Haber Detayı
01 Aralık 2017 - Cuma 08:59
 
“Denetimlerin Sıklaştırılması Lazım!”
Malatya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Ertuğrul Özdemir, sokak hayvanları ve petshoplarda satılan hayvanlara ilişkin bir açıklama yaparak, hayvan haklarının önemine dikkat çekti.
Video Haber Haberi
“Denetimlerin Sıklaştırılması Lazım!”

Malatya Büyükşehir Belediyesinin Sokak hayvanları ile ilgili güzel çalışmaların olduğunu dile getiren Malatya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Ertuğrul Özdemir, petshoplarla yapılan hayvan satışlarının sık sık denetlenmesi gerektiğini vurguladı.

“KISIRLAŞTIRMA HAYVANA EZİYET DEĞİL”

Özdemir, sokak hayvanları için ayrılan bütçelerin yeterli olmadığını belirterek, “Sokak hayvanları için ayrılan bütçenin yeterli olduğu kanaatinde değilim. Sokak hayvanları için Malatya’da güzel çalışmalar var. Eskiden biliyorsunuz Bulgurlu Köyü üzerinde bakım yeri vardı. Daha sonra Belediye geniş bir alanda hayvanlar için hem rehabilitasyon hem geniş bir alanda rahtça, özgürce gezebileceği bir alan yapıldı.  Burası yapıldıktan sonra alan tamamen çevrili bir şekilde olacak. Bakım evi de olacak. Hastalanan hayvanların bakımı, kontrolü de olacak. Kısırlaştırma muhakkak olmalı. Bugün köpekle senede 2 defa yavru yapıyor. Gebelik süreleri de 2 ay oluyor.  En az 2’den başlıyor 15’e kadar sayı artıyor.  Onun için kısırlaştırma yapılması. Hayvan Hakları, Uluslararası Hayvan Hakları kısırlaştırmaya karşı çıkmıyor. Çünkü bu yöntem ile sadece üremesine, çoğalmasına engel oluyorsun. Eziyet söz konusu değil” dedi.

“PETSHOPLAR KANUNLAR ÇERÇEVESİNDE OLMALI”

Petshop konusuna da değine Özdemir, şöyle devam etti: “Petshoplar dahi bütün hizmetler kanunların belirlediği kanunlar çerçevesinde olmalı. 2011 yılında yayınlanan yönetmelikte petshop açılması için bazı yönetmeliklerin olması gerekiyor. Üretim yeri, eğitim yeri, satış yeri olmak üzere bölümler açılıyor. Eğer sadece satış yeri açılacaksa Gıda Tarım İl Müdürlüğüne müracaat ediliyor. Açacağın yeri gerek dış tarafı gerek iç tarafı belirtilir. Tarım İl Müdürlüğü gelip kontrol ediyor. Uygun görüldükten sonra o bölgenin çevreye uyumu uygun mudur diye belediye, Çevre Orman Müdürlüğü ve Gıda Tarım Hayvancılıktan bire kişi olmak üzere 3 kişi o yeri kontrol ediyor. Çevreye de rahatsızlık vermemesi lazım. Bu anlamda uygunsa ruhsat veriliyor. Hem hayvanın sağlığı hem de orada yaşayan bazı insanların rahatsız edilmemesi gerekiyor.”

“DENETİMLERİN SIKLAŞTIRILMASI LAZIM”

Satış yapan yerlerde hayvana eziyet edilmemesi noktasında dikkat etmeleri gerektiğinin altını çizen Özdemir, “Tabi petsoplarda hayvan satışının amacı, satış yaparak insanlarda bir hobi oluşturma, hayvan sevgisi kazandırmak. Bunu yaparken de hayvanın hijyen, refah şartlarına dikkat edilmesi lazım. Orada bir veteriner hekim ile çalışmak zorundalar. Malatya’da petshoplar mevzuata uygun şekilde yürütülmemektedir. Bu konuda yönetmelik çıktı yavaş yavaş uygulanacak. Yönetmelikte kedinin, köpeğin kafes genişliğinin ne kadar olacağı, kuşların nasıl olacağını belirtiliyor. Mesela 5 kilograma kadar bir köpeğin 4 metrekarelik bir alanda olması lazım. Bunun uygulayıcısı petshoplar, denetleyicisi de Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafında yapılacak. Son yasa ile ilgili Veteriner ile ilgili petshoplara maliyet getirdiği için Veterinerler 5 tane iş yerine bakabiliyor. Bu sayıyı yükselttiler zannedersem. Veteriner hekimin kontrolünde yapılarak onların sağlık, hijyen ve rahatına dikkat edilmesi gerekiyor.  Yeterli mi, değil ama denetimlerin sıklaştırılması lazım. Hatta satış çalışmaları ile ilgili çalışmalar var. Bunların petshoplarda değil, katalog usulü ile satış yapılması var” diye konuştu.

HAYVAN ALIRKEN DİKKAT!

Özdemir, yavru köpeklerin yeteri kadar büyümenden satılmaması gerektiğini de aktararak şunları söyledi: “Petsoplarda bulunan kedi ve köpeklerin 1 buçuk yaşında küçük olarak bulundurulması kanunen yasak. 1 bucuk yaşını doldurduktan sonra da köpek gençlik aşısı, karma aşı dediğimiz aşının yapılması lazım.  Karma aşı yapıldıktan 15 gün sonra satışa sunulması lazım. Bu demek ki 2 aylıktan önce satışının yapılmaması lazım. Vatandaşlar petshoplardan hayvan alırken o hayvanın kimlik bilgilerini, şatış tutanakalrını, karnesinin alınması lazım. Hangi aşıların yapıldığı ne zaman yapıldığı bilinmesi lazım. Son günlerde bazı yerlerde görüyor, petshop sahibi Karma Aşıyı kendisi yapıyor. Nerden temin ettiği bilinmiyor. Çok büyük bir risk. Kendi yetkileri olmadan bunu yapan var. ne düşünce ile yaptıkları bilinmiyor ama kontrollerin, denetimlerin yapılması lazım.”

“YASAKLANMASI DOĞRU DEĞİL AMA…”

Özdemir, son olarak petshoplara tamamen karşı olmadıklarını dile getirerek, “Yasaklanması doğru değil ama kuralları çerçevesinde yapılması lazım. Hayvan sevgisi olan kişiler vicdanlı, merhametli olur. Biz her zaman şunu söyleriz; hayvanları sevmeyen insanları hiç sevemez. Hayvan sevgisini de aşılmak lazım ama kurallara riayet ederek. Gelişmiş ülkelerde bu satışlar katalog üzerinden yapılıyor. Üretim çiftlikleri şehrin dışında yer alıyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: “Denetimlerin, Sıklaştırılması, Lazım!”,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
“Denetimlerin Sıklaştırılması Lazım!”
Yorumlar
Haber Yazılımı