Haber Detayı
09 Eylül 2018 - Pazar 16:30
 
CHP Kuruluşunu Kutladı
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya il ve ilçe teşkilatları, Partilerinin 95. Kuruluş yıldönümünü kutladı.
Video Haber Haberi
CHP Kuruluşunu Kutladı

95. Kuruluş yıldönümünü etkinlikleri kapsamında CHP Malatya il ve ilçe teşkilatları Atatürk ve İnönü Anıtlarının önüne çelenk sunumu yaptı.

İlk olarak Kanalboyu’nda bulunan Atatürk Anıtı önünde hazır bulunan CHP’liler Anıta Çelenk sundu. Saygı duruşu ve istiklal Marşının okunmasının ardından bir açıklamaya yapan CHP Malatya İl Başkan Vekili Hasan Avşar, “Partimizin kurucusu ve ilk Genel Başkanımız Mustafa Kemal Atatürk'ü ve ebediyete intikal eden tüm partililerimizi sevgi ve özlemle anıyoruz” dedi.

Avşar yaptığı açıklamada şunları kaydetti; “Atatürkçüler, Cumhuriyetçiler, Sosyal Demokratlar Bugün partimizin 95. Kuruluş yıldönümü dolayısı ile Kurucumuz, ilk Genel Başkanımız, önderimiz ve ebedi liderimiz, Mustafa Kemal Atatürk’ün Anıtının önünde bir kez daha saygı ile ve yaptıkları adına minnet duyuyoruz. Bugün bizlerin mensubu olmaktan gurur duyduğumuz Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye Cumhuriyetinin Kurucu Partisidir. Temeli, Kurtuluş savaşını vermiş ve kazanmış Kuvayi Milliyedir.

 

Partimizin İlk Kurultayı Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyetinin kurulduğu, 4 Eylül 1919'da Sivas'ta yapılan Sivas Kongresidir. Cumhuriyet Halk Partisi, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde 9 Eylül 1923'te ‘Halk Fırkası’ adıyla kurulmuştur. 1924 yılında Cumhuriyet Halk Fırkası ve 1935 yılında ise Cumhuriyet Halk Partisi adını almıştır. Cumhuriyetçilik, Halkçılık, Milliyetçilik ve Laiklik dört temel ilke olarak benimseyen CHP, buna Devletçilik ve Devrimcilik ilkelerini de ekleyerek altı ok simgesi benimsemiştir. Laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu partisi, Anadolu Aydınlanma Devrimi'nin sönmeyecek meşalesi, kurucu ve ebedi lideri Mustafa Kemal Atatürk'ün, 'Benim iki büyük eserim vardır biri Cumhuriyet Halk Partisi, diğeri Türkiye Cumhuriyeti'dir' diyerek önemini vurguladığı partimizin 95'inci kuruluş yıldönümü kutlu olsun. Partimizin kurucusu ve ilk Genel Başkanımız Mustafa Kemal Atatürk'ü ve ebediyete intikal eden tüm partililerimizi sevgi ve özlemle anıyorum. Cumhuriyet Halk Partisi kurulduğu günden güllümüze kadar Atatürk ilke ve devrimlerinin, özgürlüklerin ve demokrasinin koruyucusu olmuştur. Türkiye'de Parlamenter demokrasi, çok partili hayat, kadına seçme ve seçilme hakkı gibi önemli devrimleri yapmıştır. İnsan haklarının temel hak ve özgürlüklerin bu ülkedeki tek teminatı olan Cumhuriyet Halk Partisi geçmişten aldığı gücü ve birikimi yarınlara değişim ve güçlü bir Türkiye umuduyla taşıyacaktır”

Atatürk Anıtından yapılan çelenk sunumunun ardından CHP’liler, İsmet İnönü Anıtına yürüyerek burada da çelenk sunumu gerçekleştirdiler.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: CHP, Kuruluşunu, Kutladı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
CHP Kuruluşunu Kutladı
Yorumlar
Haber Yazılımı