Darende’de Pancar Hasadı Devam Ediyor
Haber
17 Ekim 2020 - Cumartesi 13:35
 
Darende’de Pancar Hasadı Devam Ediyor
Malatya’nın Darende ilçesinde pancar hasadı devam ediyor. İlçe kaymakamı Malik Çalışır üreticileri ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgiler aldı.
Gündem Haberi
Darende’de Pancar Hasadı Devam Ediyor

Kayısı diyarında alternatif ürünler çoğalarak devam ediyor. Gökpınar projesinin hayata geçmesi ile çiftçilerin cazibe merkezi olan Günpınar ve Başdirek mahallelerinde pancar hasadı devam ediyor.  Kaymakam Malik Çalışır, kayısı diyarında bu çalışmaları görmek bizleri mutlu etti. Pancar üreticilerimizi sahada görmek ve var ise sorunlarını dinlemek için buradayız beş yıl önce sulu tarıma geçen bölgede pancar, patates ve domates üretimi ön planda çiftçilerimizde dinlediğimize göre sulama ile sorun var İnşallah bu sorun giderilirse önümüzdeki sezon verim daha da artar dedi. 

Başdirek mahallesi muhtarı Hakan Gökçe, sulama sorunu giderilirse verimin daha da artacağını söyledi. Gökçe;  "Başdirek mahallesi  Darende’de tarım açısından en önemli  ovalardan  bir tanesidir.  2015 de sulu tarıma geçmemiz sebebiyle  şeker pancarı  yetiştirmeye başladık  ve bu sürede en güzel ve en verimli kaliteyi yakaladık.  Pancar bölgemizde hasat Ekim, Kasım ve Aralık aylarında yapılmaktadır. Biz üreticilerin en önemli sorunu sulama birlikleri ile yaşadığımız problemler pancar ekimini biraz düşürmüş olsa da hedefimiz 30 bin tonu yakalamaktır." dedi.

Gökçe; " bugün kaymakamımız Malik Çalışır Darende ziraat odası başkanı Orhan Karaca ve Gıda tarım ve hayvancılık müdürü Suat Demir pancar tarlalarını gezerek çalışmalarımız hakkında bilgiler aldılar ben çiftçilerimiz adına gururlandım ve teşekkür ediyorum" dedi.

 HÜSEYİNCANBAY/ AHMET ÇAKIR  

Kaynak: Editör:
Etiketler: Darende’de, Pancar, Hasadı, Devam, Ediyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı