Haber Detayı
03 Kasım 2017 - Cuma 09:56
 
“Denetimsiz Geziyorlar”
TMMOB Makine Mühendisleri Odası Malatya İl Şube Temsilci Başkanı Erdal Yavaş, LPG’li otomobillerle ilgili araç muayene istasyonlarına ‘gaz sızdırmazlık raporu’ beyan etme zorunluluğunun 2012 yılından itibaren kaldırıldığını, bu nedenle denetimsiz, tehlike arz eden binlerce aracın sokaklarda dolaştığını söyledi.
Video Haber Haberi
“Denetimsiz Geziyorlar”

Makine Mühendisleri Odası Malatya İl Şube Temsilci Başkanı Erdal Yavaş, araçların LPG/CNG’ye dönüştürülmesi işlemi sırasında alınan raporlarla ilgili yapılan yönetmelik değişikliğiyle LPG’li araçların denetimsiz hale getirildiğini, bunun da kazalara yol açacağı uyarısında bulundu.

“BİR GEREKÇESİ BİLE YOK”

Gaz sızdırmazlık ve montaj raporu almak için Makina Mühendisleri Odasına başvurulması zorunluluğu kaldırıldığını hatırlatan Yavaş, “Bu sızdırmazlık raporları aslında 2012 yılında kaldırıldı. Tabii bu kaldırmanın kendisini kendine göre bir gerekçesi bile yok. Bizim yaptığımız işte bir nevi kamu denetim görevidir. Biz kamu adına bu araçların teknik olarak usulüne uygun yapıldığını, gaz sızdırmadığını teknik olarak bir problemin olmadığını alıyorduk. 2012 yılında bir yönetmelikle bu bizim denetiminden çıkarıldı” dedi.

“AĞIR KUSUR OLMAKTAN ÇIKARILDI”

Denetimin şuan isteğe bağlı duruma geldiğini aktaran Yavaş, “Şimdi de denetimden çıkardıktan sonra da isteğe bağlı hale getirildi. Sızdırmalık ağır kusur olmaktan çıkarıldı. Çıkarılınca da vatandaş yapmamaya başladı. Yeni montajlarda bizim tespit raporlarımız var. Yeni monte edilen bir LPG’li araç Makine Mühendisleri Odasının denetim istasyonuna geliyordu. Orada gerekli denetimleri yapılıyordu, onay veriliyordu. Ondan sonra gidip ruhsatı işleniyordu. Şimdi onu da bu son dönemde kaldırdılar. Şu an beyan üzerine bir montaj firması ben bu işi düzgün yaptım diye beyan ettikten sonra gidip ruhsatını işletebiliyor” diye konuştu.

“VATANDAŞI TEHLİKEYE ATMIŞ OLUYORSUNUZ”

Yavaş, denetimlerin bir firmanın inisiyatifine bırakılmaması gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi: “Denetimler ortadan kalktıktan sonra bir insanın canını devletin bir firmanın inisiyatifine bırakması ya da oradaki çalışan birinin vicdanına bırakması kabul edilemez bir durum. Bizim meslek odalarının yaptığı ve teknik kontroller önemlidir. Siz meslek odalarıyla çalışmaya bilirsiniz. Devlet,  yetkisini onlara vermek istemeyebilir ama bunu bir şekilde kendilerinin yapması gerekiyor. Bunu bir firmanın inisiyatifine bırakmak kabul edilebilir bir durum değil. LPG tankı düşünün, siz işine sıkıştırırsanız gazı, sıvı havale getirmiş olursunuz.  Şimdi o tanka gerekli tedbirleri almazsanız, gerekli periyodik kontrolleri yapmazsanız o tank, zamanla deforme oluyor zaten.  Bir ömrü var çünkü. O ömrü gittikten sonra tehlikeli hale geliyor. Vatandaşı bilerek ve isteyerek tehlikeye atmış oluyorsunuz, devletin de eli ile bunu yapmış oluyorsunuz.”

“KONTROL OLMAZSA TESPİT ETMEK MÜMKÜN DEĞİL”

Devletin vatandaşın can ve mal güvenliğini sağlamak zorunda olduğunu ifade eden Yavaş, şöyle devam etti: “Devlet deprem dolayısıyla riskli evi olanlara diyor ki sizin ev riskli bir yapı. Eviniz resen bile olsa yıkılacak. Şimdi bu da aynısı. Belki siz çıkmak istemiyorsunuz, belki evi yıkmak istemiyorsunuz ama diyor ki, ben devlet olarak senin can ve mal güvenliğini sağlamak zorundayım. Gidiyor resen bile olsa o evi yıktırıyor. Şimdi bunu yapan, bu konuda adımı atan devlet, LPG’li araç konusunda denetimleri ortadan kaldırıyor. 2012 yılına kadar kontrol ettiğimiz tanklar şuanda zaten kontrolü yapılmış halde geziyor. Şimdi 3 sene sonra ne olacak, o kontrollerin sonu gelmiş olacak. Yani artık o araçtaki kullanılan malzemenin değişmesi gerekiyor. Değişmesini kim tespit edecek? İşte kontrol olmazsa tespit etmek mümkün değil zaten. Adam o tank la gezmeye devam edecek ve ömrü tükenen tank ne olacak, bir yerde patlak verecek. Patlak verdiğinde o aracın içerisindeki insana zarar verecek, araca zarar verecek.  Buda can ve mal varlığını tehdit etmiyor mu, ediyor. Bunu bu şekliyle devletin yapması, bizim teknik olarak kabul edebileceğimiz bir durum değil.”

