Haber Detayı
02 Şubat 2019 - Cumartesi 10:47
 
Depolarda İşsizlik Sinyali
Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu; "Eski Tekel depolarının ihale ile satışa çıkarılması orada istihdam gören yaklaşık bin 500 kişinin işsiz kalmasının sinyalini veriyor" dedi.
Video Haber Haberi
 Depolarda İşsizlik Sinyali

 

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu; Malatya E tipi Cezaevi yan tarafından bulunan Tekel depolarını işaret ederek;" Tekel depolarının ihale ile satışa çıkarılması orada istihdam gören yaklaşık bin 500 kişinin işsiz kalmasının sinyalini veriyor" dedi.

 

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 2019 yılı ilk meclis toplantısını gerçekleştirdi. Meclis Başkanvekili Hakan Er Başkanlığında toplanan mecliste Ticaret ve Sanayi Odası eksperlerine orman mühendisi dahil edilmesi görüşülüp karara bağlandı.

SORUNLAR GÜNDEME GETİRİLDİ

Toplantıda Yönetim Kurulu Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, faaliyetle ile TOBB tarafından düzenlenen “Ekonomi Şurası” hakkında bilgiler verdi.

Sadıkoğlu, ayrıca sorun ve sıkıntılar hakkında bilgiler verdi; “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve 7 bakanımızın katılımıyla gerçekleşen Ekonomi Şurasında daha önce Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Toplantılarında belirlenen sorunlar, ilimiz ve bölgemiz nezdinde yaptığımız çalışmalar sonucunda ortaya çıkan verileri Sayın Cumhurbaşkanımıza ulaştırdık. Sıraladığımız sorunların başında ise yerli malının kullanılmasının desteklenmesi, finanse erişimde zorluklar, inşaat sektöründeki daralmanın getirdiği sıkıntılar, Eximbank ve KGF kredilerinin etkin kullanılması, SGK prim destekleri gibi konular yer aldı. Cezaevi yanında bulunan tekel depolarında çalışanların önemli sorunları var. Tekel depolarının ihale ile satışa çıkarılması orada istihdam gören yaklaşık bin 500 kişinin işsiz kalmasının sinyalini verdiği için AK Parti Milletvekilimiz Bülent Tüfenkci ile oraya bir ziyaret gerçekleştirdik. Depoların satışının engellenmesi için yetkililer ile görüşerek çözüm yolu aradık. Orada çalışan kişilerin şartlarını iyileştirmek için tekstil kümelenmesi adı altında FKA’ya bir proje verdik. 12 milyon değerindeki projemiz onaylandığı zaman bodrum altında, küçük dükkanlarda faaliyet gösteren firmaları bir araya getirerek şartlarını iyileştirip işlerini geliştirmek ve piyasa oluşturmalarını sağlayacağız” İfadelerini kullandı.

"SORUNLAR BAKANA AKTARILDI"

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati’ye üyelerinin sorunlarını aktardığını söyleyen Sadıkoğlu “Üyelerimizin yaşadığı problemleri birebir bakan yardımcımıza aktardım. Fırıncıların ekmekle ilgili yaşadığı sıkıntıları, kuyumcuların taksit yapamadığı için problem yaşadıklarını, Hal Kanun Yasası ile haldeki esnafımızın mağdur olduğunu, banka faizlerinin yüksek olması nedeniyle ekonominin durağanlaştığını ve daha birçok problemi kendisine ilettim ve kendisinden bu konuların takipçisi olacağının sözünü aldım.” Dedi.

Yönetim Kurulu çalışmalarının ardından Ticaret ve Sanayi Odasına kayıtlı olan ve meslekte 30 yılını geride bırakan üyelere “30. Yıl Onur Plaketi” verildi.

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: , Depolarda, İşsizlik, Sinyali,
Yorumlar
Haber Yazılımı