Haber Detayı
26 Ocak 2017 - Perşembe 16:53
 
'Cumhurbaşkanı Taraf Olmak Zorunda'
‘CUMHURBAŞKANI TARAF OLMAK ZORUNDA’ AK Parti milletvekili Nurettin Yaşar partisinin il binasında düzenlediği basın toplantısında Türkiye ve Malatya gündemine dair önemli açıklamalarda bulundu. Kamuoyunda tartışılan ‘Cumhurbaşkanı’nın propaganda yapması’ konusunda ise Yaşar, “Cumhurbaşkanı bu konu da tarafsız kalma lüksüne sahip değildir. Bu konu da gayret etmek zorundadır. Burada taraf olmak zorunda” ifadelerini kullandı.
Siyaset Haberi
'Cumhurbaşkanı Taraf Olmak Zorunda'

“MUHALEFET KENDİ İÇİNDE SORUN YAŞIYOR”

Türkiye’deki muhalefetin yetersiz olduğunun altını çizen Milletvekili Yaşar, “Türkiye şu anda yeni bir evreye geçti. Türkiye Cumhuriyeti’nin 1923’ten bu yana geçireceği en önemli değişimin arifesindeyiz. Kamuoyunda spekülatif şeyler olabilir. Farklı siyasetlerin bir şeyi istedikleri gibi yorumlama çabaları olabilir. Türkiye’deki muhalefet tarzı bu. Biz Türkiye de başından beri yaklaşık 15 yıldır aslında kamuoyunda polemikler, gerilimler ve daha magazinsel bilgiler yansısa da temel sorun olarak bir muhalefet sorunu yaşıyoruz. Muhalefet kendi içinde sorun yaşıyor, muhalefet kendisini yapısal olarak da dönüştüremediği için de bu muhalefeti Türkiye’nin genel gidişatına sürekli engelleyici bir aktör olarak yansıyor. Daha sağlıklı, yapıcı, kendi menfaatine de çalışan, muhalefetin eksikliği üzerinden siyaset yapmayı biz Türkiye’nin faydasına görmüyoruz. Burada muhalefetin yetersizliği nedeniyle fazla oy alabiliriz ama önemli olan bunun Türkiye’ye yansıması. Özellikle Türkiye’nin sol muhalefeti sağlıklı bir zemine otursa reel ve rasyonel bir siyaset üzerine otursa bu Türkiye’deki iktidarı ve Türkiye’yi güçlendirir. Türkiye’nin rotasının daha sağlıklı bir zemine oturmasını sağlar. Türkiye bu aşamaya bir türlü geçmedi. İlk günden beri AK Parti siyasetinin ana hedefi milli iradenin hakimiyeti üzerine kurulu. Gücün farklı ellerde toplanmasını, milli iradenin egemenliği dışında farklı güç alanlarının oluşmasını AK Parti hiçbir zaman istemedi. Mevcut yapı buna müsaitti” dedi.

“ZARARIN NERESİNDEN DÖNERSEK KARDIR”

