Haber Detayı
17 Mart 2018 - Cumartesi 17:41
 
Çocuklardan Anlamlı Sergi
Malatya Ressamlar Derneği tarafından 4-13 yaş arası çocukların yaptıkları resimler, sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Çocukların yaptığı bu sergi büyük ilgi gördü.
Sanat Haberi
Çocuklardan Anlamlı Sergi

Malatya Park Alış veriş merkezinde gerçekleştirilen resim sergisinin açılışına, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve eşi Hafize Gürkan, Yeşilyurt Belediyesi Başkan Yardımcısı Mehmet Güner, CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, CHP Merkez ilçe başkanları, Malatya Park yönetimi adına Mehmet Kavuk,  Malatya Ressamlar Derneği Başkanı Fikret Vurucu, çocuklar ve aileleri katıldı.

“FARKLILIKLARI KEŞFEDİYORLAR”

Malatya Ressamlar Derneği Başkanı Fikret Vurucu, açılışı yapılan sergi ve çocukların yaptıkları çalışmalara hakkında bilgiler vererek, şu açıklamalara yer verdi;  “2014 yılında açılan Malatya Ressamlar Derneği, dört yıldır faaliyet göstermektedir. Özellikle sanatseverler ve sanat eğitimcileri için birleştirici bir mekan olmak adına açılan derneğimiz, sınırlı imkanlarla yavaş da olsa varlık göstermeye çalışıyor. Her Pazar çocuk atölyesi çalışmalarımız düzenli olarak devam ediyor. Çocuk atölyesi çalışmalarımız teknik bilgilerden öte çocuklara sanat yolu ile kendilerini ve çevrelerini keşfetme, sanatsal yaratılardan haz alma, yaparak yaşayarak öğrenme imkanı sunmaktadır. Farklı yaş gurubunda ki öğrencilerimiz paylaşarak ve birlikte üreterek günümüz dünyasının dayattığı tüketim çılgınlığından uzak geçirdikleri bu birkaç saat içinde eski mahalle kültürünün küçük bir modelini derneğimizde yaşamaktadırlar. Bugün sergilenen eserler de 4-13 yaş arası on dört öğrencimizin farklı tekniklerde yaptıkları çalışmalardan oluşmaktadır” dedi.

“EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Sanatın önemine vurgu yapan Başkan Gürkan, “Öncelikle bu sergiye Ulu Önder Atatürk’ün bir sözü ile başlamak istiyorum. ‘Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından bir tanesi kopmuştur’ cümlesi ile başlamak istiyorum. Bizlerde erdemli, faziletli, erdemli kültürlü temayül işler yapmak istiyorsak, sanata, sanatçıya, medeniyete ve kültüre önem vermemiz gerekir. Biz, bu duygu ve düşünce içerisinde görevimizi en iyi şekilde yapmaya gayret ediyoruz. Tabi sanatın ve sanatçının da, yeşereceği topraklar ve ortamlar lazımdır. Biz, onlara yeşereceği, filizleneceği ve meyve verebileceği bir ortamlar hazırlayacağız ki, sanatçılarımız sanatlarını güzel icra etsinler. İcra ettikleri sanatlarla da milletin gönlüne taht kursunlar, milletimizin, ülkemizin birlik ve beraberliğine de temel çimento olsunlar. Bu sergide emeği geçen herkese teşekkürlerimizi iletiyoruz” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ise; “Öncelikle, Malatya ressamlar Derneği Başkanımızı ve arkadaşlarımızı kutluyoruz. Sosyal amaçlı gerçekleştirdikleri iş hakikaten gerçekten kutsal bir iş. Hem çocuklara, hem de farklı yaştan insanlara hem resim sergisini aşılıyorlar, hem de resmin gelişmesini sağlıyorlar. Başta çocuklarımız olmak üzere herkesin emeğine sağlık diyorum” şeklinde konuştu.

Yapılan kısa değerlendirmelerin ardından, resim sergisinin açılışı gerçekleştirildi. Açılış sonrası ziyaretçiler resimleri inceledi.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: Çocuklardan, Anlamlı, Sergi,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Çocuklardan Anlamlı Sergi
Yorumlar
Haber Yazılımı