Haber Detayı
09 Şubat 2018 - Cuma 18:04
 
Darendelilerden Yoğun İlgi
Kurtuluş savaşında Darende’den yola çıkan ve Maraş savunmasına katılan 120 kahramanın hikayesini anlatan Madalyasız adlı roman ilçede büyük ilgi gördü.
Gündem Haberi
Darendelilerden Yoğun İlgi

1919 yılında kendisi ve oğlu dahil 120 kişilik çetesine liderlik ederek, Mustafa Kemal Paşa’nın emriyle Maraş’ın Fransız işgaline karşı direniş mücadelesine katılan Yeniceli Mehmet Ağa’nın yaşam öyküsünün anlatıldığı roman kahramanları memleketi Darende’de büyük ilgi gördü. Mehmet Uluğtürkan’ın geçtiğimiz ay Doğan Kitap’tan çıkan Madalyasız adlı romanını alabilmek için kitapçıya gelen okurlar, uzun kuyruklar oluşturdu. İlçenin birkaç kitapçısından biri olan Derya Kitapevi’nin sahibi Mehmet Nejmettin Erdoğan, “Darendeliler Madalyasız adlı romana büyük ilgi gösterdi. Günler öncesinden sorulmaya başlayan kitap geldiği gün tükendi ve yeniden sipariş verdik” dedi.

Darende Kaymakamı Enver Hakan Zengince de benzeri görülmemiş vefası, vatan sevgisi ve kahramanlığını romandan öğrendikleri Yeniceli Mehmet Ağa’nın ilçelerinden çıkmasının gurur verdiğini söyledi. Unutulan kahramanın Madalyasız adlı romanla yeniden gündeme geldiğini belirten Kaymakam Zengince, “Bu değerlerimizi tanımak, gelecek kuşaklara aktarmak için bir dizi etkinlik yapmayı planlıyoruz. İlk olarak romanın yazarı Mehmet Uluğtürkan’ı ilçemize davet ederek, kendisinden Yeniceli Mehmet Ağa’yı anlatmasını istedik. Kurtuluş savaşında şehit olan hemşehrilerimizi anacağımız bir konferans düzenleyeceğiz. Romanın ilçede ilgi görmesi sevindirici” dedi.

 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Ahmet Çakır
Etiketler: Darendelilerden, Yoğun, İlgi,
Yorumlar
Haber Yazılımı