Haber Detayı
20 Mart 2018 - Salı 16:10
 
“Demokrasinin Olmazsa Olmazı Örgütlü Yapılardır”
Malatya Mimarlar Odası ziyaretinde konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, “Bazen sendika, bazen meslek örgütleri, bazen dernekler farklı ses çıkarıyorsa susturmaya çalışıyorlar. Kendi düşüncelerine yakın sendikaların, STK’ların yaşaması, büyümesi için çaba gösteriliyor, farklı düşünceleri yok etmeye çalışıyorlar” dedi.
Siyaset Haberi
 “Demokrasinin Olmazsa Olmazı Örgütlü Yapılardır”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, beraberinde İl Başkanı Enver Kiraz, Battalgazi İlçe Başkanı Bahattin Öner, Yeşilyurt İlçe Başkanı Av. Ahmet Pektaş, Büyükşehir Belediyesi CHP grup sözcüsü Hurşit Kuşçu ile birlikte geçtiğimiz günlerde genel kurulunu gerçekleştiren Malatya Mimarlar Odası’nı ziyaret etti. Türk Mimar Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) Mimarlar Odası Malatya Şube Başkanı Fatma Türkmen Altaş, ziyaretten duyduğu memnuiyeti dile getirerek “Malatya Mimarlar Odası’nı nerelere taşıyabiliriz, birlikte neler yapabiliriz bunları tüm siyasi partilerimizle birlikte ortak paydada değerlendirip alacağız” dedi.

“MİMARLARIMIZA BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR”

Mimarlık mesleğinin şehir açısından, şehirde yaşayan insanlar açısından önemli olduğunu belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Sizlerin yetkisi ne kadar fazla olursa kentin yaşanılırlığı o kadar olumlu etkilenir. Siyasi görüşler değişse de yöneticiler çok fazla işlerine müdahale edilmesini istemiyor. Dünya’daki demokrasilerin önemli ölçütlerinden birisi siyasi partilerdir, bir başka ölçü de sivil toplum örgütlerinin, meslek birliklerinin etkili olmasıdır. Eğer bir ülkede meslek odaları etkili değilse demokratik katılımcılıkta sorun var demektir” dedi.

“HÜKÜMET BASKI UYGULUYOR”

CHP Milletvekili Ağbaba, “Son dönemlerde sadece mühendis ve mimar odalarına değil, tüm örgütlü kesimlere hükümet tarafından uygulanan bir baskı var. Bunu da görmezden gelemeyiz. Bazen sendika, bazen meslek örgütleri, bazen dernekler farklı ses çıkarıyorsa susturmaya çalışıyorlar. Kendi düşüncelerine yakın sendikaların, STK’ların yaşaması, büyümesi için çaba gösteriliyor. Geçtiğimiz günlerde bir yandan ‘barış istiyoruz’ diyen Türk Tabipler Birliği’nin açıklamasına diğer yandan Afrin’le ilgili operasyonu sonuna kadar destekleyen Barolar Birliği’ne çok sert tepki gösterildi. Paralel yapılar kurarak egemen olamadıkları düşünceleri yok etmeye çalışıyorlar.  Siyasi görüşümüz ne olursa olsun, kendi içimizde örgütlü değilsek, bugün AK Parti yarın bir başkası ezmek isteyecektir. Bu nedenle örgütlü olmak birlikte hareket etmek lazım. Çıkarılan bir torba yasayla TMMOB’nin yetkileri budandı. Bilinmeli ki o torba yasaya karşı çok sert muhalefet ettik. Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da mimarlarımızın, mühendislerimizin, şehir planlamacılarımızın fikirlerini alarak yerel ve genel politikalar oluşturacağız” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: , “Demokrasinin, Olmazsa, Olmazı, Örgütlü, Yapılardır”,
Yorumlar
Haber Yazılımı