Haber Detayı
29 Haziran 2020 - Pazartesi 10:11
 
Çınar Parkı Barajla Bütünleştirme Projesi
Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder: "Çınar Parkı barajla bütünleştirmeyi düşünüyorduk. Proje maliyeti 30 milyon civarında. Bu noktada gerekli girişimleri yapmıştık. Battalgazi tarımsal alan olarak biliniyor. Bulunduğumuz alan tarımsal alan. Buranın tarımsal alandan çıkarılması için çok mücadele verdik. 1 yıldır da mücadele veriyoruz." dedi.
Gündem Haberi
Çınar Parkı Barajla Bütünleştirme Projesi

 Battalgazi Belediye başkanı Osman Güder, Battalgazi için yapmak istedikleri ve hedefledikleri çalışmalar hakkında gazetemize değerlendirmelerde bulundu.

"TARIM ALANLARI ENGEL"

Battalgazi belediyesi olarak Çınar parkı barajla bütünleştirmek için proje hazırladıklarını ama tarım alanlarından dolayı bunu yapamadıklarını ifade eden Battalgazi belediye başkanı Osman Güder; "Çınar Parkı barajla bütünleştirmeyi düşünüyorduk. Proje maliyeti 30 milyon civarında. Bu noktada gerekli girişimleri yapmıştık. Battalgazi tarımsal alan olarak biliniyor. Bulunduğumuz alan tarımsal alan. Buranın tarımsal alandan çıkarılması için çok mücadele verdik. 1 yıldır da mücadele veriyoruz. Toprak koruma kanunu çıktıktan sonra tarımsal alanlara müdahaleler çok güçleşti. Bunlar içinde en son Cumhurbaşkanının onayı gerekiyor. Keşke şunlar yapılmış olsaydı. Malatya’da tarımsal alan dendiği zaman kayısı akla geliyor. Kayısıda genelde soğuktan aşırı derecede etkilenen bir ürün. Buradaki  iklimsel değişiklik anlık olabiliyor. Dolayısıyla kayısıya uygun değil. Burada Tarımsal açıdan her hangi bir katma değeri olmayan alanların tarımsal alan ilan edilmesi en büyük sorunumuz. Battalgazi için önünüzde gerçekten büyük bir engel. Eskimalatya’da şuan binaya konuta ihtiyacımız var, ama imara açamıyoruz. Bir taraftan tarımsal alan bir taraftan ise sit alanı. Buda bizim elimizi bağlıyor. Tarımsal alan olduğu bu projemiz gecikti. 1 Hazirandan itibaren sıkı bir şekilde çalışmalarımıza başladık. Bakanlıkta takip ediyoruz son aşamaya getirdik. Bunların dönüşleri bizlere olacak. Burada biz çok güzel bir çalışma yapmak istiyoruz. Buradaki ağaç yapısını çok bozmak istemiyoruz. Buranın devamına yapılacak çalışmada betonlaşmayı kaldırıp baraja kadar yürüyeceğiniz yürüyüş alanları, oturma alanları, ailece gelip kahvaltınızı yapacağınız sohbet edeceğiniz mekanları oluşturacağız. Diğer bir düşüncemiz de Malatya Mutfağını burada sergilemek istiyoruz. Belediyeden ziyada özel sektöre burada destek vererekten çalışmalarımızı yapacağız. Mesela Malatya’mızın analı kızlı yemeği,eskimalatya’nın ıspanaklı katmeri, Akçadağ pilavı,  sarmamız, dolmamız ve sıkma köftemiz gibi yapılacak yemek mekanlarını oluşturunca insanlarımız burada geldiğinde et çeşitleri yerine bu yemekleri yiyecekler. Böyle bir lezzet teşhirimiz olacak. Tabiri caizse Lezzet vadisi şeklinde bir mekan olacak. Eskimalatya tarihi kültürümüzün eserlerin olduğu yerlerden bir tanesi. 500-600 metre ileride Arslantepe’miz  var. Biraz daha aşağıya indiğimizde türbelerimiz var.Ulu camimiz Kervansarayımız yaşanmış bir tarihimiz var Buradaki insanlara oradaki yerlerde gezdirdikten sonra Lezzet Vadisi  olarak adlandırdığımız yerin lezzetleri ile buluşturmak istiyoruz. Projelerinden bir tanesi budur ve önemli bir projemizdir." dedi.

