Haber Detayı
16 Kasım 2017 - Perşembe 09:20
 
“Değerinden Fazla Vergi Ödüyoruz”
Battalgazi ilçesi Niyazi mahalle sakinleri, Büyükşehrin daire rayiç bedelini yükselttiğini ileri sürerek, eskiye oranla iki katına çıkan emlak vergileri için dava yoluna gideceklerini belirtti.
Ekonomi Haberi
“Değerinden Fazla Vergi Ödüyoruz”

Türkiye’nin dört bir yanında yükselen emlak vergisi vatandaşı isyan ettiriyor. Battalgazi Mahallesi Niyazi mahallesi sakinleri apartmanlarda yer alan dükkânlardan dolayı emlak vergilerinin yükseltildiğini ileri sürerek sorunun çözülmesini bekliyor. 

“FAZLA DEĞER ÜZERİNDE ÖDÜYORUZ”

Rayiç bedellerinin gereğinden fazla yüksek gösterildiğini belirten mahalle sakinleri: “2017 emlak değerleri, dairelerimizin 2 katı olarak yüksek çıktığını gördük. Bundan dolayı emlak vergilerimizi fazla değer üzerinde ödüyoruz. Dairelerimiz metre kare birim fiyatı serbest piyasada 750 TL metre kare iken emlak vergisinde bin 600 TL metre kare olarak hesaplanmış. 165 metre kare dairenin fiyatı 123 bin 750 TL iken belediye rayiç fiyatı 264 bin TL olarak hesaplamıştır. Değerinden fazla vergi ödüyoruz. Mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz” dedi.

“DÜKKÂN YERİNE APARTMANA YANSITIYORLAR”

Yapılan uygulamadan dolayı fazla emlak vergisi ödediklerini belirten Fikret Tosun ise, vergi artmasında apartman altında yer alan dükkânların önemli rol oynadığını dile getirerek “Apartman altında yer alan dükkân, kiralarının çok yüksek olmasına sebep oluyor. Bunu da direk dükkâna yansıtmak yerine apartmanlara yansıtıyorlar. Dükkânların fiyatını dairelere yansıtmışlar. Özellikle Niyazi Mahallesi, Ak Pınar, İnönü Caddesi’nde yer alan dükkânların değeri katlanıyor. Bundan dolayı dairelerin de rayiç bedeli yükseliyor. Bu da ister istemez emlak vergisinin artmasına neden oluyor. 140 bin lira olan dairenin fiyatı 150 bin lira artarak gösterilmiş. 290 bin lira oluyor” şeklinde konuştu.

“YARISINI BELEDİYE VERSİN BELEDİYEYE SATALIM”

İmza toplayıp Battalgazi Belediye Başkanlığı’na gittiklerini aktaran Tosun, şöyle devam etti: “İmza toplayıp belediyeye verdik. Bize cevap olarak mahkemeye başvurun diyorlar. Malatya Büyükşehir Belediyesi çözüm bulmak zorundadır. Çünkü bu suçu işleyenler belediye içinde yer alıyor. Bu konuda sadece biz değil bütün komşular mağdur oluyor. İmza veren komşular belediye biçtiği değerin yarısını versin dairelerimizi belediyeye satalım diyorlar. Biçtiği dairenin fiyatı üzerinden de emlak vergisi alıyor. 140 bin TL’lik daireye dükkânlardan dolayı 290 Bin TL’lik rayiç bedeli biçmişler.”

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: “Değerinden, Fazla, Vergi, Ödüyoruz”,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
“Değerinden Fazla Vergi Ödüyoruz”
Yorumlar
Haber Yazılımı