Haber Detayı
17 Temmuz 2019 - Çarşamba 12:22
 
Çin kuru kayısı istiyor
Kuru meyve konusunda kapılarını Türkiye'ye açan Çin, durumu görüşmek üzere Gaziantep'e bir heyet gönderiyor. Kayısı üreticisi ise ilgililerden heyetin kuru kayısı konusunu görüşmek üzere Malatya'ya da davet edilmesini istiyor.
Ekonomi Haberi
Çin kuru kayısı istiyor

İçerisinde kayısının da olduğu kuru meyve temini için Çin’in kapılarını Türkiye’ye açması ve Gaziantep’e bir heyet gönderecek olması iş çevresinde heyecan uyandırdı.
Malatya’da bir ihracatçılar birliği, bir kooperatif veya bir entegre tesisi olmaması nedeniyle tüccarın insafına terk edilmiş kayısı üreticileri Çin’e ihraç yapabilme imkanın doğması halinde kazançlarının artacağına dikkat çekiyorlar.
Komşu Gaziantep’ten gelen habere göre Çin'den gelecek alım heyeti  ile ihracat yapma yeterliliğine sahip firmalar ticari görüşmelerde bulunacaklar.
Gaziantep Güneydoğu Anadolu Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mehmet Çıkmaz, Çin heyetinin 25 Temmuz'da Gaziantep'e geleceğini belirterek : "Heyet özellikle Antep fıstığı başta olmak üzere fındık, nohut, kuru üzüm, kuru kayısı, kuru incir ve kuru dut alımı yapmak istediğini tarafımıza bildirilmiştir. İkili görüşmelere katılmak isteyen firmalarımızın birliğimiz genel sekreterliğine müracaat etmesi ve söz konusu toplantı için gerekli randevu talebini oluşturması gerekmektedir." ifadelerini kullandı.


KURU KAYISIYI KİM VERECEK?

Kuru yemiş konusunda bölgede söz sahibi olan Malatya’nın böyle bir pazarda dışarıda tutulmaması gerektiğini belirten kayısı üreticileri; “Gaziantep’te kuru kayısıyı kim Çinlilere satacak. Büyük ihtimalle Heyetle görüşecek firma Malatya kayısısını da pazarlayacak ve biz bir kazanırken, onlar iki, üç veya 5 kazanacak. Yani yine sömürülecek olan bizler olacağız.” Diye dert yanıyorlar.
Kuru meyve sektöründe en fazla getiri olan kayısının Malatya’da yetişir olması nedeniyle Çin Heyeti’nin Malatya’ya da davet edilmesi ve ikna edilmesi görevinin bu gün ekonomi ile ilgili Ticaret Borsası veya TSO ile yapılması gerektiğini söyleyen üreticiler 25 Temmuz’a kadar bu heyetle irtibata geçilip, gerekli temasların sağlanması ve anlaşmaların imzalanmasıyla birlikte, önümüzdeki süreçte Çin'de gelecek taleplerin yüksek olacağına inandıklarını belirtiyorlar.

Kaynak: Editör: Hüseyin Canbay
Etiketler: Çin, kuru, kayısı, istiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı