Haber Detayı
06 Ağustos 2018 - Pazartesi 18:11
 
CHP, Kayısı Festivaline Talip
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, "Kayısı Festivali'ni Iğdır'a kaptırdık. Her türlü etkinliği yapan Büyükşehir Belediyesi niye bir Kayısı Festivali'ni yapmaz? Yapmayacaklarsa eğer biz önümüzdeki yıl parti olarak talibiz. Biz yapalım" dedi.
Video Haber Haberi
CHP, Kayısı Festivaline Talip

 

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya milletvekili Veli Ağbaba, Malatya Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyeti (MGTC) Başkanı Fatih Avcı ve yönetim kurulu üyelerine, hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Ziyaretinde CHP'deki olağanüstü kurultay ve imza tartışmalarına ilişkin gazetecilerin sorularını cevaplayan Ağbaba, Malatya’daki yıllardan beri düzenlenmeyen Kayısı Festivali hakkında da açıklamalarda bulundu. 

AVCI: “BİZLERİ MUTLU ETTİ”

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren MGTC Başkanı Fatih Avcı, “Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya milletvekilimiz Veli Ağbaba, vekil seçildiği dönemlerde de yine aynı şekilde Malatya’nın sorunlarını çarpıcı ve dikkat çekici bir şekilde mecliste yansıtıyor. Bu anlamada bundan sonraki dönemde de 27. Dönem meclisinde de kendisinden aynı performansı bekliyoruz. Bu nazik ziyaretlerinden dolayı bizleri mutlu ettiler. Kendilerine teşekkürlerimizi iletiyoruz” dedi.

AĞBABA: “YEREL TELEVİZYONU HEDEF ALDI”

Konuşmasının başında Malatya’da yayın yapan bir televizyon kanalını hedef alan Ağbaba; “Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde Arguvan’da Türkü Festivali yapıldı. Festivale bizim dışımızda hiç bir devlet erkanı katılmadı. Bu festivalde Malatya’ya canlı yayın yapan bir yerel televizyon kanalı var. Uyduda da yayın yapan bu yerel televizyon kanalı, tam ben konuşmamı yaparken araya reklam sokuyor. Neden? Benimle program yapmak için bizden yıllık 50 bin TL para istiyor. Para vermiyorum diye yapılanlara bak. Sonuçta basın kamu hizmeti yapıyor. Dolayısıyla ayrım yapmaması lazım ama onlara teslim olacak ve onlara boyun edecek değiliz. Onlarla her ortamda mücadele edeceğim. Herkes bunu bilsin. Basının farkı bir bakış açısı olabilir, eleştirebilir bunlara lafım yok ama sansür uygulamak, para istemek doğru değil. Kendilerine dedim. AK Partili vekillerden ne kadar alıyorsanız, ben daha fazlasını vereceğim” ifadelerini kullandı.
 

"KAYISI FESTİVALİ NEDEN YAPILMAZ?”
Ağbaba, Kayısı Festivali'nin gelecek yılda yapılmaması halinde parti olarak festivali yapmaya talip olduklarını ifade ederek, "Kayısı Festivali'ni Iğdır'a kaptırdık. Niye yapmaz? Her türlü etkinliği yapan Belediye niye bir Kayısı Festivali'ni yapmaz? Yapmayacaklarsa eğer biz önümüzdeki yıl CHP olarak talibiz. Biz yapalım. Buradan sesleniyorum; Önümüzdeki yıl Kayısı Festivali'ni yapmayacaklarsa biz yapacağız. Malatyalılarla birlikte yapacağız. Kayısı Festivali kente hem bir hareket getiriyordu hem de başka illerdeki Malatyalıların Malatya'ya gelmesini sağlıyordu. Ama o festivalde bilinçli bir şekilde unutturuldu. Unutturulmaya çalışılıyor. Selahattin Alpay'ı, Belkıs Akkale'yi niye Malatya unuttu? Kemal Sunal bir başka ilde doğmuş olsaydı ve bir başka ilin evladı olsaydı eğer heykeli dikilirdi. Adına kültür merkezleri yapılırdı. O değeri sahiplenirdi. Malatya'da Kemal Sunal ile ilgili bir şey var mı? Oktay Kaynarcası'ndan Yasemin Yalçın'ına kadar birçok Malatyalı insanına Malatya sahip çıkmıyor. Böyle bir kent, böyle bir kent yönetimi olmaz. Kenti kent yapan bu değerleridir. İnönü'de, Özal'da siyaset üstüdür. Herkesin bu değerlere saygı göstermesi gerekiyor. Maalesef Malatya kendi kültürünü bırakmış, kendi evlatlarını bırakmış başka yerlerde kültür ve değerlerini aramaktadır" dedi.
 

