Haber Detayı
11 Nisan 2017 - Salı 19:51
 
“Cumhurbaşkanı Tarafsız Olmalı”
Cumhuriyet Halk Partisi, İzmir Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, referandum seçimleri kapsamında geldiği Malatya’da Pekdaş, “Yeminine uymayan insan Cumhurbaşkanı olamaz” dedi.
Siyaset Haberi
“Cumhurbaşkanı Tarafsız Olmalı”

Parti binasında yapılan açıklamaya, İzmir Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, CHP İl Başkanı Enver Kiraz, Kadın Kolları, belediye meclis üyelerinin yanı sıra partililer katıldı.

CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, Konak Belediye Başkanının ziyaretinden memnuniyetini söylerken, ayrıca polis haftası nedeni ile polislerin haftasını kutladı.

 “TÜRKİYE BİRİNCİ SIRADA OLACAK”

Ekonominin kırılgan olduğu bir dönemde olduğunu ileri süren, Konak Belediye Başkanı Pekdaş ise  “Sermaye akımında bir aksama olursa, en çok sıkıntıya düşecek ülkeler sıralamasında, Türkiye’nin birinci sıraya yükseldiği bir dönemde biz bu referandumu yapıyoruz” diyerek şöyle devam etti: “Tüm Türkiye’yi etkisi altına alan, olumsuz hava, Malatya’da da var, fakat bugün bir virajdayız, bugün Türkiye’nin geleceği, Cumhuriyetin yarattığı değerlerin yaşaması veya bizim tamamen hukuktan, adaletten kopan bir ülke olarak, yolumuza devam etmeyeceğimiz bir yol ayrımına geldik. Bu yol ayrımında, ben bütün Anadolu’nun, değerlerine sahip çıkarak, bu değerlerin bu yaşam bulması için hayır’dan yana tavır alacağına inanıyorum. Biz bu referanduma, ekonominin en kırılgan olduğu dönemde girdik.  15-24 yaş işsizliğin, çok yükseldiği bir dönemden geçiyoruz. Sermaye akımında bir aksama olursa, en çok sıkıntıya düşecek ülkeler sıralamasında, Türkiye’nin birinci sıraya yükseldiği bir dönemde biz bu referandumu yapıyoruz.  Dış borç açığının, en fazla olduğu dönemde, Milli gelirin düşmeye başladığı bir dönemde yapıyoruz. Türkiye’nin yeniden itibarlı bir ülke olması, Türkiye’nin güvenilir bir ülke olması, hukukun üstünlüğünün bu ülkede yaşam bulması için, azami çabanın sarf edileceği bir ülkenin olması açısından bu referandum önemli. Neden bu referanduma gerek duyuldu, bunu da tartışmak lazım. Türkiye 12 Eylül Anayasası ile yönetiliyor, 12 Eylül Anayasasının anti demokratik bir anayasa olması nedeni ile bu yasanın değiştirilmesi gerektiği konusu konuşuldu. Am bunun içinde kısmi iyileştirmeler yapıldı, Anayasanın gerekçesi de dahil olmak üzere 17- 18 değişikliği biz gerçekleştirdik. Bunların hepsi mecliste tam bir mutabakatla sağlandı. Mutabakatla Anayasa değişikliğini yapabilmiş bir ülkeyiz biz bütün partilerin uyumuyla, şimdi neden bir gerilim yaşanıyor,  neden toplum bölündü bunu da tartışmak lazım. Apar topar bir, Anayasa değişikliği gündeme geldi, bu değişiklik toplumsal mutabakat gereği duyulmadan yapıldı.”

“PARTİLİ CUMHURBAŞKANI NASIL TARAFSIZ OLACAK”

Partili bir Cumhurbaşkanının tarafsız olamayacağını belirten Pekdaş, getirilmek istenen sistem için şu eleştirilere yer verdi; “Cumhurbaşkanı, Devleti, milleti, ülkeyi temsil eder Muhalefeti ile, iktidarıyla herkesi kucaklamak zorunda ve ülkenin teminatıdır. Kontrol organıdır, denetim organıdır, güven organıdır bu nedenle tarafsızdır, bu nedenle tarafsızlık yemini ederek göreve başlar, ama bizim Cumhurbaşkanımız tarafsızlık yeminiyle göreve başlamasına rağmen, toplumun yarısını vatan haini ve terörist görenlerden, böyle Cumhurbaşkanlığı yapılmaz.  Yeminine uymayan insan Cumhurbaşkanı olamaz. Onu yemine uyduramıyorlar, hadi ona uygun bir anayasa  teklifi hazırlayalım, bir anayasa değişikliği yapalım diye düşündüler. Ama, o kadar sıkıntıdalar ki bu anayasa değişikliğiyle, partili Cumhurbaşkanın yolunu açtılar, partili Cumhurbaşkanın tarafsız olması mümkünmüdür?” şeklinde konuştu. 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: “Cumhurbaşkanı, Tarafsız, Olmalı”,
Yorumlar
Haber Yazılımı