle beraber CHP Türkiye'nin birçok yerinde çok ciddi başarılar yakaladı. Adana, Mersin, Antalya, İstanbul, Ankara gibi metropol illerde çok ciddi başarılar kazandık. Ancak, seçimi kabul etmeyen bir iktidar yüzünden İstanbul seçimleri tekrarlandı. Fakat demokrasiye inanmış bu halk ve çok ciddi bir seçim stratejisiyle İstanbul'da oy farkını açarak ikinci kez kazandı. Tabi ki, bu yerel seçimlerde partimizin yakaladığı başarı, Türkiye'de yaşayan tüm kesimler açısından çok ciddi bir umut ışığı yarattı. Özellikle 17 yıldır AK Parti iktidarı döneminde baskılanmış, itilmiş, horlanmış, toplum dışına çıkartılmış halk açısından yepyeni bir heyecan, umut ortaya çıkarttı. Bu açıdan baktığımız zaman partimizin son süreçte başarılı bir seçim takvimi geçirdiğini görüyoruz. Önemli olan yaratılan bu umudu ve heyecanın sonunu getirebilmek. Sadece Yerel yönetimlerde değil, önümüzde yapılacak genel seçimlerde de bir başarı yakalayıp, Türkiye'de ki bu tabiri caizse köhnemiş iktidarı değiştirmeyi sağlamak ve CHP'yi ülke genelinde iktidara taşımak" dedi.

"ERKEN SEÇİM HAVASI VAR"

Siyasi ortamda yeni bir seçim havası var diyen Kısacık;"Rutin anlamda baktığımız zaman genel seçimler çok ciddi bir zaman dilimi var. Ancak, Türkiye'deki siyasal atmosfere baktığımız zaman genel seçimin zamanından erken bir tarihte yapılacağı aşikâr. Bu belki 5-6 ay gibi kısa bir zaman dilimde ya da 1-2 yıl içerisinde bir süreçte bir genel seçim yapılması muhtemel gibi.  Çünkü hem siyasal, hem de ekonomik anlamda yaşanan kaos ve iktidarın bu süreçte yönetememesinden kaynaklı, bir erken seçim havası var. CHP az öncede söylediğimiz gibi yerel seçimdeki başarısını, genel seçime de taşımalı. Bu başarıla bilir mi? Evet başarıla bilir" ifadelerinde bulundu.

"DEĞİŞİM, DÖNÜŞÜM İSTEYEN BİRİLERİ MUTLAKA OLACAK"

Kongre sürecini de değerlendiren Kısacık, mevcut il ve ilçe yönetimlerin değişimlerini isteyen birilerin olacağını kaydederek şunları söyledi;"CHP, Metropol ilçelerde büyük başarılar yakaladı ama Anadolu'ya geldiğimiz zaman bu başarılar yaşanmadı. İstanbul'daki seçimleri kazanan tek kişi Ekrem İmamoğlu değil. İmamoğlu ile birlikte çok ciddi anlamda organize olmuş ve çok iyi bir şekilde çalışan bir örgüt var. Seçimlerde başarı yakalamak, hem yerelde, hem de genelde İktidara talipsek bunun için güçlü bir örgütsel yapının oluşturulması lazım. Bu anlamda Örgüt içerisinde değişim ve dönüşüm isteyen bir ekip mutlaka olacaktır. Bu ekip kongreler sürecinde mutlaka yarışacaktır. Önümüzdeki süreçte gerçekleşecek kongre takvimi ile ilgili bence yine yanlış bir yerden tartışma yürütüyoruz galiba. Sadece il başkanlığı ve il başkanlığına aday olacak isimler üzerinden tartışma yapmak bence bizi yeni bir çözümsüzlüğe itiyor. Zira her platformda beyan ettiğim üzere partimizde ki temel sorunun sistemsel olduğu kanaatindeyim. Bu neden ile öncelikle isimler üzerinden değil ilkeler üzerinden tartışma yürütülmesi gereklidir. Yine sadece il başkanlığı üzerinden değil, il başkanlığı başta olmak üzere örgütteki her birimde bir yenilenmenin ve değişimin başarılması gerekmektedir. Partideki sistemsel sorunlarının tespiti ve bu sorunların çözümü noktasında ilkesel bir tavır alınması gerekmektedir. Yolumuzu aydınlatacak temel şey parti içi demokrasidir. Parti içi demokrasi ile güçlü bir il/ilçe yönetimleri oluşturulabilir. Partinin bu kurullarına siyaset yapmak isteyen, hedefleri olan, entelektüel birikimi yüksek kişiler seçilirse partinin sorunlarının çözülebileceği kanaatindeyim"

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: CHP, İl, Yönetiminde, Değişim, Sinyalleri,
Yorumlar
Haber Yazılımı