"YARGI BAĞIMSIZ DEĞİL”
Yargının bağımsız olmadığını kaydeden Ağbaba; “Günlerden beri Amerika'yla yatıp kalkıyoruz. Türkiye'nin aslında bu aşamaya gelmesinin sebebinin sorumlusu hükümettir. 'Yargı bağımsız' diyoruz. Ama yargının bağımsız olmadığını dünya alem biliyor. Yargının siyasetin emrinde olduğunu dünya alem biliyor. Türkiye Cumhuriyeti'nin yargısı artık Türkiye Cumhuriyeti'nin yargısı değildir. Enis Beberoğlu kararıyla birlikte Anayasa'yı çiğneyen, Anayasa Mahkemesi kararlarını tanımayan bir yargıyla karşı karşıyayız. Resmen kabile devletlerinde bile olmayan bir yargı var karşımızda. Siyasi bir yargı var. Geçtiğimiz dönemlerde haksızca tutuklandığına inandığımız gazeteci Deniz Yücel'in tahliye edilmesinin sebebi Alman başbakanın o dönemin başbakanı Binali Yıldırım ile konuşmasıdır. Binali Yıldırım ile konuştuktan sonra Deniz Yücel tahliye edildi. Yine havuz medyasının 'ajan, casus' diye haber yaptığı Büyükada'daki insan hakları savunucularının tahliye edilmesi. Tamamen Avrupa Birliği'nin baskısıyla ve talimatıyla oldu. Bu iki örnek Trump'a cesaret verdi. 'Rahibi serbest bırak' diyor. 'Deniz Yücel'i, insan hakları savunucularını nasıl serbest bıraktıysan, rahibi de öyle serbest bırak' diyor. Bir pazarlık var orada. Maalesef Türkiye doğru yönetilmiyor” şeklinde konuştu. 
 

"HERKES BAYRAM EDİYOR"
‘Kurultay tartışmalarından mutlu olan tek bir siyasi parti var o da AKP ve CHP'nin karşıtları. Herkes bayram ediyor’ diyen Ağbaba; "Hiçbir Cumhuriyet Halk Partilinin topluma umutsuzluk aşılamaya hakkı yok. Hiçbirimizin partide kavga etmeye hakkı yok. Türkiye'nin sorunları bu kadar artmışken birbirimizle kavga etmeye gerek yok. Bir gerçek var. O gerçekte şudur; biz 24 Haziran seçimlerinde hem milletvekilliği hem de cumhurbaşkanlığı seçimini kazanamadık. Bunun bir muhasebesinin yapılması gerekiyor mu? Kesinlikle bir muhasebe gerekiyor. Seçimlerden çıkıldıktan hemen sonra bir değerlendirme yapılmadan, böyle bir tartışmanın başlaması partiye zarar veriyor. Tekrar söylüyorum, bu kavgadan mutlu olan tek bir siyasi parti var. O da AKP ve CHP'nin karşıtlarıdır. Herkes bayram ediyor. 24 Haziran akşamına kadar gece-gündüz demeden çalışan, partiye oy veren insanlara haksızlık yapılıyor. Biz, özeleştiri lazım mı? Kesinlikle lazım. Yanlış varsa, bu yanlışların hep birlikte giderilmesi ve düzeltilmesi lazım. Cumhuriyet Halk Parti'sini hiçbirimizin yıpratmaya, bu tartışmalarla zarar vermeye hakkı yok. 24 Haziran'da hem Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde hem de milletvekilliği seçimlerinde CHP hedeflediği oyu alamamıştır. Bunun bir özeleştirisi ve muhasebesinin yapılması lazım. Ama şuanda Türkiye'nin gündeminde başka hiçbir şey yokmuş gibi bütün yandaş medya ve Türkiye'nin gündeminin bu olması da CHP'nin kurumsal kimliğine zarar vermektedir. Bu partide imza verende vermeyende bu partinin üyesidir ve yoldaşıdır. Birbirimize haksızlık yapmaya, kırmaya ve üzmeye hakkımız yok" değerlendirmesinde bulundu.
 