Türkiye’de şu ana kadar parçalı iktidarların olduğunu söyleyen Yaşar, “Bir milletin iktidarı vardı bir de devletin iktidarı vardı. Şu anda bu teklifle devletin iktidarı, milletin iktidarı ayrımını ortadan kaldırıp tamamen milletin iktidarına dönük milletin oyuyla gelen bir Cumhurbaşkanı ve mecliste milletten vekalet alan bir meclis. Milli iradenin dışında başka bir iradenin olmadığı, milli iradenin her taraf yansıdığı yönetim kademelerine yansıdığı bir sitem.  Bu sistem neyi getirecek? Bu sistem Türkiye’nin şimdiye kadar obezleşmiş, şişkin, bir türlü dönüştürülemeyen o bürokratik yapısını daha sağlıklı, daha fit, daha hareketli bir yapıya dönüştürmek. Bu da Türkiye’nin kazanımıdır. Daha hızlı hareket etmek için yıllar öncesinden yapılması gereken bir şeydi bu. Zararın neresinden dönersek kardır. Türkiye yeni bir evreye daha hızlı, daha aktif hem kendi içinde hem de uluslar arası ilişkiler bağlamında hareket kabiliyeti yüksek, canlı, dinamik bir devlet yapısına dönüşecek. Asıl amacımız bu. Ne zaman devletin yapısına, işleyişine bir müdahale olduysa devlet kendi iç refleksiyle atanmışların seçilmişlere karşı o direnciyle karşılaştı. Sistemin yapısında da bu olduğu için bu dönüşüm kolay olmadı. İnşallah bu önümüzde bir fırsat. Referandum Türkiye için büyük bir fırsat. Biz bugün git yarın gel dönemlerinden geçtik buraya. Bürokrasinin her şeye hakim olduğu dönemlerden geçtik. Bir fırsat var önümüzde meclis üzerine düşeni yaptı. Referandum öncesinde milletimize daha iyi anlatılacağı daha iyi ifade edileceği görülecek. Şimdiden inşallah yeni Türkiye’ye merhaba diyebiliriz. Bundan sonra toplumu tepeden yönlendirici düzenlemelerden çok toplumun ihtiyacından kaynaklanan düzenlemeler olacak. Devleti toplumun iradesi yönetecek. Bunu başından beri AK Parti kademeli olarak böyle sürdürüyor. Bu referandumla inşallah daha ileri bir aşamaya geçeceğiz. Şu anda Malatya önceki dönemlerden daha güçlü merkezde. Bir çok konuda bir şeyleri yapabilme imkanına sahip. Yeni bir Malatya için elimizden geleni yapıyoruz. Olabilecek eksikliklere rağmen öncekinden daha canlı, daha güçlü ve daha Malatya’nın lehine işlerin yapıldığı bir döneme girdik” şeklinde konuştu.

‘GELECEK KAYGISI OLMADAN ÇALIŞMALI’

Geçtiğimiz günlerde Malatya’da çalıştayı yapılan Malatya’nın yıldızları projesi ile ilgili de konuşan milletvekili Yaşar, “Malatya’da 6 yüz 12 tane özel yetenekli çocuğumuz var. Belli araştırmalardan sonra tespit edilen. Milli eğitim bakanlığı bünyesinde özel eğitim genel müdürlüğü var. Bunların imkanları ister istemez kısıtlı bizim de yapmaya çalıştığımız Malatya’ya kalıcı bir şeyler yapabilir miyiz. Çocukların imkanlarını gerek özek sektör gerekse STK gerekse diğer ilgili kurumların katkısıyla birlikte Malatya’da bir model oluşturmak ve bu çocukların önünü açmaya çalışıyoruz. Malatya da bu konuda bir çalıştay yapıldı. Bu çalıştay da belli kararlar alındı. Bu düzenli olarak devam edecek. Bir tane işadamı arkadaşımla görüştüm. Üç tane özel eğitimle ilgili bina projesi var. En bunların en iyisini en kullanışlı olan bir özel eğitim okulu yapacağız. Model olabilecek bir proje. Gelecek dönem kaygısı olmadan bir şeyler yaparsak aslında gelecek dönem kaygımız da olmaz. Sadece gelecek döneme odaklanırsak orada siyaseti de itibarsızlaştırırız. Halkın siyasete olan güvenini de azaltırız” diye konuştu.

“CUMHURBAŞKANIMIZIN SESSİZ KALMASI DÜŞÜNÜLEMEZ”

