Haber Detayı
30 Kasım 2019 - Cumartesi 06:51
 
Dikkat Eksikliği Ve Çözüm Yolları
Uzman psikolog Merve Uçkaç, dikkat eksikliği ve tedavi yöntemleri hakkında detaylı bilgiler paylaştı.
Sağlık Haberi
Dikkat Eksikliği Ve Çözüm Yolları

Malatya'da özel bir kurumda psikolog olarak görev yapan Merve Uçkaç, dikkat eksikliği ve çözüm yolları hakkında gazetemize değerlendirmelerde bulundu.

"ERKEKLERDE DAHA FAZLA GÖRÜLÜR"

Dikkat eksikliğinin erkeklerde daha fazla görüldüğüne dikkat çeken Uçkaç; "Uzun süre dikkatini bir işe vermek, başladığı işi sonuna kadar devam ettirebilmek yaşa bağlı olarak beklenen bir durumdur. Kimileri bunu yapabilirken, kimileri başladığı işin sonunu getirememekte, işin bitmesine sabır gösteremez. Akla ilk gelen soru ise: ‘ Bende dikkat eksikliği mi var?‘ oluyor. Dikkat Eksikliği Bozukluğu nedir gelin birlikte bakalım. Dikkat eksikliği toplumun yüzde 4 ila 8’inde görülen çoğunlukla nörolojik tabanlı bir kronolojik gelişim bozukluğudur.  Erkeklerde kadınlara oranla 4 kat daha fazla görülür. Aşırı hareketlilik, unutkanlık, dikkatsizlik, kontrolsüz tepkiler beraberinde görülür. Dikkat eksikliği kişinin bir işi yaparken odaklanamamasıdır. Dikkat süresi normal bireylerden daha kısadır. Dikkat eksikliği tanısı genellikle çocuklukta konur. Dikkat eksikliğine sahip bireyler, bazı görevleri yapmakta zorlanırlar. Ev ödevi veya günlük işleri tamamlayamama, konuşurken daldan dala atlama, diğerlerini dinlememe durumları görülür genellikle. Aynı zamanda sabırsızlık görülür. Dikkat eksikliği görüldüğü gibi genetik kökenli bir hastalıktır ve muhakkak tedavi gerektirir. Bu hastalığa sahip olup yetişkinliğe kadar fark edilmemiş olanlar dahi olabilir. Fakat bu insanların öykülerine bakıldığında yaşam kalitesi yaşından beklenen düzeyde değildir. Bu sebeple muhakkak uzman psikiyatrisi ve uzman psikolog işbirliği ile tedavi süreci gerektirir" dedi.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Tedavi yöntemleri hakkında da değerlendirmelere yer veren Uçkaç;"İlaçla Tedavi Psikiyatrisi tarafından teşhis konularak ilaçla tedavi yöntemine başlanır. İlaç tedavisi dikkat eksikliği tedavisinin en büyük parçasıdır. İlaçsız Tedavi/Psikoterapi Psikoterapiler ile bilişsel davranışçı terapi kullanılarak, kişinin belirli görev ve sorumluluklarını yerine getirmesini sağlayacak şema-algısı üzerine çalışılır. Ayrıca ilaçsız tedavinin  destekçilerinden biri de egzersizlerdir. Fiziksel ve zihinsel egzersizler tedavi yönteminin küçük bir bölümünü oluşturur. Fiziksel Ortamın Düzenlenmesi Çocuklukta izlenen ekran süresi dikkat eksikliği tanısı almaya sebep olabilir. Bu sebeple, çocuk sırf yemek yesin diye tablet yada TV başına konmamalıdır. Ortamdaki oyuncak sayısı da dikkat üzerinde etkilidir. Bir çocuğun çok fazla oyuncakla birden oynaması mümkün değildir, sıkılacaktır yaşı gereği. Ortalama bir oyuncak sepeti çocuğun günlük ihtiyacını karşılar. Sepetteki oyuncakları belirli aralıklarla değiştirilebilir, böylece hem çocuk oyuncağına daha konsantre olur hem de daha mutlu olur. Dikkat eksikliği tanısı almış bir insan için fiziksel ortam düzeni çok önemlidir. Örneğin, sınıfta ders dinliyorsa bu öğrenci en ön sıralarda dersi takip etmesi onun yararına olacaktır, arkalarda dikkatini dağıtacak uyaranlara maruz kalma ihtimali fazladır. Düzenli Uyku Uyku eksikliğinde dikkat eksikliği belirtilerinde artış olduğu görülmüştür. Dikkat eksikliği de diğer tüm ruhsal hastalıklar gibi önemlidir ve tedavi gerektirir. Kendinizin ya da bir yakınınızın, böyle bir konu yaşamınızı etkiliyorsa en yakın uzmandan destek almayı unutmayın" ifadelerinde bulundu.

Kaynak: Editör: Hüseyin Canbay
Etiketler: Dikkat, Eksikliği, Ve, Çözüm, Yolları,
Yorumlar
Haber Yazılımı