"CİDDİ BİR YARA ALINDI"
Olağanüstü kurultay tartışmaları nedeniyle partinin yara aldığını dile getiren Ağbaba, şunları söyledi: "Genel başkanımız bu konuyla ilgili bir değerlendirme yapacaktır. Çarşamba günü MYK bir değerlendirme yapacaktır. Ancak bir muhasebe yapmadan böyle bir şeyin gündeme gelmesini, Türkiye'nin gündemini CHP olarak kaplamasını doğru bulmuyoruz. Türkiye'nin gündeminde çok daha önemli şeyler var. Dolar 5 lira oldu akşam televizyonda CHP konuşuluyor, şehit oluyor akşam televizyonda CHP konuşuluyor, Amerika'yla büyük bir kriz yaşanıyor medya, Türkiye CHP'yi konuşuyor. Buna hiçbirimizin hakkı yok. Herkesin bu kurumsal kimliği koruması gerekiyor. Herkesin sağduyuyla hareket etmesi gerekiyor. Bunu imza toplayanlar içinde, genel merkez içinde, partimiz içinde söylüyorum, herkesin bir sağduyu içerisinde hareket etmesi gerektiğini belirtmek istiyorum. Burada sonuç ne olursa olsun gözüküyor ki Cumhuriyet Halk Partisi bu olaydan ciddi bir yara almıştır. Buna hiçbirimizin hakkı yok. Bu konuma AKP bile CHP'yi getirememişti. Maalesef kendi elimizle kendi içimizde getirdik. Onunda özeleştirisini yapmak durumundayız"
 

"BİZ KENDİ KENDİMİZE ZARAR VERDİK"
‘AK Partinin vermediği zararı biz kendi kendimize verdik’ diyen Ağbaba; "Mahkemelik bir durum olur mu bilemem. Ama bizim çağrı heyetiyle ilgili öyle bir disiplin veya farklı bir uygulama başlatmamız düşünülemez. Partinin kültürüne ve tüzüğüne aykırı. Yine hep beraber yolumuza devam edeceğiz. Sonuç ne olursa olsun herkesin birlikte yola devam edeceğinin de hesabını yapması lazım. Ona göre hem genel başkanımıza hem diğer arkadaşlarımıza hitaben hem sosyal medyada hem de diğer alanlarda birbirimize hitap ederken birlikte yol yürüyeceğimizi asla unutmamalıyız. Önümüzdeki dönem nasıl bir değişim olacak onu hep beraber göreceğiz. AKP'nin vermediği zararı biz kendi kendimize verdik. Bu seçimin en önemli sonucu cumhurbaşkanlığı seçimini kaybetmek, milletvekilliği seçiminde çoğunluğu sağlayamamak değildir, insanları umutsuzluğa itmektir. Bunun altından kalkacağımıza inanıyorum. Önümüz de yerel seçimler var. Yerel seçimlere giderken hep beraber silkinelim, ayağa kalkalım. Tekrar omuz omuza vererek Türkiye'yi tek adam yönetimine vermememiz gerekiyor” ifadelerinde bulundu. 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: CHP,, Kayısı, Festivaline, Talip,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
CHP, Kayısı Festivaline Talip
CHP, Kayısı Festivaline Talip
Yorumlar
Haber Yazılımı