Haber Detayı
10 Ocak 2019 - Perşembe 18:34
 
“Darbeler ve Malatya Yerel Basını” Sergisi Açıldı
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Araştırmacı-Yazar Nezir Kızılkaya’nın arşivinden “Türkiye’de Darbeler ve Malatya Yerel Basını” konulu sergi açıldı.
Video Haber Haberi
“Darbeler ve Malatya Yerel Basını” Sergisi Açıldı

Malatya Park Alışveriş ve Yaşam Merkezinde gerçekleşen sergi açılışına Vali Aydın Baruş, Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat ile siyasi parti temsilcileri, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve basın mensupları katıldı.

“MİLLET İRADESİ YENİLMEZ”

Açılışta bir konuşma yapan Vali Aydın Baruş, Milletin iradesinin asla yenilmeyeceğini ifade ederek şunları söyledi; “Gazetecilik gerçekten bir toplumun belleğini tutan ve gelecek nesillere taşıyan bir sorumluluğu da taşıyor. Bu anlamda cemiyetimizin göstermiş olduğu bu duyarlı tavır, Malatya’mız ve ülkemiz için güzel bir örnektir. Geçmişte yaşadığımız problemleri unutmadan, Millet iradesine kast eden güçlerin ne büyük zarar verdiğimizi aklımızdan çıkarmadan o tarihi hatırlamaya devam edeceğiz. En son bildiğiniz gibi 15 Temmuz 2016’da milletimizin iradesine kast eden hainlerin darbesine karşı bu millet büyük bir duruş sergiledi ve millet iradesinin hiçbir zaman yenilmeyeceğini cümle âleme gösterdi”

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat ise; “Gazeteciler bizim iş arkadaşlarımız. Bir yere gittiğimiz an onlarla birlikte gidiyoruz. Ya bizden önce, ya bizden sonra, ya da bizimle birlikte gidip geliyorlar. Tüm medya mensuplarını, çalışan gazeteci kardeşlerimizin günlerini tebrik ediyorum. Sergimizin de hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Araştırmacı-Yazar Nezir Kızılkaya ise, “19 Ekim 1923 yılından başlayan Malatya’nın yerel basın serüveni, bugün o örneklerden seçtiğimiz darbe haberleri ile gözler önüne serdik. Yerel basının şehrin arşivini, belleğini oluşturması açısında çok önemsiyoruz. Neredeyse gazeteler şehrin günlüğünü tutan işlev yerini getirmekte. Onların yine 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir kez daha kutlamak istiyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından program kurdele kesimi ve sergi incelemesi ile sona erdi.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: “Darbeler, ve, Malatya, Yerel, Basını”, Sergisi, Açıldı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı