Haber Detayı
13 Ocak 2018 - Cumartesi 12:00
 
Ders Kitabı İhbar Hattı
ÖNDER İmam Hatipliler Derneği çatısı altında faaliyet gösteren ÖNDER Akademi, okullardaki ders kitaplarını gözlem altına aldı.
Gündem Haberi
Ders Kitabı İhbar Hattı

Geçtiğimiz aylarda açılışı gerçekleştirilen ÖNDER Akademi, ilk çalışmalarından birini çok önemli bir alanda adım atarak yaptı. ÖNDER İmam Hatipliler Derneği çatısı altında faaliyet gösteren ÖNDER Akademi, okullardaki ders kitaplarını gözlem altına aldı. İnternet üzerinden kurulan Yayın Geri Bildirim Sistemi (yay-bis) ile kitapların incelemesi başlatıldı.  Çalışma, bir sorun tespitinde bulunan öğrenci, öğretmen, veli ve vatandaşların, fotoğrafını çekerek ayrıntılarıyla sorunu bildirmesiyle başlıyor. ‘yaybis.onder.org.tr’ adresine iletilen şikayetler ise uzmanlar tarafından değerlendirilerek, Talim ve Terbiye Kurulu üzerinden Milli Eğitim Bakanlığı’na aktarılıyor.

Bir süredir üzerinde çalışmaların yapıldığı Yayın Geri Bildirim Sistemi son şeklini aldı. İmam hatip okulları da dahil olmak üzere tüm ortaokullar ve liselerde okutulan ders kitaplarındaki sorunlar artık ortak katkıyla çözülmeye çalışılacak.

“SİVİL BİR GÖZLE KATKI SUNACAĞIZ”

Ders kitaplarında incelemeyi başlatan yay-bis uygulaması hakkında bilgi veren ÖNDER Akademi Başkanı Doç. Dr. Cihad Demirli, “Bu uygulamanın temel amacı okullarda kullanılan herhangi bir kaynakta; veli, öğretmen ya da öğrencilerin tespit ettiği bir hatanın bildiriminde bulunmasını, bildirimlerin gönüllü uzmanlarca değerlendirilmesini ve değerlendirmelerin periyodik olarak ilgililere raporlanmasını sağlayarak düzeltme çalışmalarına sivil bir gözle katkı sunmaktır” dedi.

Çalışmada, internet üzerinden sisteme giriş yaptıktan sonra, ilgili kitabın adı, sayfası, görülen sıkıntıya ilişkin açıklama yazılıp gönderiyor. Bu form bir havuza düşüyor.

GÖNÜLLÜ ÖĞRETMENLER İNCELİYOR

Sistemin başındaki operatör, bu başvuruyu gönüllü öğretmenlerden iki isme dijital olarak yönlendiriyor. Form, bu isimlerin önüne otomatik olarak düşüyor. Onlar da sisteme girip bakıyorlar. Öğretmenler gerektiğinde ilgili kitabı temin edip incelemelerini yapıyor veya açıklama yeterliyse oradan inceleyip, “Bunun şu şekilde düzeltilmesi lazım” diyerek öneride bulunuyorlar. O bölüm, uzman görüşü olarak kayıt altına alınıyor. Bu şikayetler ve incelemeler periyodik olarak raporlanıp, Talim Terbiye Kurulu’na sunuluyor. (BÜLTEN)

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ders, Kitabı, İhbar, Hattı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı