Haber Detayı
02 Ocak 2018 - Salı 09:03
 
“Dargınları Barıştırıyoruz”
Alevi Eşit Yurttaşlık Derneği tarafından, Abdal Musa Lokması ve Cem etkinliği gerçekleştirildi. Dernek Başkanı Erdoğan Ünverdi, “Bu lokmalar ile bütün canları bir arada buluşturuyoruz. Dargınları barıştırıyoruz” dedi.
Yaşam Haberi
“Dargınları Barıştırıyoruz”

Alevi Eşit Yurttaşlık Derneği tarafından, Abdal Musa Lokması ve Cem etkinliği düzenlendi. Yeşilyurt ilçesi Paşaköşkü mevki Pazar sokağı içerisinde yer alan dernek binasında gerçekleştirilen etkinliğe, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, CHP Yeşilyurt ilçe Başkanı Avukat Ahmet Pektaş, CHP Battalgazi ilçe Başkanı Bahattin Öner, PSAKD Ören Şube Başkanı Mazlum Köse, ADD Malatya Şube Başkanı Yunus Millioğulları’nın yanı sıra eşit yurttaşlık derneği yönetimi ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Lokma ve cem etkinliği öncesi bir değerlendirme yapan Dernek Başkanı Erdoğan Ünverdi, lokmanın birlik ve beraberliği pekiştirdiğini söyleyerek şu açıklamalara yer verdi; “Abdal Musa birlik lokmaları, Alevi geleneğinde önemli bir etkinlik olarak ön plana çıkmaktadır. Abdal Musa, Hünkar Hacı Bektaşi Veli’nin, amcasının torunudur,  Antalya yöresinde faaliyet yürütmüş ve türbesi de Antalya’nın Elmalı ilçesine bağlı Tekke köyünde bulunmaktadır. En önemli alevi önderlerinden biride,  Abdal Sultandır. Hacı Bektaşi Veli’den sonra ikinci sırada olarak değerlendirebiliriz. Abdal Musa lokmaları olarak lokma düzenliyoruz. Bu lokmalar ile bütün canları bir arada buluşturuyoruz. Dargınları barıştırıyoruz. Bu lokmalar, herkesin gönlünden kopan malzemelerle bir araya getiriliyor. Bu birlikteliği temsil ediyor ve yine pişen bu lokmalar birliktelik içerisinde paylaşıp yeniliyor. Abdal Musa lokması, Alevi canları bir araya getirmeye yönelik etkinliklerden bir tanesi. Her yıl Kasım, Aralık ve Ocak aylarında yapılmaktadır. Bizlerde Alevi eşit yurttaşlık derneği olarak da bu geleneği sürdürme niyetindeyiz, Kısıtlı imkanlarla yaptığımız bu etkinliği, inşallah gelecek yıl daha da büyütmeyi hedefletmekteyiz” dedi.

Yapılan açıklama sonrasında, birlik cemi etkinliği gerçekleştirilirken, sonrasında kazanlarda birlik içerisinde pişirilen lokmalar, katılanlara ikram edildi. 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: “Dargınları, Barıştırıyoruz”,
Yorumlar
Haber Yazılımı