"DÖNÜŞÜME KATKIDA BULUNACAK"

Derme deresinde ıslah çalışmasının imarlaşmaya katkı sağlayacağını ifade eden Güder; "Diğer bir projemiz ise Kanalboyu Malatya ile özdeşleşmiş bir mekandır. Ben daha öncede kanal boyunun devamını hep düşünmüştüm. Şu ya da bu sebeple biz derme deresinin ıslahını yapamadık. Kentsel dönüşümleri ancak belediye olarak yapacağımız yatırımlarla hizmetlerle dönüşümü hızlandırırsınız teşvik edersiniz.Biz bu amaçla İnşallah çevre yolunun altından başlayarak ilk etapta bu yıl 1 kilometrelik Derme Deresi'nin kısmının deresini yapacağız ve daha sonra aynen burada yapılan peyzaj sağlanaraktan  derme deresini orada ıslah edeceğiz.Malatya'nın belki burnunun gözünün önünde olan güzel bir alan orada oluşturacağız. Sağlıklaştırdığımız yer vasıtasıyla Şehit Fevzi'nin, Taştepe’nin Üçbağlar ve Hanımınçiftliğinin dönüşümüne katkıda bulunmuş olacak. Yapmak istediğimiz önemli projelerden bir tanesi de budur. Depremden dolayı rezerv alanları oluşturmak istiyorduk. Ancak Battalgazi’de şuan rezerv alanları oluşturacaklar alanlarımız çok sınırlıydı. Yani nasıl rezerv alanları konutsal rezerv alanları.  2019'da göreve geldiği ilk andan itibaren, tekrar bu çalışmaları başlatalım ve güzel bir rezerv alan yapalım dedik ve orası ile ilgili çalışmalarımızı yaptık. Battalgazi'de birçok kullanacağımız rezerv alanları mera alanı mera. Mera kanunu aşarak rezerv alanı oluşturamıyorsunuz.Ancak afat ve afet olduğunuz o tür alanları kullanabiliyorsunuz. Daha önce yapmış olduğumuzu çalışmalarda 6 milyon bizden ot bedeli bizden istendi. Dolayısıyla ot bedeli 6 milyon olan bir yeri rezerv alanı ilan etmeniz ve cazibeli bir hale getirmemiz olmuyor. Konumsal olarak güzel, her şeyi ile uygun ama parasal olarak uygun değil. Bu depremden dolayı orada biz konut yapılmasını ısrar ettik gelincikte. Daha önce yapılan araştırmalarda ve yapılan açıklamalarda Gelincik tepesinde binlerce kata rağmen deprem şiddetini azaltabilecek bir yapının orda olduğunu ifade edildi. Malatya’nın deprem bölgesi konumunda olduğu ve Çöşnük fayından bahsediliyor. Bunun için bundan sonraki dönüşümleri oraya yönlendirirseniz, çok güzel bir karar vermiş olursunuz gibi beyanlar verildi. Bizde buna istinaden Gelincik tepesinde aşırı ısrarcı olduk. TOKİ’Ye bunun dışında siz başka yer veremeyiz, buranın yapılması lazım. Şuan 1550 konut orada yapıldı. Sayın bakanımız ile de konuştuk İnşallah bundan sonraki süreçte Belediye olarak,  şehir içindeki bazı konutların yerinde dönüşümünü mülkiyet ev hak sahipleri görüşüp oradaki hak sahiplerinin bir olması lazım ki bizde belediye olarak yerinde dönüşüm yapalım. Ama burada rezerv alanlarında belediye olarak dönüşümleri yapıp, Batlgazi’mize kazandıracağız."

 

 

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Çınar, Parkı, Barajla, Bütünleştirme, Projesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı