Haber Detayı
03 Aralık 2019 - Salı 10:12
 
Cömertoğlu, Gazetecilere Kültürümüzü Anlattı
Bir dizi ziyaretler için ilimize gelen Küresel Gazeteciler Konseyi üyelerine Arguvan ilçesi ziyaretinde, Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, ilçelerin zenginlikleri ve güzellikleri hakkında ziyaretçilere bilgiler aktardı.
Video Haber Haberi
Cömertoğlu, Gazetecilere Kültürümüzü Anlattı

Geçtiğimiz günlerde ilimizde bir dizi ziyaret ve program için gelen Küresel Gazeteciler Konseyi üyeleri Arguvan ilçesine ziyaret gerçekleştirmişti. Bu ziyaretleri sırasında Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, ilçelerin kültürleri ve güzellikleri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

"KÜLTÜRÜ ZENGİN BİR İLÇELERDESİNİZ"

Arapgir ve Arguvan İlçelerinin güzellikleri ve kültürleri hakkında bilgiler veren Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu; "Bir kültür havzasına geldiniz. İnsan için, insanca yaşayan ve birbirini ötekileştirmemek için azmetmiş, ürettiğini paylaşma kabiletiyle toplumsal model haline getirmiş komşuluğun en güzelini, ahbaplık ilişkisinin en güzelini, düşman olursa da mertçe düşman olmayı başarabilmiş, düşmanı kapısına geldiğinde, ' Kapıma gelmiş' istediğini vermeyi vecibe bilen bir topluluğun arasındasınız. Serbest olarak totalde Türkiye'nin en yüksek olduğu oksijen çadırının altına geldiniz. Aslında yaşamda Arguvan ve Arapgir'in bir farkı yok. Kendi adımıza üretmekten ve paylaşmaktan başka bir şey düşünemiyoruz. Buda bizim için bir şans ama büyük bir yük ve meşakkat. Burada herkese ve her mesleğe ihtiyaç var. Biz mutlu bir toplum olmak istiyoruz. Coğrafyamız çok zengin ekolojik, sanatsal etkinlikleri var, birikmiş ilim, kültür zenginlikleri var. Dolayısıyla bunların üzerinde kavgaya ihtiyaç yok. Dünyada yeterince kavga eden var. Kavga ettirerek kazanmak isteyenlere inat, 'Kavga etmeyeceğim' diyenler burada yoğunlukta. Alevi, Sünni, Kürt, Türk olması öneli değil, insan olması, insan bilmesi yeterlidir aziz olan canındır. Üzerinde oturduğumuz toprakların her tarafı altın. Ama bir şey bilmiyoruz? Üstündeki altındakinden daha kıymetli. Burada yaşayan kültür, alt tarafta bulunan altından daha kıymetlidir. Biz kültürümüzün yaşaması için uğraşıyoruz. Bu konuda ki çalışmalarımızı sadece kendi ilçemizde değil, tüm dünya insanı için geliştirmenin amacını yapıyoruz. Ve bunu yaparken de, mağduriyetlerin, mazlumiyetlerin kısık kaynaklarla bu işi yapmanın zorluklarının her an, her karşılaştığımız insanla bozulmadan, dökülmeden ve en önemlisi içimizdeki heyecanı bitirmeden yapmaya çalışıyoruz. Aslında biz, dünden bugüne devredilen en önemli mirasız" dedi.

 "763 ÇEŞİT TESPİT ETTİK"

 Cömertoğlu, Başta rehan olmak üzere organik olan tüm yiyecekler için çalışma içesinde olduklarını dile getirerek; "Yediğimiz yiyecekler, güneşe koyduğumuz ayranın bir hafta ekşimediği, aldığımız yoğurdun bakteriyel kültürlerle süt tozlarından yapıldığı, etlerin ise ne ile karıştırılıp hangi kombinasyonla soframıza geldiği bilinmeyen, terbiye metotlarının unutturulmuş ve tamamen insan genetiği üzerindeki çalışmaların farmakolojik kobay muamelesi Anadolu coğrafyasının şuan çıkmazıdır. Bunlara inat şifa üretiyoruz, bunlara inat, Allah'ın şifa olarak coğrafyamıza serpiştirdiği 763 çeşit tespit ettik sadece Sarı Çiçek Yaylasında. Bunların ne işe yaradığını araştırıyoruz. Araştırdığımız her konuda açık ara bir üstünlüğün olduğunu görüyoruz"ifadelerinde bulundu.

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Cömertoğlu,, Gazetecilere, Kültürümüzü, Anlattı,
Yorumlar
Haber Yazılımı