Haber Detayı
29 Temmuz 2020 - Çarşamba 15:05
 
Coni Kazanacağına Biz Kazanalım
Kayısının TMO tarafından alınması kararını değerlendiren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli "Burada parayı Coni kazanacağına bizim üreticimizin kazanması lazım. İnşallah bundan sonra sizlerinde destekleriyle hep beraber üreticimizi memnun etmeye devam edeceğiz. Kendimi ben Malatyalı sayıyorum." dedi.
Video Haber Haberi
Coni Kazanacağına Biz Kazanalım

AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin kayısı alımı kararı sonrası ziraat odası il koordinasyon kurulunu ziyaret etti. Çalık, ziraat odaları başkaları ile buluşmasında Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'yi arayarak teşekkür etti.  

Ziyarette ilk olarak bir değerlendirme yapan Malatya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı Yunus Kılınç; “Yıllardır hayal ettiğimiz üreticinin alın terinin, emeğinin karşılığını alabilmesi için Malatya’mızın değeri, halkımızın geçim kaynağı ve ekmeği olan kayısımızın, devlet alımı garantisi altında Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından alınması için mücadele verdik. Sesimizi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a duyurduk. Reisimiz her zaman hiçbir soruyu cevapsız bırakmadığı gibi Malatya’mızın bu sıkıntısını da giderdi.  AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık,  bize bu müjdeyi verdi. Bu noktada emeği geçen milletvekillerimize, üreticimiz adına teşekkür ederek, şükranlarımızı sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

“ÜRETİCİLERİM, MALATYA’M ADINA ÇOK MUTLUYUM”

AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin kayısı alımı yapmasının önemine dikkat çekerek; “Tahıla, pancara, mazota, gübreye, toprağa, hayvancılığa desteklerini verildi ama Malatya’yı en fazla mutlu eden olay, en büyük müjde; TMO’nun kayısıyı almasıydı. Üreticilerim, Malatya’m adına çok mutluyum. Kayısılar üreticiden, tarladan ihracatçıya gittiği andan itibaren yurt dışında raflara çıktığında fiyatları görünce çok üzülüyorduk. 100 gramlık ürünler 10 dolara satılıyordu. Şimdi üreticimizin bir nebzede olsa ürünlerinin değerini bulması bizleri mutlu ediyor. Malatya'mızın her alanda gelişmesi, kalkınması, zenginleşmesi için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

"BENDE MALATYALIYIM"

Öznur Çalık, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'yi arayarak, ziraat odalarının teşekkürlerini iletmesini sağladı. Yapılan telefon konuşmasında bir değerlendirme yapan bakan Pakdemirli; "Burada en büyük teşekkürü hak eden sayın cumhurbaşkanımız. Öznur milletvekiline ayrıca hepinizin teşekkür etmesi lazım. Bu konuyu senelerdir çok sıkı bir şekilde takip ediyor. Hatta bize nefes aldırmayacak şekilde bu konuyu takip etti. Ama bizim bakış açımız şu, hep üretici kazansın. Üretici sürdürülebilir bir şekilde üretmeye devam etsin. Girdi maliyetleri artsa dahi biz her zaman üreticiyi gerek alım fiyatlarıyla, gerekse desteklerle koruyalım kollayalım. Şiarımız her zaman bu oldu. Sevinen ve memnun olan üreticilerimizin duasıyla ben başarılı olduğumuza inanıyorum. Geçen yıldan itibaren biz sahada üreticimizin, 'para kazanmıyorum' dediği hiçbir ürünü bırakmadık. Tüm gayretimiz daha da iyi olması. Üreticimiz ve çiftçimiz bizim başımızın tacı. Sizler bizim başımızın tacısınız. Burada toprak mahsulleri ofisinin alımlarını arttıracak bir gayret olursa yani, toprak mahsulleri ofisine ürün akarsa piyasayı çok rahatlıkla regüle edebileceğimize inanıyorum. Elimizin aslında rahat olduğu bir ürün. Aynı fındık buda ihracatı olan yüzde 90'ı ihracata giden bir üründür. Bu anlamda elimiz rahattır. Burada parayı Coni kazanacağına bizim üreticimizin kazanması lazım. İnşallah bundan sonra sizlerinde destekleriyle hep beraber üreticimizi memnun etmeye devam edeceğiz. Kendimi ben Malatyalı sayıyorum. Turgut Özal benim amcamdı. Her kim bu ülkeye bir çivi çaktıysa ondan Allah razı olsun"  

