Deprem Sonrası Psikolojik İlk Yardım
Haber
01 Şubat 2020 - Cumartesi 10:58
 
Deprem Sonrası Psikolojik İlk Yardım
Merkez üssü Elazığ Sivrice olan deprem sonrasında yetişkinlerin ve özelliklede çocukların psikolojik sıkıntı içerisinde olduğunu ifade ederek bu durumdan kurtulma yolları hakkında, uzman psikolog Merve Uçkaç, önemli bilgiler verdi.
Sağlık Haberi
Deprem Sonrası Psikolojik İlk Yardım

 Malatya'da özel bir kurumda Uzman Psikolog olarak görev yapan Merve Uçkaç, yaşanan şiddetli depremin ardından, insanlarda oluşan korkunun ve psikolojik sıkıntıların yenilmesi adına ipuçları verdi. 

 MADDE MADDE YAPILMASI GEREKENLER

Uçkaç açıklamasında şunları söyledi; "Öncelikle hepimize çok geçmiş olsun. Malatya ve Elazığda bulunanlar, 24 Ocak akşamı çok zor anlar yaşadılar ve o bir kaç dakikanın etkileri hala devam etmekte. Deprem anı kısa sürmesine karşın hem evlerdeki tahribatlarla evinden uzakta olmak, hem de deprem anında hissedilen yoğun ölüm korkusu sebebiyle, insanın içindeki temel güvenlik duygusunu sarsılıyor. Bu durumda, bireylerin doğru desteği gömememesi durumunda, travmatik etkiye sebebiyet verebiliyor. Bu sebeple de hem kendimiz, ailemiz ve çocuklar için ne yapmamız gerektiği konusunu gündeme almak istedim.Depremden şehir yaşayan herkes etkilendi elbette ama şüphesiz göçük altından çıkarılan, evleri yıkılan insanların bu zamanda daha çok desteğe ihtiyacı var. Bir gecede insanın evinin yok olması, kendisini en güvende ve rahat htiği yerin gitmesi sarsıcı bir durum. Diğer taraftan da, deprem anındaki sarsıntıyla evdeki eşyaların yer değiştirmesi, etrafındaki insanların korku dolu yüzlerini görmek hem çocuklar için hem de yetişkinler için çok zordu. Peki, bu durumda olan insanlara nasıl yaklaşmalıyız? Psikolojik İlkyardım Nasıl Olur? Psikolojik İlk Yardım beş aşamadan oluşur:

1) Temel fiziksel ihtiyaçları sağlamak.

Öncelikle, travmatik olay sonrasında bireyin öncelikle acil görünen temel yaşam ihtiyaçları( giyecek, yiyecek, ısınma gibi) varsa temin edilmeli. Fiziksel ihtiyaçlar, psikolojik yardımın ilk basamağıdır.

2)Güvende olduğunu htirmek

Fiziksel temel ihtiyaçlar karşılandıktan sonra, bireyin temel psikolojik ihtiyacı olan güven duygusunu yeniden inşa etmek gerekir. Bunun için, ‘Artık güvendesin. Ben senin daha iyi olmanı sağlamak için buradayım, yalnız değilsin.’ mesajını hem sözel olarak iletmek, hemde dolaylı şekilde htirmelisiniz. Özellikle uzun süre enkaz altında tek başına kalan bireyin, yalnız olmadığını hissedeceği desteği almaya ihtiyacı var.

3)Doğru Bilgilendirmek

Bireyi genel durum hakkında, bilgilendirmek gerekir. Depremle ilgili kısa ve öz bilgi verilebilir. Burada önemli olan, genellemeden ziyade samimi ve açık şekilde bilgilendirmektir. Konuşurken, basit anlaşılır ve açık bir dil kullanarak bilgilendirme yapın. Aynı zamanda depremzedeyle ihtiyaç duyduğunda, yardımı nasıl alacağına dair konuşma yapın. Hangi konuda ihtiyaç duyduğunda, kimlerle iletişim kurması gerektiğini anlatmanız yararlı olacaktır.

4)Dinlemek

Depremi travmatize etmiş bireyin yaşadığı stres duygusunu dışarı tahliye etmesi gerekiyor, aksi halde toksik etki yapar vücutta. Bundan dolayıdır ki, deprem tramvası yaşayan birey dinlemekten ziyade daha çok konuşmak ister. Bunun için depremzedenin neler olduğunu anlatması, deprem anında neler yaşadığını sizinle paylaşması, konuşması, şuanda neler htiğini, aklından nelerin geçtiğini söylemesi için onu destekleyin. Onu, sözünü kesmeden, göz teması kurup, empatik şekilde dinleyin. Anladığınızı belirtin..

5)Duygu Yönetimine Yardımcı Olun

Depremin etkisiyle oluşan stres yoğunluğu herkeste farklılık gösteriyor. Korkuyla salgılanan hormonlar, vücudun sakin, huzurlu kalmasını önleyen hormon sistemini baskılıyor. Bunu dengeye getirmek ve sakin kalabilmek için, en pratik yöntemlerden biri, Nefes Egzersizi. Nefes egzerzisi, tramva sonrası negatif duyguların oluşmasını sağlayan sempatik sinir sistemine karşı parasempatk sinir sisteminin çalışmasını sağlar, daha iyi hmenizi sağlar. Bunun için pratik nefes egzersizlerinden uygulaması pratik olanı seçip, düzenli olarak yapmanız iyi htirecektir"

 "DOĞAL AFETLERİ ANLATACAK HİKAYELER OKUYUN"

Uçkaç, 7 yaşına kadar çocukların tam anlamıyla duygularını ifade edemediğine dikkat çekerek; "Az önce bahsettiğim yöntemler daha çok yetişkinler için uygun. Çocuk depremzedeler için ise, birinci ve ikinci madde geçerli olmakla birlikte, başka bir teknik daha eklemek istiyorum. O da: Öykü Terapi.Deprem sonrası çocuklarla birlikte temas halinde olan bireyler masal kitaplarının iyileştirici gücünden yararlanabilir. Özellikle 7 yaşına kadar olan çocukların ifade etme becerileri çok gelişmediğinden, travmalarını konuşamazlar. Bu durumda onlara duygularını düzenleyecek, doğal afetleri anlatacak hikâyeler okunabilir. Hikâye okumak, çocuğun yaşadığı duyguyu anlamasını, aktarmasını ve problem çözme becerisini geliştirir. Hayal gücünü zenginleştirerek, olumsuz duygularla baş etme gücünü artırır. Psikolojik ilkyardım, herkesin bilmesi gereken temel bir meseledir. Sorularınız için instagram/ailemizinterapisti adresinden ulaşabilirsiniz" dedi.

 

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Deprem, Sonrası, Psikolojik, İlk, Yardım,
Yorumlar
Haber Yazılımı