“BEN SİZE NASIL GÜVENEYİM”

Yapılan uygulamanın mantıksal açıklamasının olmadığını dile getiren Yavaş, “Mesela diyelim ki on senelik tank ömrü dolmuş, onun değiştirmesi gerekiyordu.  Orada bir projede hazırlaması gerekiyordu.  Şimdi o da ortadan kaldırıldı. Yani 2012’deki sıfır montajlar yapılıp bize kontrole geliyordu, onlarda ortadan kaldırıldı.  Şimdi diyorlar ki firma kendi yapsın, doğruluğunu da beyan etsin. Siz kendiniz ürettiğiniz bir ya da montajını yaptığınız bir doğruluğunu kendiniz beyan etikten sonra,  ben size nasıl güveneyim.  Bir de bir iki satır yazıyla biz bunu iptal ettiler.  Bu kadar komik bir şeyin yapılması aklın alabileceği bir şey değil.

“ŞUAN SİSTEMDE HİÇBİR DENETİM YOK”

Yavaş, kontrollerin olmadığı yerde kazaların artacağını da belirterek şöyle devam etti: “ Organize sanayide kazanlar, basınçlı kaplar patlıyor ondan sonra güvenlik çalışması yapılıyor. Bazı denetimler ya devlet eliyle yapılması lazım ya da yarı devlet kurumları ile yapılması lazım. Denetimler özelleştiği zaman siz, denetimsizliğin önünü açmış olursunuz. Açtığını zaman vatandaşın can ve mal güvenliği tehlikeye girmiş oluyor. Şuan ki sistemde hiçbir denetim yok. Sadece vatandaş getirirse denetim oluyor. Herhangi bir zorunluluk yok. Bizim vatandaşımız hala durumun farkında olmayabilir. Vatandaşın inisiyatifine bırakıldığı zaman sıkıntılar doğabilir. Depreme dayanaksız evde kalır ama deprem 40 yılda bir olur der oturmaya devam eder.”

“AKLA İZANA UYACAK BİR DURUM DEĞİL”

Yavaş, işi parasal boyutu olarak ele alanlara cevaben de, “Zaten bir denetimde 25-35 TL ücret alınıyor. Araç istasyonuna gittiğinizde ya da burada sanayide bir yere gittiğinizde egzoz emisyon raporu istediğinizde 50 TL alıyor. Biz LPG sızdırmalık raporu veriyoruz. Bir mühendis denetim yapıyor herhangi bir kusur var mı, yok mu ona bakıyor ona göre arıza varsa git yaptır gel ve bunu yaptırdığı halde 35 TL ödüyor.  İşi tamamen parasal boyuta vurduğun zaman bu manipülatif bir şeydir. Gerekçe oluşturmak için oluşan bir durum diye düşünüyoruz. Akla izana uyacak bir durum değil” diye belirtti.

‘BU UYGULAMA İNANILIR GİBİ DEĞİL’

Bu zamana kadar birçok aracın denetimden geçmediğini kaydeden Yavaş, şu şekilde konuştu: “2011 yılında sadece Malatya’da bizim denetimimizden geçen sızdırmalık raporu ve aracında tank değişimi gerekmiş ya da yeni montaj gerekmiş 16 bin 746 araç, bizim denetimimizden geçmiş. 2016 yılında 6 bin 97 araç denetimden geçmiş. Arada 10 binden fazla bir fark var. Şuanda bir olay olmuyorsa eski denetimlerin faydası sürüyordur. Aradaki fark denetimsiz şekilde sürüyor.  Bu araçlar tehlikeli bir şekilde Allah’a emanet bir şekilde dışarıda geziyor. Araçta gaz sızdırma olduğunda sürücü anlamayabilir. Aracın içine girdiğinizde elinizde sigara olabilir ya da kapılar biliyorsunuz çarptığında statik elektrik üretiyor. Bir kıvılcım atıyor yani. Ondan bile patlama meydana geliyor.  Bu kadar hassas bir konuda böyle bir uygulama olması inanılır gibi değil.  Biz umut ediyoruz ki bir düzene yeniden sokulması, yeniden kamu eli ile yapılması. Bu sadece LPG değil her alanda yapılması gerekiyor.”

Yavaş, son olarak, “Biz mesleki odalarının kamu denetim haklarının elinden alınmasını,  mesleki denetim haklarının elinden alınmasını istemiyoruz. Eğer devlet olarak başka bir mekanizma ile bu işi yapacaklarsa buna itirazımız yok. Meslek odalarının görevi olan denetimlerin önünün açılmasını isteriz.  Yaptığımız işlerin hepsi de tekniğe uygun dört dörtlük yapılmakta. Bunu piyasadaki vatandaşlar da biliyor, ciddi kurumlar da biliyor” dedi.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: “Denetimsiz, Geziyorlar”,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
“Denetimsiz Geziyorlar”
“Denetimsiz Geziyorlar”
Yorumlar
Haber Yazılımı