Bir gazetecinin Cumhurbaşkanının referandum sürecinde yapacağı çalışmaların kaynağının Cumhurbaşkanlığı tarafından mı yoksam AK Parti tarafından mı karşılanacağı sorusuna Yaşar, “Halk tarafından seçilmiş Cumhurbaşkanımızın sessiz kalması düşünülemez. Halkın iradesinin yönetime yansıması noktasında Cumhurbaşkanımız tarafsız olamaz. Cumhurbaşkanımızın tarafı kendisini seçen milletin tarafıdır. Türkiye’nin gelişimine fayda sağlayacak, Türkiye’ye bir sıçrama yaptıracak, Türkiye’yi yeni bir parkura dönüştürecek, yeni bir evreye dönüştürecek anayasa teklifi konusunda sessiz kalması beklenmez herhalde. Ki Cumhurbaşkanımızın kişisel yapısı değil bulunduğu konum da bunu gerektirir. Cumhurbaşkanımız tarafsız kalsa da ben bir milletvekili olarak müdahale ederim. Cumhurbaşkanı bu konuda tarafsız kalamaz. Cumhurbaşkanının söyleyeceği bir şey olmalı. Bu basit bir siyasi tartışma değil. Bu Türkiye’nin geleceğiyle ilgili bir şey. Burada Cumhurbaşkanının kişisel bir talep için sahaya çıkacağı filan söylentiler sadece kafa karışıklığı için yapılan işler. Cumhurbaşkanı AK Parti’nin bugüne kadar yaptığı her şeyin mimarıdır. Üçüncü köprüyü Cumhurbaşkanımız kendisi için mi yapıyor. Türkiye’nin geleceğini, kaderini tayin edecek bir konuda tarafsız kalması mümkün değildir. Bu da şahsi bir şey değildir. Cumhurbaşkanımız geçmiş dönemde birçok defa şahsi riskler almıştır. Bunu anlatmaya ihtiyaç bile yok. Kimin karşılayacağı, kimin gelip gideceği onlar bir şekilde kendi içinde çözülebilecek şeyler. Şahsen şunu söylüyorum Cumhurbaşkanı bu konu da tarafsız kalma lüksüne sahip değildir. Bu konu da gayret etmek zorundadır. Burada taraf olmak zorunda. Tarafı da siyasi bir taraf değil, parti taraftarlığı değil Türkiye halkının tarafında olmak demektir. Mesela Cumhurbaşkanımız Malatya’ya geldiğinde ben giderim. Sanırım Cumhurbaşkanımızın da desteklediği bir paket. Bunu anlayacağız, göreceğiz. Biz Cumhurbaşkanımızdan uzaklaşmadık, ayrılmadık sürekli beraber olduk. Aynı şeyleri savunduk. Aynı işin neferleri olduk. Dolayısıyla bizim ayrışmamız, Cumhurbaşkanımızın kalkıp da üç tane bürokratla gelmesi gibi bir durum söz konusu değil. Biz ona oy verdik hem siyasetçi olarak hem de seçmen olarak. Seçtiğimiz bir insanın yine yanındayız yine arkasındayız. Yine beraber yürüyeceğiz” diye cevap verdi.

“ALT MERKEZLER OLUŞTURULMALI”

Şehir içi sıkışıklık ve şehir merkezinin kentin belli yerlerine dağıtılması ile ilgili de konuşan Yaşar sözlerini şöyle sürdürdü: “Malatya’nın şehir içi sıkışıklığını söylüyorum ben. Bu benim tespitim. Bu bugünden yarına yapılabilecek bir şey değil. Malatya 6 yüz bin merkez nüfusuyla tek çarşı, tek merkezle yürüyebilecek, kendini döndürebilecek bir şehir değil. Alt merkezler oluşturulması lazım. Bunu 3-5 yılın meselesi olarak görmek yanlış. Bu belki 50 yılın meselesi. O dönüşümün daha önce sağlanması lazımdı. Malatya bu büyüklüğe erişmeden şehir mimarisi, belediyecilik şehrin gelişimini, şehrin gelişim yönlerini ona açılım ve imkan sağlamaktır belediyelerin görevi. Bunlar zamanında yapılmamış ve şu anda bir kilitlenme söz konusu. Malatya’nın en az iki alt merkeze ihtiyacı var. Malatya’nın trafiği de sadece doğu batı aksında yürüyen doğrusal bir çizgiye dönüşmüş durumda. Bu nüfusta bir şehrin bu kadar trafik tıkanıklığı yaşamaması gerekir. Trafik neden değil bir sonuçtur. Bir neden de şehrin trafiğinin sıkıştığı bu çevre yolunun şehri ikiye bölmesi. Çevre yolunun altı ve üstü diye iki tane şehrimiz var bizim. Burada ki emlak değerlerinin, rantın şehre eşit dağıtılması gerekir. Siz bir tarafı geliştirir diğer tarafı ihmal ederseniz şehrin toplam değerine de zarar vermiş olursunuz.” 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: 'Cumhurbaşkanı, Taraf, Olmak, Zorunda',
Yorumlar
Haber Yazılımı