“20 YILDIR EN FAZLA MUTLU OLDUĞUM ANDI”

AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Bakan Pakdemirli’ye teşekkür ederek, “Yiğit Cumhurbaşkanımızın (Turgut Özal) yol arkadaşı Allah rahmet eylesin babanız Ekrem Pakdemirli’nin geçmişime rahmet okutuyorsunuz. Allah sizden binlerce kere razı olsun, ona layık bir evlat oluyorsunuz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne layık bir bakan olarak bizi onurlandırıyorsunuz. Malatya’m adına inanılmaz derecede onurluyum, gururluyum. Siz, bana telefon açıp, ‘Toprak Mahsulleri Ofisinin kayısı alımı kararını Cumhurbaşkanımız açıklıyor’ dediğinizde sevincime siz ortak oldunuz. 20 yıldır en fazla mutlu olduğum anlardan biriydi. Malatya’yı sevince boğdunuz için Cumhurbaşkanımıza, sizlere ve bürokratlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

“ÜRETİCİLERİM ADINA ÇOK MUTLUYUM”

Milletvekili Çalık, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin kayısı alımı yapmasının çok önemli olduğunu dile getirdi.

Fiyatların regüle edilmesi, çiftçinin ve üreticinin emeklerinin anlam kazanmasının önemli olduğunu ifade eden Çalık, “Toprak Mahsulleri Ofisi’nin ‘kayısı alacağının’ söylenmesinin ardından kayısının fiyatının 16, 20, 22 liraya çıktığını geçen geldiğimizde söylemiştik. Üreticilerimizi bahçelerinde ziyaret ettim; bir numara gün kurusu kayısı 26 lira. Allah bereketlendirsin ve Rabbim hayırlı, bol, bereketli kazançlar versin. Allah, Cumhurbaşkanımızı başımızdan eksik etmesin. Onun bu güçlü iradesi olmasa, onun 18 yıllık emeği olmasa, Türkiye ekonomisini bu kadar güçlü bir şekilde buralara getirmese, bizler bugün Toprak Mahsulleri Ofisi’nden bu desteği istemeye gücümüz yetmezdi. Herkesin ortak söylemi kayısının TMO tarafından alınmasıydı. ‘Fındığı, inciri, üzümü alıyor, kayısıyı niye almıyor?’ diye soruluyordu. Bakanımızla, Toprak Mahsulleri Ofisi kayısıyı alması konusunda sürekli görüştük. Tahıla, pancara, mazota, gübreye, toprağa, hayvancılığa desteklerini verdiler ama Malatya’yı en fazla mutlu eden olay, en büyük müjde; TMO’nun kayısıyı almasıydı. Üreticilerim, Malatya’m adına çok mutluyum. Kayısılar üreticiden, tarladan ihracatçıya gittiği andan itibaren yurt dışında raflara çıktığında fiyatları görünce çok üzülüyorduk. 100 gramlık ürünler 10 dolara satılıyordu. Şimdi üreticimizin bir nebzede olsa ürünlerinin değerini bulması bizleri mutlu ediyor. Malatya'mızın her alanda gelişmesi, kalkınması, zenginleşmesi için çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

 

Malatya İl ve İlçe Ziraat Odaları başkanları tarafından AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık’a Toprak Mahsulleri Ofisi’nin kayısı alımına başlaması noktasında gösterdiği gayret ve yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür plaketi takdim edildi.

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Coni, Kazanacağına, Biz, Kazanalım,
Yorumlar
Haber Yazılımı