Haber Detayı
19 Ağustos 2019 - Pazartesi 12:48
 
DARENDE FESTİVAL İLE COŞTU
Darende geleneksel Zengibar karakucak güreş ve kültür festivali coşku içinde geçti. Darende belediyesi tarafından organize edilen 66 Zengibar karakucak güreş ve kültür festivali hükümet binası önünde kortej yürüyüşü ile başladı. Kemal Özkan sünnet şöleni, ilahi dinletisi ve semazen gösterilerini yemek yarışması, kavun ve bal yarışması takip etti. Festival, trap atışları ve yaklaşık 12 bin vatandaşın katıldığı Mustafa Ceceli, Ali Kınık sahneye çıktığı müzik şöleni ile devam etti ve Zengibar karakucak güreşleri ile sona erdi.
Kültür Haberi
DARENDE FESTİVAL İLE COŞTU

Darende belediye başkanı İsa Özkan festivalin bir değerlendirmesini yaparak; “Ata sporumuz olan  güreşler, 66 senedir geleneksel olarak Darende’mizde devam ediyor.  Resmi rakam bu ama Darende de güreşlerin tarihi yüzlerce yıl öncesine dayandığı biliniyor. Bugün biz düzenliyoruz, yarın bir başkası düzenleyecek. Yeter ki birlik ve beraberlik içerisinde olsun, Darendemize yakışır şekilde olsun ben festivalimizin düzenlenmesinde emeği geçen uzaktan yakında festivalimize katılan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Malatya Valisi Aydın Baruş, millet vekilleri Öznur Çalık, Bülent Tüfenkçi,Adana millet vekili Tamer Karadağlı ve Malatya büyükşehir belediye başkanı Selahattin Gürkan ve kaymakam Enver Hakan Zengince’nin  teşekkür konuşmasından sonra söz alan Malatya millet vekili Zengibar karakucak güreş ve kültür festivali ağası seçilen Ahmet Çakır  ise, festivallin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Çakır; “ Darendemizin bu güzel gününde her zaman olduğu gibi birlik ve beraberlik içerisindeyiz.  Darende’de çocukluğumuz ve gençliğimizde yapılan festivalleri hatırladığımda bugün gelişerek ve daha geniş kapsamlı devam ettiğini görüyoruz.  Darende tarihi ve  kültürü  ile Anadoluyu temsil eden  birikmiş insan gücü ile çevresine çok güzel örnek oluyor.  Memleketimizin hizmet karı olarak bizlerde Malatyamızın, Darendemizin kalkınmasına kültürel faaliyetlerin ve sporun gelişmesinde elimizden geldiği kadar destek olmaya çalışıyoruz. Her festivalde ağalık veriliyor ben daha önce ağalık yapan hemşerilerime teşekkür ediyorum.  Bu topraklara ait olmak, Darendeli olmak  bu topraklara katkı sağlamak çok güzel. Bu şehrin gelişmesine katkı sağlayan, bu topraklarla bağımızın ve iletişimimizin kopmaması adına  buralara sponsor olan hemşerilerime teşekkür ediyorum. Ayrıca bu organizede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” İfadelerini kullandı.

66 Zengibar karakucak güreş ve kültür festivali kapsamında  yapılan etkinliklerde dereceye girenlere hediyeleri belediye başkanı İsa Özkan tarafından verildi.

Zengibar Karakucak güreş ve kültür festivalinde baş pehlivanlığını Enes Bandırma’yı  yenen ve Amasya adına güreşen Fatih Kanbur oldu.

Festivaline Malatya millet vekilleri, Bülent Tüfenkci, Öznur çalık, Ahmet çakır, Hakan Kahtalı, Adana millet vekili Tamer Karadağlı, Malatya büyükşehir belediye başkanı Selahhattin Gürkan, Darende Kaymakamı Enver Hakan Zengince, Battalgazi belediye başkanı Osman Güder, Yeşilyurt belediye başkanı  Mehmet Çınar ev sahibi olarak Darende belediye başkanı İsa Özkan ve çok sayıda davetli katıldı.     

 

 

Kaynak: Editör: Ahmet Çakır
Etiketler: DARENDE, FESTİVAL, İLE, COŞTU,
Yorumlar
Haber Yazılımı